Ten rok może wreszcie być rokiem, w którym zobaczymy kilka nowych, masywnych rakiet lecących

Ten rok może wreszcie być rokiem, w którym zobaczymy kilka nowych, masywnych rakiet lecących
Powiększenie / Falcon Heavy to najnowsza rakieta typu booster o dużym udźwigu, która została po raz pierwszy wystrzelona i miała miejsce ponad trzy lata temu.

Nieco ponad trzy lata temu Ars Opublikowałem artykuł Ocena możliwości debiutu czterech dużych rakiet w 2020 roku. Uwaga spoilera: żadna z nich nie została wykonana. Nikt nie przyjedzie do 2021 roku. Czy przyszły rok będzie dla niektórych z nich?

prawdopodobnie. może. Mamy taką nadzieję.

W momencie publikacji wcześniejszego artykułu, lipiec 2018, cztery ciężkie rakiety miały zostać wystrzelone na 2020 rok – Ariane 6 Europejskiej Agencji Kosmicznej, NASA Space Launch System, New Glenn Blue Origin i Vulcan United Launch Alliance . W artykule oszacowano faktyczne daty startu i przewidywano, że europejska Ariane 6 będzie jedyną rakietą, której próbowano wystrzelić w 2020 roku. Wszystkie cztery oczekiwane daty startu okazały się niestety zbyt optymistyczne.

Artykuł z 2018 r. zawierał również krótką wzmiankę o następnej ciężkiej rakiecie SpaceX, która została następnie nazwana „Big Falcon Rocket” lub BFR. Od tego czasu rakieta przeszła kilka zmian nazwy, przy czym stopień doładowania nazywany jest teraz „superciężkim”, podczas gdy górny stopień jest znany jako „statek kosmiczny”. Pojawiły się wówczas pytania o finansowanie tego pocisku. Na te pytania od tamtej pory udzielono odpowiedzi, zauważalny– Chociaż jest większy, bardziej złożony i wystrzelony znacznie później niż pozostałe cztery duże rakiety, statek kosmiczny może faktycznie wykonać próbę wystrzelenia na orbitę przed wszystkimi innymi rakietami.

W tym artykule znajdziesz zaktualizowane szacunki dotyczące każdego z tych ciężkich startów rakiet, a także krótkie spojrzenie na niektóre mniejsze rakiety, które mogą zacząć odpalać w 2022 roku. Mamy nadzieję, że dla wszystkich w tym roku mieliśmy pracowity i udany rok!

Wzmacniacz Super Heavy został wystrzelony z zakładów produkcyjnych SpaceX w południowym Teksasie na początku 2021 roku.
Powiększenie / Wzmacniacz Super Heavy został wystrzelony z zakładów produkcyjnych SpaceX w południowym Teksasie na początku 2021 roku.

taki ciężki

Możliwość niskiej orbity okołoziemskiej: 150 ton

Aktualna oficjalna data premiery: „styczeń lub luty” 2022

Poprzednia szacowana data wydania: Niedostępne

Aktualna szacowana data premiery: drugi kwartał 2022

zaufanie: Przeciętny

SpaceX już wystrzelił swój statek kosmiczny w wielu skokach na wysokości około 10 kilometrów, ale prawdziwy test nastąpi wraz z orbitalnym lotem testowym. Ma to nastąpić w pierwszej połowie 2022 r., w oczekiwaniu na zakończenie procesu przeglądu środowiskowego i wydawania pozwoleń przez FAA. Będziesz także musiał rozwiązać problemy z silnikiem rakietowym Raptor.

Wydaje się jasne, że gdy pierwszy super ciężki zostanie wprowadzony do testów w locie, prawdopodobnie zobaczymy więcej testów w locie w dość szybkich odstępach czasu. SpaceX już zbliża się do ukończenia drugiej wersji swojego superciężkiego wzmacniacza i ma też gotowe do startu dodatkowe statki. W ten sposób firma powinna czerpać korzyści ze swojej strategii bycia „bogatym w sprzęt”.

Widok rakiety SLS NASA, prawie w pełni zmontowanej, we wrześniu 2021 r.
Powiększenie / Widok rakiety SLS NASA, prawie w pełni zmontowanej, we wrześniu 2021 r.

NASA

system startu w kosmos

Możliwość niskiej orbity okołoziemskiej: 95 ton

Aktualna oficjalna data premiery: marzec – kwiecień 2022

Poprzednia szacowana data wydania: drugi kwartał 2021

Aktualna szacowana data premiery: lato 2022

zaufanie: Przeciętny

NASA niedawno wycofała cel startu rakiety SLS z lutego 2022 r. do marca lub kwietnia. Opóźnienie nastąpiło po tym, jak „kontroler” lub komputer pokładowy jednego z czterech głównych silników napędzających pocisk przestał komunikować się 22 listopada. Teraz konsola musi zostać wymieniona. Przed wydaniem tego numeru harmonogram przewidywał wystrzelenie rakiety na wyrzutnię pod koniec grudnia, a teraz tak się nie stanie.

Po wystrzeleniu rakieta przejdzie próbę na mokro. Jest też mało prawdopodobne, aby ta procedura przebiegła bez problemów, ponieważ NASA i jej kontrahenci po raz pierwszy zajmą się ukończoną rakietą. W tym momencie w rozwoju rakiet zostają odkryte przynajmniej drobne problemy. Po teście tankowania na wyrzutni rakieta zostanie zwrócona do budynku montażu pojazdów w Kennedy Space Center w celu zainstalowania fajerwerków.

Wszystko to wskazuje, że uruchomienie SLS prawdopodobnie nie nastąpi przed kwietniem. Premiera może się poślizgnąć bardziej w oczekiwaniu na wynik próby.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *