Te bezczelne ptaki kradną włosy żywym drapieżnikom, jakby to nie było nic wielkiego

Te bezczelne ptaki kradną włosy żywym drapieżnikom, jakby to nie było nic wielkiego

Gniazda ptasie to małe, przytulne miejsca: bezpieczne, przytulne i wyłożone miękkimi materiałami, aby zapewnić wrażliwym dzieciom wygodę i ochronę.

dla sikorki czubatej (Dwukolorowy bikolofos) i ich najbliższych krewnych, substancja ta jest często futrem ssaków mięsożernych, które, jak sądzili naukowcy, zostały zrabowane martwym zwierzętom lub oportunistycznie potknięte, gdy zwierzęta padły.

Jednak nowe obserwacje wykazały, że tak nie jest: upierzone przewodniki często mieszają się z futrem bezpośrednio po pojawieniu się żywych drapieżników.

„Małpa, którą widziałem, skubała sierść żywego zwierzęcia”. Ekolog Jeffrey Brown powiedział: z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign.

„To był żywy szop pracz z pazurami i zębami. Najwyraźniej szop pracz nie miał nic przeciwko, ponieważ nawet się nie obudził”.

Brown zobaczył to zachowanie przypadkowo podczas przeprowadzania spisu ptaków w Illinois i był tak zaintrygowany, że poszedł szukać wyjaśnienia.

On i jego koledzy, kierowani przez Marka Hubera i Henry’ego Bullocka z University of Illinois w Urbana-Champaign, odkryli, że o kradzieży futer niewiele mówi się w literaturze naukowej – ale filmy przesłane na YouTube przez entuzjastów ptaków okazują się naprawdę bogatym źródłem.

Na tych filmach kleszcze czubate zbierają futro z domowych psów i kotów, a nawet jeżozwierzy. Ponadto w kilku innych filmach pokazano, jak inne gatunki ptaków kradną futra, a takie zachowanie nie zostało naukowo udokumentowane.

Ale chociaż literatura może zawierać skąpe zapisy, inne źródła wskazują, że ptaki, które kradną futra żywych ssaków, są dobrze znane ogółowi społeczeństwa: Czasami określa się je mianem złodziei futer Na stronie internetowej Cornell Lab Species oraz w Australii miodożercy o żółtych twarzach puch z polędwicy z koali nap.

Naukowcy nazwali zachowanie kleptotrychą, z greckiego „kradzież” i „włosy”.

Co ciekawe, wyszukiwania na YouTube również ujawniły kilka przypadków, w których ptaki wydobywały z otoczenia sierść zwierząt, co sugeruje, że kradzież nie jest podstawy Źródło artykułu.

Co nasuwa pytanie: po co w ogóle ryzykować kradzież włosów?

Futro zwierzęce może oczywiście pomóc izolować gniazdo i utrzymywać je w cieple, ale naukowcy uważają, że futro, zwłaszcza pochodzące od drapieżników, może mieć inne zalety.

„Istnieje lokalny gatunek zwany muchołówką, która, podobnie jak małpa, jest wydrążonym gniazdem i w rzeczywistości umieszcza w gnieździe skóry węża, prawdopodobnie w celu odstraszenia drapieżników”. Brown powiedział. Wróble w Afryce wykazują podobne zachowanie, wykorzystując odchody drapieżników jako środek odstraszający (i tak nie byłoby).

Możliwe też, że futro pomaga odstraszać pasożyty, które mogą szybko zabić ich młode. Niektóre ptaki wyścielają swoje gniazda materią roślinną, która może powstrzymać takich intruzów, chociaż nie jest jasne, czy futro ssaków ma podobne właściwości.

Potrzebne będą dalsze badania, aby zobaczyć, jakie korzyści czerpią ptaki z owoców swoich złych uczynków, ale wstępna analiza geograficzna zespołu wskazuje, że kleptotrycha występuje częściej na wyższych szerokościach geograficznych. To z kolei wskazuje, że futro jest zbierane przede wszystkim po to, aby gniazda były ciepłe.

Uzyskanie rzeczywistej dokumentacji naukowej kleptotrychy jest ważnym krokiem w kierunku jej odkrycia, ponieważ przedstawia ważne informacje, na których inni badacze będą teraz mogli się oprzeć.

„Nieoczekiwane interakcje, takie jak ta, przypominają nam, że zwierzęta wykazują wszelkiego rodzaju interesujące i często pomijane zachowania i podkreślają znaczenie uważnych obserwacji historii naturalnej, aby rzucić światło na złożoność społeczności ekologicznych” – powiedział Bullock.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Ekologia.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *