To był najważniejszy punkt szczytu G-20, który zakończył się w Indonezji

To był najważniejszy punkt szczytu G-20, który zakończył się w Indonezji

Szczyt G20 zakończył się na Bali, który miał napięte momenty w związku z wybuchem rakiety w Polsce, kiedy spotkali się przywódcy, ale zakończył się przyjęciem oświadczenia potępiającego wojnę na Ukrainie. Wymieniliśmy szczyt, który pozostawił Zełenskiemu dziesięć warunków rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją, odprężenie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, nieobecność Putina, a nawet wezwanie Xi Jinpinga do zwrócenia uwagi na Trudeau.

Szczyt G20, który zgromadził w Indonezji przywódców najbogatszych krajów świata, zakończył się w środę w atmosferze napięć związanych z wojną na Ukrainie.

Podczas tej edycji szczytu oczekiwano przede wszystkim omówienia sztywnych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, w obecności ich dwóch prezydentów, a także poszukiwania rozwiązań pozwalających zakończyć wojnę na Ukrainie.

Szczyt minął w bezprecedensowym momencie, gdy zgromadzeni światowi przywódcy otrzymali wiadomość, że w Polsce wylądował pocisk, zabijając dwie osoby i grożąc eskalacją konfliktu w skali globalnej.

Napięcie szybko opadło, gdy dyrektor generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził to z Brukseli Atak będzie dla sił ukraińskich wypadkiem, a nie atakiem rosyjskim.

W ten sposób przywódcy wpadli w atmosferę współpracy, przyjmując wspólne oświadczenie, w którym większość państw potępiła wojnę na Ukrainie, a także wyraziła zaniepokojenie jej poważnymi skutkami dla gospodarki. Ze świata.

„To pierwsza wspólna deklaracja wydana od lutego 2022 roku” – powiedział Joko Widodo, prezydent kraju przyjmującego.

Widodo dodał, że osiągnięcie jednomyślnego porozumienia było bardzo trudne. Chociaż wszyscy zgodzili się, że chodzi o „ogromne ludzkie cierpienie”, nie mogli dojść do wspólnego punktu co do tego, kto jest odpowiedzialny za konflikt.

Szczyt, który odbywa się od 1999 roku co cztery lata, zwykle kończy się wspólnym zdjęciem obecnych przywódców, ale w tym roku nie odbył się, ponieważ w imieniu swojego kraju pojawił się rosyjski minister spraw zagranicznych.

We FRANCJI 24 zwróciliśmy uwagę na najważniejsze momenty szczytu, który zgromadził przywódców 20 krajów wytwarzających 85% światowego PKB:

Dziesięć warunków Zełenskiego nawiązania dialogu z Rosją

Mimo że Ukraina nie należy do G20, prezydent Wołodymyr Zełenski był jednym z pierwszych, którzy za pośrednictwem wideokonferencji zainterweniowali z Kijowa na szczycie, prosząc o współpracę w celu zakończenia konfliktu w jego kraju.

W swoim przemówieniu na szczycie G-19, po wykluczeniu Rosji, Zełenski zaproponował 10 warunków zakończenia wojny, m.in. Uwolnienie więźniów i deportowanych z obu stron. wdrożenie Karty Narodów Zjednoczonych; wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych; Między innymi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłasza przemówienie podczas wirtualnej sesji podczas szczytu przywódców G20 w Nusa Dua, Bali, Indonezja, 16 listopada 2022 r.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłasza przemówienie podczas wirtualnej sesji podczas szczytu przywódców G20 w Nusa Dua, Bali, Indonezja, 16 listopada 2022 r. Reuters – Willy Kurniawan

A ukraiński prezydent powiedział Rosji, że „jeśli chce zakończyć tę wojnę, niech udowodni to faktami”. Dodał, że nie pozwoli siłom rosyjskim na „przerwę” i że jego siły będą nadal bronić kraju.

Zełenski skorzystał z okazji, by skrytykować rolę Międzynarodowego Czerwonego Krzyża podczas trwającego prawie dziewięć miesięcy konfliktu.

Twierdził, że organizacja nie odpowiada na jego apele o dostęp do obozów dla ukraińskich więźniów i więźniów politycznych oraz o „uwolnienie dzieci i dorosłych deportowanych do Rosji”.

Putin nie pojawił się na szczycie, a jego przedstawiciel wyszedł wcześniej

Prezydent Rosji Władimir Putin nie pojawił się na szczycie, do którego należy jego kraj, i wysłał w jego imieniu ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który we wtorkowym wystąpieniu oskarżył Zachód o prowadzenie wojny z Rosją.

Ławrow powiedział również, że za problemy gospodarcze i kryzys żywnościowy, przez który przechodzi świat, odpowiada neokolonializm, a nie Rosja. Po przemówieniu minister opuścił szczyt przed jego zakończeniem.

Po powrocie do Rosji Ławrow powiedział, że jego kraj nie odmawia negocjacji, oskarżył Ukrainę o opóźnianie ewentualnego procesu pokojowego i zaprzeczył, jakoby Stany Zjednoczone przygotowywały się do negocjacji między obiema stronami.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas szczytu G20 na Bali, Indonezja, 15 listopada 2022 r.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas szczytu G20 na Bali, Indonezja, 15 listopada 2022 r. © Bay Ismoyo, AP

Dodał, że „niedopuszczalne” jest rozważanie wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy jako części żądań Zełenskiego podczas szczytu.

Rzecznik ukraińskiego MSZ szybko odpowiedział, że „Rosja nie jest w stanie dyktować swoich warunków”.

Długo oczekiwane spotkanie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi

Po tygodniach eskalacji napięć między dwoma krajami prezydent Chin Xi Jinping i Amerykanin Joe Biden przywitali się ciepło po przybyciu na Bali 14 listopada.

To pierwsze bezpośrednie spotkanie obu przywódców od czasu objęcia urzędu przez Bidena w 2020 r., który powiedział, że „nie ma potrzeby nowej zimnej wojny”.

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden podają sobie ręce na marginesie szczytu G20 na Bali w Indonezji, 14 listopada 2022 r.
Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden podają sobie ręce na marginesie szczytu G20 na Bali w Indonezji, 14 listopada 2022 r. AP – Alex Brandon

Biden odnosił się do różnic lat, które nasiliły się w kwestiach takich jak Korea Północna, Tajwan, wojna handlowa, prawa człowieka i inne.

W swoim przemówieniu Xi Jumping wezwał Stany Zjednoczone do „dotrzymania obietnicy” i niewspierania niepodległości Tajwanu, wyspy, którą Chiny uważają za swoje terytorium.

Twarde stanowisko Xi Jinpinga wobec działań Putina

Chiński prezydent wezwał do „poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy” i skrytykował zbrojenie żywności i energii, odnosząc się do kryzysu eksportowego zboża i rosyjskich ataków na ukraińską sieć elektroenergetyczną.

Oświadczenia te pojawiły się podczas jego spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który ujawnił to w poście na Twitterze:


Po raz pierwszy od początku konfliktu w lutym Xi Jinping skierował tak bezpośrednią krytykę swojego sojusznika Putina, choć powtórzył swój sprzeciw wobec wprowadzenia przez Zachód sankcji wobec Rosji.

Xi Jinping skorzystał z okazji, aby poprosić największe gospodarki świata o zaprzestanie podnoszenia stóp procentowych jako środka do powstrzymania inflacji.

Xi Jinping zdenerwował się na Trudeau

Premier Kanady Justin Trudeau znalazł się pod ostrzałem Xi Jinpinga po tym, jak został oskarżony o ujawnienie zarzutów dotyczących spotkania dwóch przywódców za zamkniętymi drzwiami na marginesie szczytu.

Zdjęcia niezadowolenia zostały udostępnione kanadyjskim nadawcom i pokazują przywódców Kanady i Chin przemawiających podczas spotkania.

Na filmie można usłyszeć tłumacza Xi, który mówi Trudeau, że „wszystko, o czym rozmawialiśmy, wyciekło do gazet i nie jest to właściwe”.

Nastąpiło to po tym, jak Trudeau zacytował raporty budzące „poważne obawy” dotyczące rzekomej ingerencji Chin w wybory w Kanadzie.

Stosunki między Chinami a Kanadą są bardzo napięte od 2018 r., kiedy chiński dyrektor generalny Huawei Technologies Meng Wanzhou i dwóch Kanadyjczyków zostali aresztowani przez Pekin pod zarzutem szpiegostwa.

Więcej wsparcia dla Ukrainy

Brytyjski premier Rishi Sunak skrytykował Rosję za jej działania militarne na Ukrainie i wezwał do natychmiastowego wycofania wojsk z sąsiedniego kraju.

Ponadto Sunak zapowiedział budowę przez jego kraj nowej floty wojennej, która ma zostać wysłana na Ukrainę oraz zwiększenie pomocy gospodarczej.

Ze swojej strony nowo wybrana premier Włoch Giorgia Meloni zwróciła uwagę na potrzebę „wzmocnienia” różnych inicjatyw mających na celu zakończenie konfliktu, a także zapewnienia, że ​​będzie kontynuować współpracę z przywódcami UE w zakresie mediacji. w konflikcie.

Z Reutersem i lokalnymi mediami

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *