Teleskop Webba uchwycił oszałamiający obraz planety Uran

Teleskop Webba uchwycił oszałamiający obraz planety Uran

(CNN) Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał oszałamiające nowe zdjęcie lodowego olbrzyma Urana, ukazujące prawie wszystkie jego słabe pierścienie pyłowe.

NASA powiedziała, że ​​zdjęcie przedstawia wielką czułość teleskopu, ponieważ słabe pierścienie zostały uchwycone tylko przez sondę kosmiczną Voyager 2 i Obserwatorium WM Keck w Maunakea na Hawajach.

Uran ma 13 znanych pierścieni, z których 11 jest widocznych W nowym wizerunku Webba. Dziewięć pierścieni sklasyfikowano jako główne pierścienie, podczas gdy pozostałe dwa są trudne do uchwycenia ze względu na ich zakurzoną strukturę i zostały odkryte dopiero podczas przelotu misji Voyager 2 w 1986 roku. Dwa inne słabe pierścienie zewnętrzne, których nie pokazano na tym ostatnim zdjęciu, odkryto w 2007 roku. zdjęcia, które zrobiłem Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASANaukowcy mają nadzieję, że Webb złapie je w przyszłości.

„Układ pierścieni planety mówi nam wiele o jej pochodzeniu i formowaniu” – powiedziała dr Naomi Roe-Gurney, naukowiec ze stopniem doktora i ambasador Układu Słonecznego w Kosmicznym Teleskopie Webba w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland. E-mailem.

„Uran jest tak dziwnym światem ze swoim bocznym nachyleniem i brakiem wewnętrznego ciepła, że ​​wszelkie wskazówki dotyczące jego historii są bardzo cenne”.

Naukowcy spodziewają się, że przyszłe zdjęcia Webba będą w stanie uchwycić wszystkie 13 pierścieni.Rowe-Gurney oczekuje również, że teleskop ujawni więcej informacji na temat składu atmosfery Urana, pomagając naukowcom lepiej zrozumieć tego niezwykłego gazowego olbrzyma.

Zdjęcie Urana (po lewej) wykonane przez Hubble’a w listopadzie uchwyciło jasną czapę polarną planety, podczas gdy najnowsze zdjęcie Webba pokazało więcej szczegółów, z subtelnie wzmocnioną jasnością w środku czapy.

Silna kamera bliskiej podczerwieni lub NIRCam Obserwatorium Kosmicznego może wykrywać światło podczerwone w inny sposób niewidoczne dla astronomów.

„JWST daje nam możliwość spojrzenia zarówno na Urana, jak i Neptuna w zupełnie nowy sposób, ponieważ nigdy nie mieliśmy teleskopu tej wielkości, który patrzy w podczerwieni” – powiedział Rowe-Gurney. „Podczerwień może pokazać nam nowe głębie i cechy, które są trudne do dostrzeżenia z Ziemi z atmosferą na drodze i niewidoczne dla teleskopów w świetle widzialnym, takich jak Hubble”.

Więcej o Uranie

Uran znajduje się 1,8 miliarda mil (prawie 3 miliardy km) od naszego Słońca, a pełne okrążenie zajmuje 84 lata. Planeta jest wyjątkowa, ponieważ jest przechylona na bok, co powoduje, że jej pierścienie są ustawione pionowo, w przeciwieństwie do poziomego układu pierścieni Saturna.

Północny biegun Urana otoczony jest jasną mgiełką, o której wcześniej informowała NASA Kiedy słup jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych latem. Według agencji kosmicznej mgła atmosferyczna wydaje się być coraz jaśniejsza z każdym rokiem. Dzięki dokładnemu mechanizmowi stojącemu za nieznaną mgiełką naukowcy badają czapę polarną za pomocą zdjęć teleskopowych, takich jak ten nowy obraz internetowy.

w Oryginalne zdjęcia z sondy Voyager 2 Wzięta z Urana planeta wyglądała jak pozbawiona cech charakterystycznych niebieska kula. Na tym nowym zdjęciu Webba, podobnie jak na innych niedawnych zdjęciach z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a, chmury burzowe widać na krawędzi czapy polarnej. Nachylenie Urana powoduje ekstremalne pory roku i tę burzliwą pogodę i naukowców Monitorujesz i dokumentujesz zmiany w czasie, porównując obrazy z teleskopu.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA uchwycił również jasną, białą czapę polarną Urana w listopadzie, oświetlając zwiększoną jasność mgły podczas obserwacji w porównaniu do zdjęć z poprzednich lat. Nowy obraz Webba przedstawia czapę polarną bardziej szczegółowo niż na zdjęciu z Hubble’a, z niewielką jasnością w środku czapy i f Wokół krawędzi widać wyraźniejsze chmury burzowe.

Uran jest identyfikowany jako Priorytet na studia w 2022 roku przez Narodowe Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny. „Dodatkowe badania Urana są obecnie w toku, a kolejne są planowane w pierwszym roku działalności Webba” – czytamy w oświadczeniu NASA. po ogłoszeniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *