Sztuka naiwna w BRMU dla upamiętnienia związków między Polską a Ukrainą

Sztuka naiwna w BRMU dla upamiętnienia związków między Polską a Ukrainą

Murcja. The Biblioteka Regionalna Murcji (BRMU) Prowadzi wystawy Marii Prymachenko i Nikifora. Światy obrazkoweUłożone Ambasada RP w Murcji i Instytut Kultury Polskiejz podwójnym celem: uhonorowanie związku między narodem polskim, który w swojej historii ucierpiał z powodu różnych ataków, oraz narodu ukraińskiegoDotknięty inwazją Rosji od 24 lutego 2022 r .; a także obchody 25-lecia Konsulatu RP w Murcji.

Wystawa, która zostanie otwarta 30 marca o godzinie 19:30, liczy łącznie ok 22 pracePo jedenastu od każdego z artystów, połączonych w projekty inspirowane flagami Ukrainy i Polski.

W pierwszych dniach inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zniszczyły miejscowe muzeum ludowe i historyczne w Iwankowie, 70 km od Kijowa. Muzeum jest pierwszą istotną stratą, jaką kraj poniósł w swoim dziedzictwie kulturowym w wyniku trwającej wojny. Zbudowany w 1981 roku budynek mieści kolekcję 25 obrazów Marii Prymachenko, jednej z czołowych ukraińskich malarzy współczesnej epoki.

Praca Maria Prymaczenko (Bolotnya, Ukraina, 1908-1997) wpada w naiwny styl, na który duży wpływ ma ukraiński folklor. Podziwiany przez Pabla Picassa artysta wyrażał swoją miłość do swoich ludzi poprzez barwny i oniryczny świat fantazji. Swoje prace tworzyła z rysunku, haftu i malarstwa na ceramice, tworząc kolorowe obrazy pełne niezwykłych stworzeń i roślin.

Malarz dorastał w rodzinie, w której każdy miał jakiś talent artystyczny, babcia specjalizowała się w malowaniu pisanek, ojciec był mistrzem stolarskim, a matka oddała się haftowi.

Polski malarz Nikifor rozwijał swoją twórczość w tym samym niewinnym nurcie. Obaj artyści wykorzystywali kreację jako formę komunikacji ze światem zewnętrznym, pozwalającą przekroczyć własne ograniczenia.

Nicefor (Krynica-Zdrój, Polska, 1895- Folusz, Polska, 1968) jest obecnie uważany za jednego z najwybitniejszych artystów nurtu sztuki naiwnej, którego twórczość zawiera „ludowe” niuanse. Był jedną z najbardziej niezwykłych i tajemniczych postaci sztuki XX wieku, której biografia, piękna i zarazem tragiczna, oparta jest na domysłach, a jego życie owiane jest legendą. Nie wiadomo nawet, dlaczego artysta użył pseudonimu scenicznego „Nikifor”. Prawdziwe nazwisko artysty brzmiało Troniak, ale w Polsce zawsze nazywano go Nikifor Krynicki.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 30 marca o godz. 19.30 w auli miejscowej biblioteki koncertem. Grupa IliberI, młody twór muzyki kameralnej. skrzypce Alfredo García Serrano i Luis Maria Suarez; Viola, Margarita Vargas-Machuca Polo; i wiolonczela, Karolina Stice. Wykonane zostaną m.in. utwory słynnego polskiego kompozytora Witolda Romana Lutosławskiego. W wydarzeniu weźmie udział Ambasador RP Anna Sroka.

Ambasada RP w Murcji i Biblioteka Regionalna również świętują 15-lecie nieprzerwanej współpracy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *