Teleskop Jamesa Webba ma prawdziwą datę premiery

Teleskop Jamesa Webba ma prawdziwą datę premiery
Powiększenie / Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA został umieszczony w historycznym pokoju A w Johnson Space Center w celu przeprowadzenia testów próżniowych 20 czerwca 2017 r.

NASA ogłosiła w sierpniu, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł ostatnie testy naziemne i jest przygotowywany do wysyłki do miejsca startu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Teraz często opóźniany teleskop o wartości 10 miliardów dolarów ma oficjalną datę uruchomienia: 18 grudnia 2021 r.

Data została ogłoszona w środę przez NASA, Europejską Agencję Kosmiczną i dostawcę wystrzeliwania, Arianespace. Teleskop kosmiczny zostanie wystrzelony na rakiecie Ariane 5.

Dlaczego najdroższy instrument naukowy NASA został wystrzelony na europejską rakietę? Ponieważ Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadza start dla NASA w zamian za część czasu obserwacji teleskopem na podczerwień. Webb wykryje długości fal światła, które są dłuższe niż te z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, co powinno umożliwić nowemu instrumentowi zobaczenie najstarszych galaktyk we wszechświecie.

Frustrując naukowców i decydentów, niezliczone problemy techniczne opóźniły rozwój Webba w ciągu ostatniej dekady, prowadząc do ogromnego przekroczenia kosztów. Część z tego jest zrozumiała, ponieważ otwarcie 20-metrowego teleskopu w głęboką przestrzeń wymaga 50 głównych rozmieszczeń i 178 głównych mechanizmów startowych. Wszystkie te systemy muszą działać, w przeciwnym razie narzędzie zawiedzie. Nie ma łatwego sposobu na serwisowanie teleskopu w pobliżu punktu Lagrange’a między Słońcem a Ziemią w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, czyli czterokrotnej odległości od Księżyca.

Tego lata, podczas gdy NASA pracowała nad rozwiązaniem ostatnich problemów z Webbem, Europejska Agencja Kosmiczna i Arianespace miały własne problemy z rakietą Ariane 5. Czcigodna rakieta była w służbie od ponad 25 lat, Ariane 5 została przerwana od sierpnia 2020 do lipca 2021 z powodu problemów z aerodynamiką ładunku. Jednak urzędnicy Arianespace twierdzą, że problem kapitałowy został zdiagnozowany i rozwiązany za pomocą przeprojektowania, a rakieta została pomyślnie wystrzelona 30 lipca 2021 r.

Osłona przeciwsłoneczna Webba, pięciowarstwowa struktura w kształcie rombu, wielkości kortu tenisowego, została specjalnie zaprojektowana, aby złożyć się i dopasować do granic Ariane 5.
Powiększenie / Osłona przeciwsłoneczna Webba, pięciowarstwowa struktura w kształcie rombu, wielkości kortu tenisowego, została specjalnie zaprojektowana, aby złożyć się i dopasować do granic Ariane 5.

Europejska Agencja Kosmiczna

Rakieta Ariane 5 ma kolejną misję wystrzelenia dwóch komercyjnych satelitów, których wystrzelenie zaplanowano na 15 października, przed startem Webba. Jeśli następny lot rakiety Ariane przebiegnie nominalnie, Arianespace będzie gotowy na teleskop Webba.

„ESA jest dumna, że ​​Webb zostanie wystrzelony z Europejskiego Portu Kosmicznego na rakiecie Ariane 5, która została specjalnie przystosowana do tej misji” – powiedział dyrektor ESA ds. Transportu Kosmicznego Daniel Neuschwander. W komunikacie prasowym. “Jesteśmy na dobrej drodze, port kosmiczny jest zajęty przygotowaniami do przybycia tego niezwykłego ładunku, a elementy Ariane 5 do tego startu łączą się. Wraz ze wszystkimi partnerami Webb jesteśmy w pełni zaangażowani w sukces tego jednorazowego -misja na pokolenie.”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *