Naukowcy ostrzegają, że nie możemy zbytnio polegać na naturalnych pochłaniaczach dwutlenku węgla
Świat nie może skierować wszystkich swoich wysiłków na rzecz dekarbonizacji na naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla, ponieważ ich przyszły wkład jest „niepewny”, ponieważ dotyka ich również kryzys klimatyczny, więc „szybka i kontrolowana utylizacja paliw to niezbędne paliwa kopalne”.
Ujawnia to raport „10 New Scientific Perspectives”, przygotowany przez grono znanych naukowców, takich jak m.in. dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu Johan Rockström, naukowiec IPCC Oliver Gidden czy badacz CREAF Markus . Fernandez.
Badanie to, będące efektem współpracy Future Earth, Ligi Ziemi i Światowego Programu Badań nad Klimatem, prezentowane jest co roku od 2017 roku na szczytach klimatycznych ONZ, a jego najnowsza wersja została zaprezentowana podczas COP28, odbywającej się obecnie w Dubaju (Wielka Brytania). Emiraty Arabskie).
Zaprezentowany w niedzielę dokument ostrzega na przykład przed „nieuchronnością” przekroczenia progu bezpieczeństwa ustalonego przez panel ekspertów ds. klimatu ONZ: wzrostu średniej temperatury Ziemi o półtora stopnia powyżej poziomu przedindustrialnego.
Zwraca także uwagę na inne istotne skutki, które nasiliły się w ostatnich latach, takie jak przyspieszająca utrata lodowców górskich lub rosnący brak mobilności ludzi na obszarach o wysokim ryzyku klimatycznym.
W raporcie dokonano także przeglądu niektórych strategii, które kraje muszą wdrożyć, aby powstrzymać globalne ocieplenie: począwszy od „szybkiego i kontrolowanego wycofywania paliw kopalnych” po reformę systemów żywnościowych.
Wskazują, że wszystko to musi być wspierane przez „ustalone polityki” i model „wspólnego zarządzania” z nowymi narzędziami, które czynią sprawiedliwość „praktyczną”.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”