Szklane żaby: sekret ich przezroczystości

Szklane żaby: sekret ich przezroczystości

Ponadto, ponieważ szklane żaby prowadzą nocny tryb życia, ci, którzy je badają, zwykle są. „Pracowałem nocami, więc wszystkie żaby [salvajes] „Widziałam na jawie”, mówi Delia, która w ramach swojej pracy doktorskiej badała opiekę rodzicielską nad szklanymi żabami.

„Dopiero gdy wziąłem go do niewoli i zobaczyliśmy, jak śpi na szkle, zdaliśmy sobie sprawę, że coś tu się dzieje” — wyjaśnia.

Następne pytanie dotyczyło tego, jak się tego uczysz.

„W stu procentach świeże wnioski”

Chociaż sztuczka szklanej żaby jest tak imponująca, że ​​można ją zobaczyć gołym okiem, zrozumienie jej działania wymaga techniki obrazowania znanej jako mikroskopia fotoakustyczna.

„Kiedy pigmenty pochłaniają światło, część zaabsorbowanego światła wytwarza ciepło” – wyjaśnia. Carlosa Tapwady, biolog z Duke University. „I to ciepło powoduje lokalną zmianę ciśnienia, która generuje fale dźwiękowe”.

„To dzieje się wokół ciebie przez cały czas” — dodaje Delia. „Wszystko, co pochłania światło, teoretycznie generuje również fale dźwiękowe”.

W laboratorium naukowcy wzięli szklane żaby Fleishmani do niewoli i poddali je serii technik obrazowania. Na przykład spektroskopia optyczna pozwoliła zespołowi określić, jak zwiększa się przezroczystość podczas snu, podczas gdy technologia mikroskopii świetlnej zidentyfikowała czerwone krwinki po ich zniknięciu w wątrobie.

(Związane z: Najlepsze zdjęcia zwierząt National Geographic z 2022 roku)

Ten rodzaj mikroskopii może również wykryć hemoglobinę, białko przenoszące tlen we krwi. Zespół odkrył, że śpiące szklane żaby Fleishmaniego miały średnio o 96,6 procent mniej krążącej natlenionej hemoglobiny niż wtedy, gdy były aktywne.

„Wnioski, o ile mi wiadomo, są w stu procentach nowe!” podaje e-mailem Juana Manuela Guayasaminabiolog ewolucyjny z University of San Francisco de Quito (Ekwador) i odkrywca National Geographic.

„Zrozumienie ewolucji przejrzystości zawsze wiązało się z dwoma głównymi pytaniami” – mówi Guayasamin, który nie był zaangażowany w badanie. „Dlaczego jest produkowany? I jak zwierzęta stają się przezroczyste? Ta praca wspaniale odpowiada na drugie pytanie”.

Korzyść dla ludzi?

Wyniki są nie tylko niezwykłe i dziwaczne, ale naukowcy twierdzą, że mogą one doprowadzić do przełomu w medycynie człowieka.

A to dlatego, że wiele czerwonych krwinek w tym samym miejscu zwykle tworzy skrzep, który może blokować naczynia krwionośne i powodować śmiertelną chorobę, taką jak zakrzepica. Ale wydaje się, że żaby mogą dowolnie gęstnieć i rozszerzać czerwone krwinki, bez żadnych złych skutków.

„I rzeczywiście, zwierzęta mogą naturalnie krzepnąć po zakażeniu” – mówi Tapwada.

Może to oznaczać, że zwierzęta rzeczywiście posiadają to, czego badacze medyczni szukali od dziesięcioleci: biologiczny mechanizm, który zapobiega nadmiernemu krwawieniu, a jednocześnie nadmiernemu krzepnięciu.

Nazywa się to świętym Graalem hematologii, mówi, „i może być ukryty na widoku przez przezroczystą skórę zwierzęcia”.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *