To Twoja ostatnia szansa na zobaczenie superksiężyca w tym roku z Strawberry Moon.

To Twoja ostatnia szansa na zobaczenie superksiężyca w tym roku z Strawberry Moon.

Ten gigantyczny księżyc staje się w pełni pełny o 14:40 czasu wschodniego w czwartek po południu. W Ameryce Północnej będzie on w pełni widoczny dopiero późnym wieczorem podczas „wschodu księżyca”, kiedy zachodzi słońce i pojawia się księżyc. Ale widzowie na całym świecie mogą zobaczyć truskawkowy księżyc, w zależności od tego, gdzie się znajdują w stosunku do horyzontu.

„Termin„ superksiężyc ”jest bardzo nowy, a każda pełnia lub nowiu znajduje się w 90% od najbliższego zbliżenia się do Ziemi” – napisała w e-mailu Kristin Schupla, dyrektor ds. edukacji i zaangażowania publicznego w Instytucie Księżycowym i Planetarnym. . „Według tej definicji księżyc w pełni 24 czerwca jest również superksiężycem, chociaż nie tak blisko jak pełnia księżyca w maju lub kwietniu”.

Niektórzy trzymają się bardziej rygorystycznej definicji gigantycznego księżyca, tak jak Noah Petro, naukowiec zajmujący się Księżycem z NASA Goddard Space Flight Center. Dla niego jedynym superksiężycem jest najbliższa pełnia roku, która w zeszłym miesiącu była księżycem „Wenus”. Jednak potwierdzam, że inni używają definicji dostarczonej przez Shuplę.

„Brak standardowej definicji jest denerwujący, ale wszystko, co wzbudza zainteresowanie i ekscytację ludzi, którzy patrzą na księżyc i chcą dowiedzieć się więcej o nim, jest świetne!!!” Petro napisał w liście.

Strawberry Moon to pierwszy z czterech pełnych księżyców w sezonie letnim. Jej nazwa, wywodząca się od rdzennej ludności, nawiązuje do dojrzewania truskawek i innych owoców późną wiosną i wczesnym latem.

Na przykład społeczności Sioux, Chippewa i Ojibwe określają pełnię czerwcową jako księżyc truskawkowy, zgodnie z Planetarium Uniwersytetu Zachodniego Waszyngtonu stronie internetowej. Inne grupy nadały mu nieco inne nazwy, które nadal odnoszą się do czerwcowego sezonu owocowego, takie jak termin „kvco-hvsee” lub „jeżynowy księżyc”. Haida nazywa to „gan kungai”, co oznacza „dojrzewają jagody księżyca”.

Jednak wiele plemion ma przydomki na czerwcową pełnię księżyca, które nie mają nic wspólnego z owocami, w tym plemię Potawatomi „msheke’kesis” lub „księżyc żółwi” i Tlingit „w gadaxeet dis” lub „narodziny księżyca”. ”

Europejskie alternatywy dla czerwcowej pełni księżyca to „księżyc miodowy” lub „półksiężyc”, według starożytny kalendarz rolnika. Może to wynikać z reputacji czerwca jako miesiąca małżeństwa i może to być źródłem użycia terminu „miesiąc miodowy” dla wakacji poślubnych.

W zwykłym roku 2021 składa się z 12 księżyców w pełni. (W zeszłym roku było 13 pełni księżyców, z czego dwa w październiku).

Oto wszystkie pozostałe w tym roku pełnie księżyca i ich nazwy, według starożytny kalendarz rolnika:

23 lipca – Pak Mun

22 sierpnia – Księżyc Jesiotra

20 września – Harvest Moon

20 października – Księżyc Rybaka

19 listopada – księżyc bobra

18 grudnia – Zimny ​​Księżyc

Koniecznie sprawdź inne nazwy dla Te satelity też, przypisywane ich plemionom indiańskim.

Oto, na co możesz się spodziewać w 2021 r.

deszcz meteorytów

Droga Mleczna jest widoczna ze szlaku Glacier Point w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii.

Deszcz meteorów Delta Aquariids najlepiej widać z tropików południowych i osiągnie szczyt między 28 a 29 lipca, kiedy księżyc będzie w 74% pełni.

Co ciekawe, jeszcze tej samej nocy szczyt meteorytów – Alpha Capricorn. Chociaż ten deszcz jest znacznie słabszy, wiadomo, że podczas szczytu wytwarza jasne kule ognia. Będzie to widoczne dla wszystkich, bez względu na to, po której stronie równika się znajdujesz.

Deszcz meteorów Perseidów, najpopularniejszy w tym roku, osiągnie swój szczyt między 11 a 12 sierpnia na półkuli północnej, kiedy księżyc jest w pełni w zaledwie 13%.

Oto harmonogram spadających meteorów na resztę roku, według Prognoza deszczu meteorytów EarthSky.

• 8 października: Drakonidy

• 21 października: Orionidy

• 4-5 listopada: na południe od Torres

• 11-12 listopada: na północ od Torres

• 17 listopada: Leonidy

• Od 13 do 14 grudnia: Gemini

• 22 grudnia: Ursydzi

Zaćmienie Słońca i Księżyca

W tym roku nastąpi kolejne zaćmienie Słońca i kolejne zaćmienie Księżyca, zgodnie z starożytny kalendarz rolnika.

19 listopada zobaczymy częściowe zaćmienie Księżyca, a obserwatorzy nieba w Ameryce Północnej i na Hawajach będą mogli oglądać je między 1:00 a 7:06 ET.

3 misje eksploracji Marsa i inne wiadomości kosmiczne spodziewane w 2021 r

Rok zakończy się całkowitym zaćmieniem Słońca czwartego grudnia. Nie będzie widoczny w Ameryce Północnej, ale osoby na Falklandach, południowym krańcu Afryki, Antarktydzie i południowo-wschodniej Australii będą w stanie go dostrzec.

Widoczne planety

Skywatcherzy będą mieli wiele okazji, aby dostrzec planety na naszym niebie podczas wyznaczonych poranków i wieczorów w 2021 roku, zgodnie z Przewodnik planetarny kalendarz rolnika.

Większość z nich można zobaczyć gołym okiem, z wyjątkiem odległego Neptuna, ale najlepszy widok zapewni lornetka lub teleskop.

Merkury pojawi się jako jasna gwiazda na porannym niebie od 27 czerwca do 16 lipca i od 18 października do 1 listopada. Będzie świecić na nocnym niebie od 31 sierpnia do 21 września oraz od 29 listopada do 31 grudnia.

Wenus, nasza najbliższa sąsiadka w Układzie Słonecznym, pojawi się na zachodnim niebie o zmierzchu wieczorem do 31 grudnia. Jest drugim po Księżycu najjaśniejszym obiektem na naszym niebie.

Przewodnik po gwiazdach dla początkujących (podkreślona przez CNN)

Mars wydaje się czerwonawy na porannym niebie między 24 listopada a 31 grudnia, a na wieczornym niebie będzie widoczny do 22 sierpnia.

Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym, jest trzecim najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Będzie pokazywany na porannym niebie do 19 sierpnia. Szukaj go wieczorem od 20 sierpnia do 31 grudnia – ale najlepiej będzie od 8 sierpnia do 2 września.

Tylko pierścienie Saturna można zobaczyć przez teleskop, ale samą planetę nadal można zobaczyć gołym okiem rano do 1 sierpnia i wieczorem od 2 sierpnia do 31 grudnia. Planeta będzie w najlepszym wydaniu przez pierwsze cztery dni sierpnia.

Lornetki lub teleskopy pomogą Ci wykryć zielonkawą poświatę Urana rano do 3 listopada i wieczorem od 4 listopada do 31 grudnia. Najlepiej będzie od 28 sierpnia do 31 grudnia.

Nasz najdalszy sąsiad w Układzie Słonecznym, Neptun, będzie widoczny przez teleskop rano do 13 września oraz wieczorem od 14 września do 31 grudnia. Swoją wysokość osiągnie między 19 lipca a 8 listopada.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *