Ten drapieżny grzyb zastawia śmiertelne pułapki, gdy wyczuje w pobliżu robaki

Ten drapieżny grzyb zastawia śmiertelne pułapki, gdy wyczuje w pobliżu robaki

Czy uważasz, że grzyby nie mogą być mięsożerne? Pomyśl jeszcze raz. Arthrobotrys oligospora Jest to rodzaj robaka żywiącego się robakami, który, jak stwierdzono, potrafi wyczuwać, łapać i zjadać bardzo małe zwierzęta. Teraz nowe badania rzuciły światło na niektóre zmiany molekularne, które umożliwiają drapieżny tryb życia.

Po raz pierwszy odkryto go w 1850 r., Arthrobotrys oligospora Nie jest to jedyny robakożerny grzyb na świecie, ale jest najczęstszy. Bez mięśni potrzebnych do radzenia sobie z ogromnymi dżdżownicami, ich preferowaną ofiarą są małe robaki gryzące, takie jak nicienie Niektóre typy są eleganckiektóry został dobrowolnie złożony jako hołd w ramach nowego badania na temat A. OligosporydiumStrategia żywienia.

W większości przypadków głównym źródłem składników odżywczych dla grzybów jest rozkładająca się materia organiczna, ale kiedy… A. OligosporydiumMoże przejść na dietę mięsożerną i zjadać małe zwierzęta. Naukowcy zaobserwowali te interakcje z drapieżnikami w serii eksperymentów laboratoryjnych, które w połączeniu z technikami sekwencjonowania ujawniły niektóre molekularne podstawy diety i aktywności grzybów.

Replikacja DNA i produkcja rybosomów (struktur budujących białka w komórkach) wzrastają, gdy… A. Oligosporydium Wyczuwa w pobliżu pyszne robaki. Wkrótce geny grzybów zajęte są zwiększaniem produkcji białek niezbędnych do łapania robaków, takich jak lepkie wypustki i sieci, które oplatają nicienie i zatrzymują ich ruch, a także szeregu „białek wzbogacających”.

Uwięzienie robaka w grzybowym więzieniu to jedno, ale musi on zjeść grzyba. Tutaj badacze to zauważyli A. Oligosporydium Wykorzystuje struktury nitkowate zwane strzępkami, aby skutecznie wykopać i strawić robaka.

Spożywanie robaków wiązało się z niewielkim wzrostem aktywności genów kodujących proteazy – grupę enzymów potrafiących rozkładać wiązania peptydowe białek. Było to szczególnie prawdziwe w przypadku grupy znanej jako metaloproteinazy, co sugeruje, że mogą one odgrywać kluczową rolę w procesie trawienia robaków.

„Nasze wszechstronne i funkcjonalne analizy podkreślają rolę zwiększonej replikacji, translacji i wydzielania DNA w rozwoju i skuteczności pułapki” – podsumowali naukowcy. „Co więcej, stwierdzono, że znacznie rozszerzona rodzina genów w genomach grzybów polujących na nicienie jest wzbogacona w pułapki i ważna dla przylegania pułapek do nicieni. Odkrycia te pogłębiły naszą wiedzę na temat podstawowych procesów zachodzących w przypadku grzybów mięsożernych”.

Może się to wydawać nieco dzikie jak na robakożernego grzyba, ale grzyby łapiące nicienie odgrywają ważną rolę ekologiczną jako jeden z ich naturalnych drapieżników, pomagając utrzymać równowagę ekosystemów mikroorganizmów i obieg składników odżywczych. Smacznego apetytu, szalone grzyby.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Biologia PLoS.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *