Światowy Dzień AIDS 2023 – wydarzenia w Genewie i na świecie

Światowy Dzień AIDS 2023 – wydarzenia w Genewie i na świecie

1 grudnia WHO we współpracy z lokalnymi społecznościami i partnerami będzie obchodzić Światowy Dzień AIDS 2023 pod hasłem „Pozwólmy społecznościom przewodzić”.

Społeczności żyjące z wirusem HIV i dotknięte tą chorobą, sieci osób z kluczowych populacji i liderów młodzieżowych były i nadal są niezbędne dla postępu w walce z wirusem HIV. Zapewniają niezbędne usługi w zakresie profilaktyki, testowania i wsparcia leczenia, budują zaufanie, generują innowacyjne rozwiązania, promują zdrowie, monitorują wdrażanie polityki i programów oraz pociągają do odpowiedzialności usługodawców.

Świat może zakończyć AIDS, jeśli społeczności lokalne pójdą w tym kierunku. Właśnie dlatego tegoroczny temat Światowego Dnia AIDS brzmi „Pozwól społeczności przewodzić” i jest czymś więcej niż tylko świętowaniem osiągnięć społeczności, to wezwanie do działania, aby wzmocnić pozycję społeczności i wspierać je w ich rolach przywódczych.

W Światowym Dniu AIDS w 2023 r. WHO świętuje i docenia nieoceniony wkład społeczności lokalnych w przewodnictwo w walce z HIV.

Światowy Dzień AIDS 2023 w Genewie

10:00–11:00 | Wydarzenie pamiątkowe: Świętujemy siłę społeczności wiodących reakcję na HIV

Kawiarnia Red Ribbon, UNAIDS (budynek WHO)

  • Ceremonia otwarcia i blask świec
  • Przesłanie Światowego Dnia AIDS: Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia
  • Kamienie milowe zdrowia publicznego dotyczące HIV i AIDS w kontekście 75. rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia: Dr Jerome Salomon, zastępca dyrektora generalnego ds. powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego/Choroby zakaźne i niezakaźne
  • Prezentacja wideo WAD2023: „Społeczności przewodzą reakcji na HIV”
  • Głos społeczności: Od przedstawicieli społeczności

14:30–16:00 | Wizyta w Checkpoint Genève: inicjatywa kierowana przez społeczność, której celem jest umożliwienie kluczowym populacjom dostępu do usług związanych z HIV

Wizyta terenowa w służbie społecznej dr Jerome’a ​​Salomona (wydarzenie nie jest otwarte dla publiczności).

Genewa, Szwajcaria | 1 grudzień

Uruchomienie drugiej edycji zestawu do cyfrowej adaptacji HIV (DAK).

W Światowym Dniu AIDS WHO uruchomi drugą edycję zestawu do adaptacji cyfrowej HIV (DAK): Wymagania operacyjne dotyczące wdrażania zaleceń WHO w systemach cyfrowych. DAK stanowią część inicjatywy wytycznych WHO SMART i mają na celu zapewnienie, że treści i dane dotyczące zdrowia zalecane przez WHO są dokładnie odzwierciedlone w systemach cyfrowych przyjętych przez kraje. Globalne seminarium internetowe poświęcone omówieniu drugiej edycji odbędzie się 7 grudnia o godzinie 14:00 (CET). Rejestracja i więcej informacji

Wodospady Wiktorii i Harare, Zimbabwe
Od 1 grudnia

W Światowym Dniu AIDS 2023 Biuro Regionalne WHO dla Afryki dołączy do Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczej UNAIDS w Wodospadach Wiktorii w Zimbabwe, a także urzędników rządowych i liderów reakcji na HIV w Zimbabwe, aby uczcić pamięć o wielu ofiarach śmiertelnych AIDS. Po południu odwiedzą inicjatywę kierowaną przez społeczność, mającą na celu umożliwienie kluczowym grupom społecznym dostępu do usług.

Po wydarzeniach związanych ze Światowym Dniem AIDS w Zimbabwe odbędzie się ICASA, 22. edycja największej w Afryce konferencji na temat HIV, która odbędzie się w dniach 4–9 grudnia w Harare. WHO będzie odgrywać wiodącą rolę na konferencji, obejmując udział w ceremonii otwarcia, zorganizowanie 10 sesji satelitarnych i interakcję ze społecznościami i osobami żyjącymi z HIV lub dotkniętymi wirusem HIV, uczestniczącymi w konferencji.

Bruksela, Belgia
Światowy Dzień AIDS, Akt Pamiątkowy Parlamentu Europejskiego

1 grudnia Parlament Europejski pod przewodnictwem Hiszpanii w Radzie Unii Europejskiej będzie gospodarzem uroczystości upamiętniającej eliminację AIDS w Europie, pod hasłem: „HIV i prawa człowieka: działania polityczne mające na celu wyeliminowanie piętna”. Dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę, dołączy do dr Móniki Garcíi, minister zdrowia Hiszpanii, Christine Stigling, zastępcy dyrektora wykonawczego UNAIDS i innych światowych liderów, aby porozmawiać o sile reakcji kierowanych przez poszczególne kraje. społeczności i wspieranie programu AIDS. Wyeliminować wszelkie formy piętna i dyskryminacji związanej z wirusem HIV, aby do roku 2030 wyeliminować AIDS jako problem zdrowia publicznego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *