1 kwietnia reprezentacja Meksyku spotkała się z rywalami w Katarze World Cup 2022, tego dnia dowiedzieliśmy się, że pierwszym przeciwnikiem drużyny Azteków będzie Polska, Robert Lewandowski Polska Nowa gwiazda Barcelony i osobowość Bayernu Monachium i mimo braku historii między El Tre a polską drużyną, z meksykańskim futbolem łączy się szczególny związek.
W latach siedemdziesiątych do naszej piłki przyjeżdżali zawodnicy z Europy, w tym trzech polskich zawodników, Najważniejsze wydarzenia Grzegorza Lato .aktóry wówczas reprezentował Coś jak Dani Alves przybywający do Pumy (Opowiadamy historię poniżej).
Z trzech polskich piłkarzy, którzy przybyli do Meksyku, dwóch obroniło znikającą koszulkę Atlético Espanyol (obecnie znanego jako Necaxa) i Atlante.
Grzegorz Lato (Atlantyk), strzelec z Polski
Grał w Atlante pod koniec swojej kariery, w sezonie 1982/83, a do meksykańskiego futbolu trafił z godną pozazdroszczenia etykietą, bo był niczym Mniej więcej niż zdobywca Złotego Buta w 1974 roku w Niemczech.
Lato jest jedynym Polakiem, który zdobył to wyróżnienie, grając przynajmniej dla swojego kraju, tak jak Miroslav Klose, polskiego pochodzenia, wygrał grę dla Niemiec. Większość jego kariery odbyła się w jego kraju, Od tego czasu polscy zawodnicy nie mogli grać za granicą, dopóki nie skończyli 30.
W swoim czasie z kucykami Lato strzelił 15 bramek w długim turniejuNiezła produkcja, jeśli porównamy dzisiejsze rekordy punktacji.
Jan Jomola (Klub Lekkoatletyczny, Hiszpania i Zacatepec)
Bo człowiek nie samymi celami żyje, W 1974 roku do meksykańskiego futbolu trafił Yan Gomola, bramkarz o długości 1,83 metra, lat 33.Po 10 latach gry z Górnickiem Zabrze.
Po zagraniu dla Atlético Español w swoim pierwszym sezonie w Meksyku, polski bramkarz grał w tym sezonie 1975-1976 z Atlético Zacatepecz którym był zastępcą, aby później wrócić do Hiszpanii w 1977, roku przejścia na emeryturę.
W Meksyku rozegrał 49 meczów i stracił 53 bramki. Jan Gomola zmarł w wieku 80 lat w rodzinnym Ustroniu24 lutego 2022 r.
Jan Banas (hiszpański sportowiec)
Podobnie jak inni wymienieni Polacy, Jean przyszedł do meksykańskiego futbolu po trzydziestce i grał jako napastnik. Został przyćmiony wyborem latto i W reprezentacji przestał grać w 1973 roku, strzelił siedem bramek w 31 meczach.
Banas przybył do Meksyku w 1976 roku po tym, jak przeszedł przez piłkę nożną w Stanach Zjednoczonych i rozegrał dziewięć meczów dla Atlético Espanyol, z którym nie strzelił goli i zakończył swoją emeryturę.
Jego prawdziwe nazwisko to Heinz-Dieter Banas. Ale zmienił to w 1967, po ułaskawieniu w Polsce, Kraj, z którego uciekł w 1966 r. Wrócił do niego sześć miesięcy później, po próbie szczęścia w Europie Zachodniej.
To może Cię zainteresować
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”