Teleskop Webba uchwycił obraz najdalszej gwiazdy, jaką kiedykolwiek widziano

Uwaga redaktora: Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Astronomowie wykorzystali Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do obserwacji Eärendel, najdalszej kiedykolwiek odkrytej gwiazdy.

Eärendel jest tak daleko, że światło gwiazd uchwycone przez teleskop Webba zostało wyemitowane podczas pierwszego miliarda lat istnienia wszechświata. Szacuje się, że Wszechświat ma około 13,8 miliarda lat.

Wcześniejsze szacunki wskazywały, że gwiazda znajduje się 12,9 miliarda lat świetlnych od Ziemi, ale biorąc pod uwagę rozszerzanie się Wszechświata i czas potrzebny światłu na dotarcie do nas, astronomowie uważają, że Eärendel obecnie tam jest. Znajduje się w odległości 28 miliardów lat świetlnych.

Nazwa gwiazdy pochodzi od staroangielskich słów oznaczających „gwiazdę poranną” lub „wschodzące światło”. Po raz pierwszy zaobserwowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a Earndale w 2022 roku.

Obserwacje Webba ujawniły nowe spojrzenie na niezwykle odległą gwiazdę. Earendel to masywna gwiazda typu B, około miliona razy jaśniejsza od naszego Słońca i dwa razy gorętsza.

Gwiazda znajduje się w galaktyce Łuku Wschodzącego Słońca i można ją było zaobserwować tylko dlatego, że masywna gromada galaktyk o nazwie WHL0137-08 znajduje się między Ziemią a Eärendel, powiększając odległy obiekt.

Zjawisko to nazywane jest soczewkowaniem grawitacyjnym, które występuje, gdy bliższe obiekty działają jak szkło powiększające dla odległych obiektów. Grawitacja zasadniczo rozmywa i wzmacnia światło odległych galaktyk tła. W tym przypadku gromada galaktyk zintensyfikowała światło Eärendel tysiące razy.

NASA / Europejska Agencja Kosmiczna / Kanadyjska Agencja Kosmiczna

To zdjęcie Webba pokazuje masywną gromadę galaktyk zwaną WHL0137-08, a po prawej największą znaną powiększoną galaktykę w pierwszym miliardzie lat wszechświata, zwaną Łukiem Wschodu Słońca.

Masywne gwiazdy, takie jak Earendel, zwykle mają gwiazdy towarzyszące i chociaż astronomowie nie spodziewali się, że będą w stanie je dostrzec, kolory wykryte przez Webba wskazywały na możliwość istnienia chłodnej czerwonej gwiazdy towarzyszącej.

Zdolności Webba do zaglądania w odległy wszechświat i obserwowania w świetle podczerwonym, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka, uchwyciły również szczegóły w galaktyce Łuku Wschodu Słońca. Obserwatorium kosmiczne monitorowało obszary narodzin gwiazd i małe gromady gwiazd.

Astronomowie nadal analizują dane z obserwacji Webba, aby określić dokładną odległość do galaktyki Sunrise Arc.

Badanie bardzo odległych gwiazd i galaktyk, które powstały w pobliżu Wielkiego Wybuchu, może wypełnić luki, jakie astronomowie mają na temat wczesnych dni wszechświata i dać wgląd w to, jak wyglądała nasza Droga Mleczna miliardy lat temu.

Zdolność Webba do badania tak małego, odległego obiektu jest zachęcająca dla astronomów. W końcu możliwe będzie zidentyfikowanie pierwszych gwiazd, które powstały z surowych pierwiastków, takich jak wodór i hel, tuż po narodzinach wszechświata.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *