Teleskop Webba uchwycił oszałamiający obraz planety Uran

(CNN) Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał oszałamiające nowe zdjęcie lodowego olbrzyma Urana, ukazujące prawie wszystkie jego słabe pierścienie pyłowe.

NASA powiedziała, że ​​zdjęcie przedstawia wielką czułość teleskopu, ponieważ słabe pierścienie zostały uchwycone tylko przez sondę kosmiczną Voyager 2 i Obserwatorium WM Keck w Maunakea na Hawajach.

Uran ma 13 znanych pierścieni, z których 11 jest widocznych W nowym wizerunku Webba. Dziewięć pierścieni sklasyfikowano jako główne pierścienie, podczas gdy pozostałe dwa są trudne do uchwycenia ze względu na ich zakurzoną strukturę i zostały odkryte dopiero podczas przelotu misji Voyager 2 w 1986 roku. Dwa inne słabe pierścienie zewnętrzne, których nie pokazano na tym ostatnim zdjęciu, odkryto w 2007 roku. zdjęcia, które zrobiłem Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASANaukowcy mają nadzieję, że Webb złapie je w przyszłości.

„Układ pierścieni planety mówi nam wiele o jej pochodzeniu i formowaniu” – powiedziała dr Naomi Roe-Gurney, naukowiec ze stopniem doktora i ambasador Układu Słonecznego w Kosmicznym Teleskopie Webba w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland. E-mailem.

„Uran jest tak dziwnym światem ze swoim bocznym nachyleniem i brakiem wewnętrznego ciepła, że ​​wszelkie wskazówki dotyczące jego historii są bardzo cenne”.

Naukowcy spodziewają się, że przyszłe zdjęcia Webba będą w stanie uchwycić wszystkie 13 pierścieni.Rowe-Gurney oczekuje również, że teleskop ujawni więcej informacji na temat składu atmosfery Urana, pomagając naukowcom lepiej zrozumieć tego niezwykłego gazowego olbrzyma.

Zdjęcie Urana (po lewej) wykonane przez Hubble’a w listopadzie uchwyciło jasną czapę polarną planety, podczas gdy najnowsze zdjęcie Webba pokazało więcej szczegółów, z subtelnie wzmocnioną jasnością w środku czapy.

Silna kamera bliskiej podczerwieni lub NIRCam Obserwatorium Kosmicznego może wykrywać światło podczerwone w inny sposób niewidoczne dla astronomów.

„JWST daje nam możliwość spojrzenia zarówno na Urana, jak i Neptuna w zupełnie nowy sposób, ponieważ nigdy nie mieliśmy teleskopu tej wielkości, który patrzy w podczerwieni” – powiedział Rowe-Gurney. „Podczerwień może pokazać nam nowe głębie i cechy, które są trudne do dostrzeżenia z Ziemi z atmosferą na drodze i niewidoczne dla teleskopów w świetle widzialnym, takich jak Hubble”.

Więcej o Uranie

Uran znajduje się 1,8 miliarda mil (prawie 3 miliardy km) od naszego Słońca, a pełne okrążenie zajmuje 84 lata. Planeta jest wyjątkowa, ponieważ jest przechylona na bok, co powoduje, że jej pierścienie są ustawione pionowo, w przeciwieństwie do poziomego układu pierścieni Saturna.

Północny biegun Urana otoczony jest jasną mgiełką, o której wcześniej informowała NASA Kiedy słup jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych latem. Według agencji kosmicznej mgła atmosferyczna wydaje się być coraz jaśniejsza z każdym rokiem. Dzięki dokładnemu mechanizmowi stojącemu za nieznaną mgiełką naukowcy badają czapę polarną za pomocą zdjęć teleskopowych, takich jak ten nowy obraz internetowy.

w Oryginalne zdjęcia z sondy Voyager 2 Wzięta z Urana planeta wyglądała jak pozbawiona cech charakterystycznych niebieska kula. Na tym nowym zdjęciu Webba, podobnie jak na innych niedawnych zdjęciach z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a, chmury burzowe widać na krawędzi czapy polarnej. Nachylenie Urana powoduje ekstremalne pory roku i tę burzliwą pogodę i naukowców Monitorujesz i dokumentujesz zmiany w czasie, porównując obrazy z teleskopu.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA uchwycił również jasną, białą czapę polarną Urana w listopadzie, oświetlając zwiększoną jasność mgły podczas obserwacji w porównaniu do zdjęć z poprzednich lat. Nowy obraz Webba przedstawia czapę polarną bardziej szczegółowo niż na zdjęciu z Hubble’a, z niewielką jasnością w środku czapy i f Wokół krawędzi widać wyraźniejsze chmury burzowe.

Uran jest identyfikowany jako Priorytet na studia w 2022 roku przez Narodowe Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny. „Dodatkowe badania Urana są obecnie w toku, a kolejne są planowane w pierwszym roku działalności Webba” – czytamy w oświadczeniu NASA. po ogłoszeniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *