Hiszpania jest jedynym krajem, który ograniczył telepracę: są to klucze do osiągnięcia równowagi dobrego samopoczucia.
Czy to z powodu jej nieuchronnego wzrostu, czy z powodu przymusowej adaptacji, jaką musimy wykonać w czasie pandemii Covid-19, nie da się zaprzeczyć, że telepraca jest dziś kolejnym narzędziem.
Jak pokazał jeden z ostatnich Badanie siły roboczej przeprowadzone przez Personio, wiodąca firma zajmująca się oprogramowaniem HR. GG W przypadku małych i średnich firm w Europie modele pracy hybrydowej i zdalnej są już jednymi z priorytetów europejskich pracowników przy poszukiwaniu nowych stanowisk lub ocenie ich trwałości w pracy (60%), wraz z praktykami kompromisowymi (71%). ) i elastyczne godziny pracy (65%).
Jednak w przeciwieństwie do tego badania, wyniki raportu The Offices of the Future opracowanego przez PlanRadar pokazują, że Hiszpania jest jednym z nielicznych krajów, które nie wspierają powszechnego wdrażania tego nowego modelu pracy. To jest. W rzeczywistości nasz kraj wyróżnia się spośród 12 krajów biorących udział w tym badaniu, przełamując trendy w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Polsce i Słowacji. Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Poziom odrzucenia uzasadniony w ramach trzech podstawowych filarów:
- Organizacja Pracy Przepustki: Podczas gdy cyfryzacja nadal toczy się na całym świecie, większość miejsc pracy, które można wykonywać zdalnie, znajduje się w sektorze usług. Dlatego zajmuje 11. miejsce w 2021 r. wśród krajów o wysokim odsetku osób pracujących w branżach takich jak rolnictwo, produkcja czy handel detaliczny, a w konkretnym przypadku Hiszpanii w sektorze hotelarsko-turystycznym. Zaimplementuj te modele pracy. Jednak firmy, które potrafią dostosować się do tego modelu pracy zdalnej, wciąż mają pewne mankamenty, jeśli chodzi o jego właściwe wdrożenie. I to jest zadanie działów HR. GG Upewnij się, że pracownicy mają miejsce w swoich biurach i domach do wykonywania tych zadań.
- Ekspansja geograficzna: W krajach o dużej ekspansji terytorialnej, miejsc pracy i miast technologicznych naturalne jest wdrażanie tego typu modeli hybrydowych na dużą skalę, starając się w ten sposób uniknąć dodatkowych kosztów zarówno pod względem ekonomicznym, jak i czasowym. Z tego powodu kraje takie jak Stany Zjednoczone odnotowują wskaźnik wdrażania telepracy na poziomie 50% pracowników, w porównaniu ze stagnacją 15,5% w Hiszpanii, gdzie cyfrowe miejsca pracy są prawie wyłącznie redukowane w dużych stolicach, takich jak Madryt. Albo Barcelony. Jednak dzięki narzędziom takim jak Personio, zapleczem, zespołom i komunikacji wewnętrznej pomiędzy działami HR. HH., między innymi, umożliwia coraz lepsze zarządzanie zadaniami.
- Penetracja technologii: Bezpośrednio nawiązując do poprzedniego punktu, niezależnie od zaplecza zapewnianego przez instytucje, w wielu przypadkach, pomimo wyższego rozwoju gospodarczego krajów, nadal można wykryć pewne różnice w dostępie i jakości sieci. Problemy typu „odłączona Hiszpania” są bardziej widoczne przy próbie wdrożenia telepracy.
Dlatego cyfryzacja odgrywa jeszcze ważniejszą rolę, umożliwiając wdrożenie tego modelu i przepływów pracy w większym stopniu.
Dlatego niniejsze badanie wskazuje również, że ta elastyczność, modyfikacja, przeprojektowanie i planowanie stanowisk pracy i przestrzeni pomoże wyznaczyć wyraźne trendy w nadchodzących latach.
„Firmy muszą zarządzać elastycznością miejsc pracy i wykorzystywać technologię, aby zwiększyć tę swobodę, co nie tylko pomaga pracownikom pogodzić się, ale także, jak udowodniono, przynosi korzyści produktywności firmy” — wyjaśnia Angelina Gentili, szefowa działu People Operations w Personio. „Miejsca pracy muszą ewoluować, aby sprostać nowym potrzebom i wymaganiom siły roboczej, a doświadczenie i wydajność pracowników muszą być podstawowym czynnikiem zapewniającym odporność biznesową”.
*Jeśli ten artykuł był dla Ciebie interesujący, zachęcamy do obserwowania nas Świergot
I zapisz się do naszego codziennego newslettera.
HRCyfrowy
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”