To jest wiek, w którym twoja zdolność chodzenia i mówienia zaczyna spadać: ucz się

To jest wiek, w którym twoja zdolność chodzenia i mówienia zaczyna spadać: ucz się

zdrowie

21 marca 2023 | 20:22

Jeśli możesz chodzić chodem, ale nie możesz chodzić i mówić, możesz mieć pogarszający się stan zdrowia mózgu.

Zdolność do żonglowania tymi dwoma zadaniami zaczyna słabnąć około dekady wcześniej niż wcześniej sądzono, wynika z nowego badania, a naukowcy twierdzą, że ten konflikt może być znakiem ostrzegawczym demencji.

Naukowcy z Harvard Medical School i Hebrew Foundation for Higher Living odkryli, że funkcja ta zanika do 55 roku życia i powinna być „rutynowo monitorowana począwszy od wieku średniego” – zamiast zaczynać w wieku 65 lat – aby zapobiec upadkom i urazom.

„Oceniliśmy dużą liczbę osób w wieku od 40 do 64 lat i zauważyliśmy, że zdolność chodzenia w normalnych, spokojnych warunkach pozostaje względnie stabilna w tym przedziale wiekowym” — powiedział Jun Hong Zhou w oświadczeniu.

„Jednak nawet w tej stosunkowo zdrowej grupie, kiedy poprosiliśmy uczestników, aby chodzili i wykonywali w pamięci zadanie arytmetyczne w tym samym czasie, byliśmy w stanie zaobserwować subtelne, ale znaczące zmiany w chodzie, począwszy od połowy lat sześćdziesiątych”.

Badanie sugeruje, że niezdolność do chodzenia i mówienia w tym samym czasie może być sygnałem ostrzegawczym pogarszającego się zdrowia mózgu.
Getty Images/iStockphoto

Naukowcy obserwowali 640 Hiszpanów próbujących pracować wielozadaniowo między majem 2018 a lipcem 2020. Badanie zostało opublikowane online w zeszłym tygodniu w Lancet zdrowej długowieczności.

„Wykonywanie podwójnych zadań w dziedzinie neuronauki i starzenia się jest ważnym wskaźnikiem zdrowia mózgu” – wyjaśnił Zhu.

„Związany z wiekiem spadek chodzenia dwuzadaniowego w bardzo młodym wieku może wskazywać, kiedy należy rozpocząć interwencje”.

Naukowcy obwiniali to o to Zmniejszone zdolności poznawcze i pamięć zależą od kurczenia się płata czołowego i hipokampa oraz spowolnienia produkcji substancji chemicznych w mózgu wraz z wiekiem.

Zhu zauważył, że w wynikach są pewne jasne punkty.

„Zaobserwowaliśmy ułamek uczestników w wieku powyżej 60 lat, którzy przystąpili do testu dwuzadaniowego, a także uczestników w wieku 50 lat lub nawet młodszych. Oznacza to, że wydajność chodzenia w dwóch zadaniach niekoniecznie spada wraz z wiekiem i że niektóre osoby wydają się bardziej odporne na efekty starzenia” – powiedział Zhou.

Dodał: „Mamy nadzieję, że nasze badanie pobudzi przyszłe badania w celu odkrycia stylu życia i innych modyfikowalnych czynników, które wspierają utrzymanie wykonywania podwójnych zadań w starszym wieku, a także interwencji ukierunkowanych na te czynniki”.


Załaduj więcej…
https://nypost.com/2023/03/21/heres-the-age-your-ability-to-walk-and-talk-starts-to-decline-study/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site %20 przycisków

Skopiuj udostępniony adres URL

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *