Ten film pokazuje imprezę charytatywną w Polsce, a nie protest z rolnikami w Holandii

Prawa autorskie AFP 2017-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.

W sieci pojawiło się wideo, na którym strażacy ryczą syreny na dachach kilku ciężarówek, twierdząc, że protestują na rzecz holenderskich rolników. Ale po obejrzeniu dowodów wizualnych i skontaktowaniu się z autorem materiału audiowizualnego i organizatorem akcji, AFP potwierdziła, że ​​faktycznie pokazuje polskich strażaków podczas charytatywnej manifestacji na rzecz chorej pięciolatki.

„Strażacy popierają protest rolników w Holandii”Czytaj posty na Facebooku (1, Dwa) i Twittera (1, Dwa), udostępniono setki razy od 11 lipca 2022 r.

Podobna treść była rozpowszechniana język węgierski, chorwacki, Polski, język angielski, Francuski, Niemiecki Tak portugalski.

Zrzut ekranu posta na Facebooku z 14 lipca 2022 r.

Publikacja zaczęła się rozpowszechniać w kontekście obiekcje A. v. Rolnicy w Holandii Nowy plan Rząd w celu zmniejszenia emisji azotu.

Ale tak naprawdę wideo pokazuje imprezę charytatywną w Polsce.

Napisane na odwrocie mundurów ludowych „Straussa”To jest krótkie Strażak Po polsku.

W niektórych postach wideo wyświetli identyfikator TikTok, który prowadzi do użytkownika. daniel998dxdxkto opublikował to samo Wideo 22 maja 2022 z komentarzem w języku polskim „Nocna przejażdżka ratownicza na Maui”z różnymi polskimi tagami np. „Strażak” i miasta południowej Polski Grosno.

Film TikTok, który ma ponad 1,5 miliona wyświetleń, zawiera setki komentarzy w języku angielskim, niemieckim i francuskim, z których niektóre mówią o skorumpowanych politykach i walkach rolników. Mniejszość opinii sugeruje, że wideo faktycznie zostało nagrane w Polsce.

Wyszukiwarka Google przy użyciu słów kluczowych postów TikTok dała polskie artykuły (1, Dwa) W dniu 21 maja 2022 r. członkowie lokalnych służb ratunkowych w Groznym zorganizowali akcję charytatywną, aby zebrać fundusze na leczenie chorej pięcioletniej dziewczynki o imieniu Maja. Młodszy mieszka w pobliskim Botoku. Według zapisów dziewczynka cierpiała na porażenie mózgowe i wymagała rehabilitacji.

„Nocna przejażdżka ratowników to wyjątkowa impreza charytatywna organizowana przez OSP Dobieszyn i Krosno112.pl, w której wzięło udział około stu pojazdów służb ratowniczych”, zgłoszone Lokalna gazeta.

OSP to po polsku „Ochotnicza Straż Pożarna”; Dobieszyn to sąsiednie miasto Bodok; Krosno112 jest Witryna z wiadomościami lokalnymi„Udzielanie informacji o utrudnieniach drogowych i akcjach ratowniczych”.

Jest to zgłaszane na stronie internetowej „Portal Krosno112.pl znany jest również z organizacji imprez charytatywnych [como] Promuje „nocny spacer dla ratowników” i inne działania charytatywne dla potrzebujących”; To wydarzenie jest również wspomniane w opisie filmu TikTok.

Krosno112 opublikował Galeria zdjęć O tej akcji charytatywnej dla małej dziewczynki o imieniu Maja. Porównując te zdjęcia z wirusowym filmem, można zauważyć podobieństwa, takie jak rozmieszczenie wozów strażackich o tym samym numerze identyfikacyjnym:

Porównanie przechwyconych zdjęć z postem na Facebooku autorstwa Grozno112 (I) z 14 lipca 2022 r.

Możesz sprawdzić, czy zostały zrobione w tym samym czasie, porównując inną część filmu z innym obrazem w galerii.

W obu ujęciach na zdjęciach i wideo widać ludzi w cywilnych ubraniach stojących między strażakami. Na przykład kobieta zakreślona na czerwono spogląda wstecz na osobę, która na obu zdjęciach nagrała wirusowe wideo na Tik Tok stojącej w ciężarówce 347R24. Zgodnie z polem widzenia (oznaczonym białym stożkiem) rekordzista powinien stać na ciężarówce oznaczonej 347R64:

Porównanie przechwyconych zdjęć z postem na Facebooku autorstwa Grozno112 (I) z 14 lipca 2022 r.

Pojawia się ten wóz strażacki o numerze 347R64 Inne filmy Według użytkownika TikTok daniel998dxdx zawiera również Jetliks, miasto w powiecie Grozny.

AFP skontaktowała się ze Strażą Pożarną w Jedliczu 12 lipca 2022 r., która zidentyfikowała użytkownika jako miejscowego strażaka Daniela Zając.

Kontaktując się z Zając, powiedział: „Tak, zrobiłem nagranie wideo ze straży pożarnej Jetlisse, stojąc w naszym pojeździe. Na pewno nie jest w Holandii. Stało się to podczas zbiórki pieniędzy dla Mai.”.

AFP poprosiło o więcej Komenda Miejska O rejestracji Państwowej Straży Pożarnej w Groznym: „Nagranie wideo, które nam przesłałeś, zostało nakręcone podczas imprezy charytatywnej „Nogna Justa Radovnikov”. [Paseo nocturno de rescatistas]. Nasi strażacy nigdy nie zorganizowali żadnego protestu na rzecz rolników w Holandii”.Odpowiedzieli 12 lipca.

Zwracając uwagę na szczegóły, takie jak dom i pole w tle filmu, AFP Parking Arlena W Jedliczu to samo miejsce Strona na Facebooku Określone wydarzenia pozyskiwania funduszy w Twojej lokalizacji.

Portal Krosno112 potwierdził, że film TikTok, który rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych, podając się za protest w Holandii, został nagrany podczas ich imprezy charytatywnej w Polsce.

Strajk chłopski w Holandii

The Ciągłe protesty Liczba rolników w Holandii rozpoczęła się w 2019 roku Zaczął mówić W rolnictwie i programach zarządzania gospodarstwem w celu zmniejszenia emisji azotu.

Holenderscy rolnicy używają ciągników do sterowania ruchem na drogach i przynajmniej w jednym przypadku Niemieccy rolnicy Walczyli także solidarnie ze swoimi holenderskimi odpowiednikami. AFP nie znalazła śladu protestu holenderskich strażaków solidarnościowych z rolnikami.

Jeden z ostatnich masowych protestów miał miejsce 22 czerwca 2022 r., kiedy tysiące rolników jeździło traktorami w środkowej Holandii po tym, jak ujawniono plany rządu dotyczące zmniejszenia inwentarza żywego o 30%.

Holandia, drugi co do wielkości eksporter produktów rolnych na świecie, jest jednym z największych w Europie emitentów gazów cieplarnianych, zwłaszcza azotu, w dużej mierze dzięki obornikowi i nawozom produkowanym przez zwierzęta gospodarskie. Ale rolnicy twierdzą, że są niesprawiedliwie atakowani, w przeciwieństwie do wielkiego biznesu i przemysłu, a wielu z nich obiecało sprzeciwić się planom zmniejszenia lub zamknięcia gospodarstw.

Prawdziwy AFP Już sprawdzone Dezinformacja o strajku rolników w Holandii.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.