Teleskop kosmiczny z lat 80. mógł zobaczyć Planetę Dziewięć

Teleskop kosmiczny z lat 80. mógł zobaczyć Planetę Dziewięć

Zdjęcie nieba wykonane przez IAS.

W 1983 roku astronom Michael Rowan Robinson przeprowadził poszukiwania proponowanej Planety 10 (Pluton był wówczas jeszcze planetą) przy użyciu danych z Podczerwonego Satelity Astronomicznego, pierwszego kosmicznego teleskopu na podczerwień. Rowan Robinson nie odkrył nowej planety, a do 1991 roku był prawie pewien, że taka planeta nie istnieje, przynajmniej nie w regionie nieba, na który patrzy.

Ale od tego czasu nowe obszary nieba Zasugerował Jako możliwe domy dla ukrytej planety, teraz zwanej Planet Nine. Niektórzy astrofizycy podejrzewają planetę – a przynajmniej coś o dużej grawitacji – z powodu ruchu obiektów w Pasie Kuipera, odległym dysku komet, asteroid i lodowych materii poza orbitą Neptuna.

W następstwie ostatnich badań, które zasugerowały nowe potencjalne kryjówki dla Dziewiątej Planety, Rowan Robinson ponownie przeanalizował 38-letnie dane i znalazł trzy źródła podczerwieni, które, jak twierdzi, mogą być światem teoretycznym. Jego artykuł ma zostać opublikowany w „Miesięcznych Informacjach Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego” i jest… Obecnie hostowane na serwerze prepress arXiv.

Planet Nine (dawniej Planet X, jak w liście) od dawna była rozważana jako możliwość. ten odkrycie Neptuna Rok 1846 nadszedł po tym, jak astronomowie odkryli, że orbita Urana była nieco inna niż przewidywała matematyka. Zdali sobie sprawę, że coś niepokoi Urana swoją atrakcyjnością. To ciało okazało się ósmą planetą.

Obserwacje Neptuna doprowadziły następnie astronomów do przekonania, że ​​może istnieć inna planeta, która ingeruje w nowo odkrytą orbitę świata. Pluton został znaleziony w 1930 roku, patrząc na obiekty na kliszach fotograficznych, ale ruchu Neptuna nie można wyjaśnić.

Naukowcy poszukujący Dziewiątej Planety szacują, że jej masa jest kilkakrotnie większa niż Ziemi, a jej orbita trwa tysiące lat. Oczywiście, Planeta Dziewięć to tylko jedna odpowiedź na dylemat, dlaczego orbity niektórych obiektów nie działają prawidłowo. Jedna alternatywna teoria głosi, że zamiast Planety dziewiątej jest to właściwie pierścień gruzu. Inni sugerowali, że „planeta” może być Czarna dziura wielkości kuli do kręgli.

Ilustracja proponowanej dziewiątej planety.

Do późniejszej pracy Rowan Robinson przeprowadził swoje badania prawie 40 lat temu i znalazł trzy punkty w danych z późnego lata 1983 roku, które wskazywały, że niektóre obiekty poruszały się po niebie. Jednak źródła danych pozostają na niskim poziomie na poziomie galaktycznym, co oznacza, że ​​satelita przepuszczał dane przez wiele zakurzonych i mętnych materiałów, które mogą emitować światło podczerwone.

Innymi słowy, praca jest nieuchwytną rzeczą. Rowan Robinson dobrze o tym wie. „Biorąc pod uwagę słabą jakość odkryć IRAS, na drugim końcu badania i w bardzo trudnej części nieba dla odkryć w dalekiej podczerwieni, możliwość, że kandydat jest prawdziwy, nie jest duża” – napisał w swoim artykule. .

Ale to nie jest powód, aby nie kontynuować poszukiwań. To nie jest kryptografia. Ludzie poszukujący dziewiątej planety patrzą na prawdziwy problem matematyczny. On ona On jest To szczególnie „genialne rozwiązanie”, jak astronom planetarny Michelle Bannister Gizmodo powiedział w 2017 roku.

Być może wkrótce otrzymamy nowe odpowiedzi. Obserwatorium Vera Rubin w Chile jest w budowie i co tydzień będzie fotografować całe niebo za pomocą największego aparatu cyfrowego, jaki kiedykolwiek powstał. W porównaniu do czasów, gdy astronomowie musieli używać tylko swoich oczu, aby szukać zmian we wszechświecie, mamy teraz sztuczną inteligencję, która potrafi wykrywać interesujące sygnały w danych, które są poza możliwościami gołego oka. Można śmiało powiedzieć, że do odkrycia prawdy jesteśmy bliżej niż przedtem. Dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy czekają… ale miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli dłużej czekać.

Więcej: Czy nieuchwytna „Planeta Dziewiąta” jest w rzeczywistości masywnym pierścieniem gruzu w zewnętrznym Układzie Słonecznym?

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *