Tiangong: Chiny podwajają wielkość swojej stacji kosmicznej, ponieważ stanowi ona alternatywę dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kierowanej przez NASA

Tiangong: Chiny podwajają wielkość swojej stacji kosmicznej, ponieważ stanowi ona alternatywę dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kierowanej przez NASA

costphoto/norphoto/Getty Images

Model chińskiej stacji kosmicznej zostanie zaprezentowany podczas konferencji World Capital Design Conference 2023 w Szanghaju, która odbędzie się 26 września 2023 r.CNN

Chiny NASA planuje w nadchodzących latach rozbudowę swojej stacji kosmicznej z trzech do sześciu modułów, zapewniając astronautom z innych krajów alternatywną platformę dla misji blisko Ziemi w obliczu zbliżania się końca okresu istnienia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), pod przewodnictwem NASA.

Żywotność Chińska stacja kosmiczna Czas trwania projektu wyniesie ponad 15 lat, poinformowała w środę Chińska Akademia Technologii Kosmicznej (CAST), jednostka głównego wykonawcy z branży lotniczej w Chinach, podczas 74. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Baku w Azerbejdżanie.

To więcej niż zapowiadane wcześniej dziesięć lat.

Chiny Stacja kosmiczna zbudowana samodzielnieSonda, znana również jako Tiangong, czyli po chińsku Niebiański Pałac, jest w pełni sprawna od końca 2022 roku i może pomieścić maksymalnie trzech astronautów na wysokości orbity do 450 kilometrów (280 mil).

Przy wadze 180 ton, po rozbudowie do sześciu modułów, masa Tiangong nadal stanowi zaledwie 40% masy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która może pomieścić załogę składającą się z siedmiu astronautów. Oczekuje się jednak, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która znajduje się na orbicie od ponad dwudziestu lat, zostanie wycofana z eksploatacji po 2030 r., mniej więcej w tym samym czasie, w którym Chiny tego oczekują. „Główna potęga kosmiczna”.

Chińskie media państwowe podały w zeszłym roku, kiedy stacja Tiangong stała się w pełni operacyjna, że ​​Chiny nie „odpoczną”, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zbliża się do emerytury, dodając, że „kilka krajów” zwróciło się o wysłanie astronautów na chińską stację.

Ale ciosem dla Chin Ambicje dyplomacji kosmicznejEuropejska Agencja Kosmiczna (ESA) oświadczyła w tym roku, że nie ma finansowego ani „politycznego” zielonego światła, aby wziąć udział w Tiangong, opóźniając wieloletni plan wizyty europejskich astronautów.

Nacjonalistyczny chiński tabloid „Global Times” napisał wówczas: „Porzucenie współpracy z Chinami w załogowej przestrzeni kosmicznej jest wyraźnie krótkowzroczne, co pokazuje, że konfrontacja w obozie pod przewodnictwem USA doprowadziła do nowego wyścigu kosmicznego”.

Tiangong stał się symbolem rosnącego wpływu i zaufania Chin do ich przedsięwzięć kosmicznych oraz konkurentem Stanów Zjednoczonych w tej dziedzinie po odizolowaniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prawo amerykańskie zabrania mu jakiejkolwiek bezpośredniej lub pośredniej współpracy z NASA.

Podobne plany w zakresie dyplomacji kosmicznej ma Rosja, uczestnik Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, sugerując, że moskiewski partnerzy z BRICS – Brazylia, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki – mogliby zbudować moduł dla swojej stacji kosmicznej.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała w zeszłym roku, że planuje zbudować stację kosmiczną składającą się z sześciu modułów, która pomieści maksymalnie czterech astronautów.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *