Naukowcy wiedzą to od dawna. Wszystko, co dzieje się pod ziemią, ma wymierne skutki tutaj, na powierzchni. Jednak w miarę upływu lat i coraz bardziej wyrafinowanych metod geolodzy byli w stanie znaleźć drobne ruchy, wibracje, pulsacje i zmiany tysiące kilometrów pod naszymi stopami. Wszystkie mają specyficzny wpływ na powierzchnię.
Aby odkryć najnowszą z tych anomalii, zespół naukowców z Uniwersytetu Wuhan w Chinach nie musiał bezpośrednio badać jądra. Wystarczyło zbadać niewielkie różnice w różnych pomiarach wykonanych na tej samej powierzchni, aby odkryć serię okresowych zmian, które były dotychczas nieznane, głęboko w jądrze Ziemi.
Zatem analizując minimalne zmiany w długości dnia ziemskiego i ruchu biegunów, naukowcom udało się ustalić, że wewnętrzne jądro Ziemi „oscyluje” z okresowością 8,5 roku. To z kolei ujawniło, że jądro wewnętrzne jest nachylone jedynie o 0,17 stopnia w stosunku do płaszcza Ziemi, co wskazuje, że w niektórych częściach jest ono gęstsze niż w innych.
Odkrycie zostało opublikowane wKomunikacja przyrodnicza„, może zmienić sposób, w jaki rozumiemy wewnętrzne funkcjonowanie naszego świata. W rzeczywistości w poprzednich badaniach brano pod uwagę znacznie większe nachylenie, do 10 stopni, co prowadziło do błędów w interpretacji powierzchownych przejawów wewnętrznego zachowania planety.
Intensywna aktywność w pomieszczeniu
We wnętrzu Ziemi widać aktywność, którą dopiero teraz zaczynamy rozumieć. Wiemy, że pod cienką, solidną skorupą, po której stąpamy, znajdują się różne warstwy, których gęstość wzrasta w miarę zagłębiania się, aż dotrzemy do rdzenia, który nieustannie wiruje niczym morze stopionej skały i szybko wirującego metalu (tzw. jądro zewnętrzne) i które staje się stałe w środku, tworząc gęstą, gorącą kulę żelaza i niklu, jądro wewnętrzne ma średnicę 2450 kilometrów, czyli jest nieco większe od Plutona.
Naukowcy są coraz bardziej zainteresowani tym, co dzieje się „tam”, próbując wykryć wszelkie drobne dziwactwa lub anomalie, które mogą mieć wpływ na powierzchnię, a tym samym na nasze życie. Ponieważ jednak nie można tam zejść i popatrzeć, badacze zadowalają się dokonaniem pomiarów pośrednich, w oparciu o rzeczy, które można zaobserwować tutaj, na powierzchni.
Zmienny okres rotacji
Jedną z tych rzeczy jest okres rotacji, który uważamy za stałą rzecz. W rzeczywistości nasza planeta obraca się raz na 23 godziny, 56 minut i 4,0916 sekundy. I tak każdego dnia w roku. Ale to nie jest do końca prawdą. W rzeczywistości, jak odkryli geolodzy w ostatnich dziesięcioleciach, istnieją bardzo małe, czasem prawie nie do odróżnienia różnice spowodowane zmianami zachodzącymi szczególnie we wnętrzu planety.
Na przykład badania opublikowane w zeszłym roku wykazały, że jądro Ziemi zmienia kierunek swojego obrotu mniej więcej co sześć lat, co znajduje odzwierciedlenie w zmieniającej się długości dnia. W 2019 r. badanie prowadzone przez Hao Dinga, współautora obecnej pracy, faktycznie zaobserwowało inną częstotliwość ruchu biegunów Ziemi – niewielki ruch powtarzający się co 8,7 roku, co ich zdaniem mogło być odbiciem oscylacji w wewnętrznym jądrze Ziemi.
Od tego momentu wraz z Yazhongiem Anem, pierwszym sygnatariuszem niniejszego artykułu, Ding kontynuował poszukiwania innych zmian w rotacji Ziemi, które wykazywałyby tę samą okresowość. I on je znalazł. Mierząc i szczegółowo badając te zmiany, zespół był w stanie uzyskać wyobrażenie o zdarzeniach wewnętrznych, które spowodowały te zjawiska.
Raz na 8,5 roku
W ten sposób naukowcy odkryli, że jądro wewnętrzne jest nachylone względem płaszcza Ziemi jedynie o 0,17 stopnia. Innymi słowy, oś obrotu jądra wewnętrznego i oś obrotu płaszcza nie są dokładnie równoległe. Co powoduje lekkie „chybotanie”, podobne do tego, które występuje na szczycie, które powtarza się co 8,5 roku.
Sygnały wskazują również na bardziej wyraźną zmianę gęstości, niż oczekiwano, w jądrze wewnętrznym i zewnętrznym. Oraz niejednorodna gęstość w samym jądrze wewnętrznym, w którym jedna półkula wydaje się być gęstsza od drugiej. Właściwości, które według badania mogą wpływać na sposób, w jaki płynne i obracające się jądro zewnętrzne wibruje i obraca się, wytwarzając ziemskie pole magnetyczne, stanowiące prawdziwą tarczę ochronną, która chroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem pochodzącym z kosmosu.
Naukowcy twierdzą, że te prace to dopiero początek. A w sercu rzeczywiście dzieje się wiele rzeczy, których jeszcze nie rozumiemy, a które niewątpliwie mają dziwny wpływ także na zewnętrzną część świata, tę część, którą zamieszkujemy. Rzeczy, których odkrycie zajmie wiele lat.
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”