Teleskop Webba obserwuje najmasywniejszą czarną dziurę, jaką kiedykolwiek zarejestrowano

NASA/ESA/CSA/S. Finkelstein

Ten rozległy krajobraz został złożony z wielu zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w bliskiej podczerwieni.

Uwaga redaktora: Subskrybuj CNN Biuletyn naukowy teorii cudów. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

the Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Dokonał kolejnego zaskakującego odkrycia, szpiegując aktywną supermasywną czarną dziurę we wszechświecie głębiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Czarna dziura znajduje się wewnątrz CEERS 1019 – bardzo starej galaktyki, która prawdopodobnie powstała 570 milionów lat po Wielkim Wybuchu – co oznacza, że ​​ma ponad 13 miliardów lat. Naukowcy byli zdumieni, jak mała była centralna czarna dziura ciała niebieskiego.

Według wiadomości NASA, „Ta czarna dziura ma masę około 9 milionów mas Słońca”. początek. Masa Słońca to jednostka odpowiadająca masie Słońca w naszym rodzimym Układzie Słonecznym – około 333 000 razy większa od masy Ziemi.

Według NASA to „znacznie mniej niż inne czarne dziury, które również istniały we wczesnym wszechświecie i zostały wykryte przez inne teleskopy”. „Te behemoty zwykle mają masę ponad miliard razy większą od Słońca – i łatwiej je dostrzec, ponieważ są znacznie jaśniejsze”.

Możliwość wyostrzenia tak odległej, słabej czarnej dziury to nie lada wyzwanie Główna cecha Teleskop Webba, który wykorzystuje bardzo czułe instrumenty do wykrywania niewidzialnego światła.

„Patrzenie na ten odległy obiekt za pomocą tego teleskopu jest bardzo podobne do patrzenia na dane z czarnych dziur znalezionych w galaktykach bliskich naszej” – powiedziała w oświadczeniu Rebecca Larson, która w tym roku obroniła doktorat na University of Texas w Austin. Larson, który kierował odkryciem, jest obecnie doktorem habilitowanym w Rochester Institute of Technology’s School of Physics and Astronomy.

Naukowcy nie tylko zlokalizowali tę niesamowitą czarną dziurę, ale także odkryli w pobliżu dwie inne, które powstały około miliarda lat po Wielkim Wybuchu i były również dość lekkie w porównaniu z innymi z tego okresu.

Zarejestrowano również jedenaście nowych galaktyk z dowodami z badania Webb’s Cosmic Evolution Early Release Science Study (CEERS), które również było prowadzone przez University of Texas w Austin.

Względna małość czarnej dziury w centrum CEER 1019 jest dla naukowców zagadką. Nie jest jeszcze jasne, jak powstała taka mała czarna dziura we wczesnych dniach wszechświata, o której wiadomo było, że wytwarza dużo większą. studnie grawitacyjne.

CEERS 1019 posiada inne ciekawe funkcje. Na przykład wygląda jak seria trzech jasnych plam, zamiast tworzyć pojedynczy dysk wielu innych galaktyk.

„Nie jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania wielu struktur na obrazach z takich odległości” – powiedział w oświadczeniu członek zespołu CEERS, Cihan Kartaltepe z Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku. „Połączenia galaktyk mogą być częściowo odpowiedzialne za podsycanie aktywności w czarnej dziurze tej galaktyki, co może również prowadzić do zwiększonego powstawania gwiazd”.

Według NASA nowo odkryte galaktyki wciąż wyrzucają nowe gwiazdy. Te odkrycia, wraz z innymi wynikami badania CEERS, mogą doprowadzić do niezwykłych przełomów.

„Niektóre z tych galaktyk zostały po raz pierwszy odkryte przez Webba” — powiedział w oświadczeniu Seiji Fujimoto, członek NASA z University of Austin, który był częścią zespołu University of Texas at Austin, który odkrył 11 nowych galaktyk. „Ta grupa, wraz z innymi odległymi galaktykami, które możemy zidentyfikować w przyszłości, może zmienić nasze rozumienie formowania się gwiazd i ewolucji galaktyk w historii kosmosu”.

Naukowcy zauważają również, że czarna dziura wewnątrz CEERS 1019 może pozostać najbardziej aktywną supermasywną czarną dziurą w historii tylko przez krótki okres.

Społeczność astronomiczna już gromadzi dane, które mogą wskazać inne, bardziej odległe czarne dziury. Według NASA może to zrobić w ciągu „kilku tygodni”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *