„To wyścig”: wysiłki w zakresie szczepień stają się zniechęcające, gdy rozprzestrzenia się zakaźna odmiana delta

As cases fall and states reopen, the potential final stage in the U.S. campaign to vanquish COVID-19 is turning into a slog, with a worrisome variant gaining a bigger foothold and lotteries and other inducements failing to persuade some Americans to get vaccinated.

Wraz ze spadkiem liczby przypadków i ponownym otwieraniem stanów, potencjalna ostatnia faza amerykańskiej kampanii na rzecz podboju COVID-19 staje się zniechęcająca, ponieważ niepokojąca zmienna zyskuje coraz większą popularność, a loterie i inne zachęty nie są w stanie przekonać niektórych Amerykanów do zaszczepienia. (Robert F. Bucati, Associated Press)

WASZYNGTON (Associated Press) – Gdy sprawy się chwieją i stany ponownie się otwierają, potencjalny ostatni etap kampanii w USA do pokonania COVID-19 Okazuje się to zniechęcające, ponieważ niepokojąca zmienna zyskuje większy przyczółek, a loterie i inne nagrody nie są w stanie przekonać niektórych Amerykanów do zaszczepienia.

„Ostatnia połowa, ostatnia mila, ostatnia ćwierć mili zawsze wymagają więcej wysiłku”, powiedział w środę dr Nirav Shah, dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Maine.

Podczas gdy dwa dotknięte katastrofą stany Kalifornia i Nowy Jork świętowały w tym tygodniu swoje ponowne otwarcie fajerwerkami i wielomilionowymi loteriami, liczba hospitalizacji w niektórych częściach stanu Missouri rośnie, a liczba przypadków gwałtownie rośnie w Teksasie, co ilustruje wyzwania, przed którymi stoi ten kraj. . twarze tego lata.

Jednym z głównych problemów jest wysoce zaraźliwy wariant delta, który jest potencjalnie bardziej niebezpieczny niż koronawirus pochodzący z Indii. Chociaż urzędnicy ds. Zdrowia twierdzą, że szczepionki są przeciwko niemu skuteczne, istnieje obawa, że ​​doprowadzi to do wybuchów epidemii w stanach o niskim wskaźniku szczepień.

Wariant delta wzrósł z 2,7% wszystkich przypadków w maju do 9,7% w tym miesiącu, powiedziała dr Rochelle Wallinsky, dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, podczas rozmowy z gubernatorami w poniedziałek. Biuro Gubernatora Waszyngtonu.

Jednocześnie stany organizują grupy fokusowe, aby lepiej zrozumieć, kto odmawia szczepienia, dlaczego i jak przekonać ich, że szczepienie jest słuszne.

„To wyścig między szczepionkami wprowadzanymi do ludzi a obecnymi lub przyszłymi wariantami” – powiedział sekretarz zdrowia w Kansas, dr Lee Norman.

Średnia dzienna liczba zgonów i przypadków spadła o 90% lub więcej w Stanach Zjednoczonych od zimy. Ale obraz jest inny.

W Teksasie liczba nowo potwierdzonych infekcji wzrosła z około 1000 dziennie 31 maja do prawie 2000 w tym tygodniu.

Duża część stanu Missouri odnotowuje wzrost liczby przypadków i hospitalizacji, ponieważ turyści chcą się wydostać po zamknięciu na rok w drodze do popularnych miejsc, takich jak Branson i Jezioro Ozarks. Urzędnicy ds. Zdrowia powiedzieli, że ponad 200 osób zostało hospitalizowanych z wirusem w południowo-zachodnim stanie Missouri, prawie dwukrotnie więcej niż na początku maja. Liczba pacjentów oddziałów intensywnej terapii w regionie potroiła się.

Eksperci ds. zdrowia przytaczają dwa czynniki napędzające boom: szybciej rozprzestrzeniający się wariant delta i niechęć populacji do szczepień.

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone nie osiągną celu obalenia prezydenta Joe Bidena Co najmniej jedna dawka dla 70% dorosłych Amerykanów do 4 lipca. Liczba ta wynosi około 65%.

Wśród stanów, które nie spodziewały się trafić w cel, znalazły się Kansas i Idaho. Elk Shaw-Tuloch, urzędnik ds. zdrowia publicznego z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Idaho, powiedział, że w niektórych hrabstwach odsetek szczepień dorosłych wynosi mniej niż 30%.

Aby zwiększyć szczepienia, kilka stanów pracuje nad rozbiciem dostaw dużych szczepionek na mniejsze partie, które następnie można rozprowadzić do gabinetów lekarskich. Urzędnicy służby zdrowia postrzegają lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jako klucz do złagodzenia obaw ludzi.

„Ludzie chcą to usłyszeć od swoich lekarzy, lekarzy i ludzi, których znają i którym ufają” – powiedział Norman.

Kristi Stuss otrzymuje szczepionkę na COVID-19 w Grand Teton Mall w Idaho Falls, Idaho, 17 marca 2021 r.
Kristi Stus otrzymuje szczepionkę na COVID-19 w Grand Teton Mall w Idaho Falls, Idaho, 17 marca 2021 r. (Zdjęcie: John Roark/The Idaho Post-Register via AP)

Świetne i wesołe prezenty Podobnie jak gry loteryjne, trafiały na nagłówki gazet i rozdawały miliony dolarów. W Maine, domu firmy odzieżowej LL Bean, karty podarunkowe Bean są wielkim hitem. Ale w innych miejscach pojawił się sceptycyzm wobec takich programów.

Shaw-Tuloch powiedział, że niektóre firmy w Idaho oferowały pracownikom zachęty finansowe za zaszczepienie, ale nie uzyskały wielu odbiorców. Zamiast tego, powiedziała, kluczem jest ułatwienie otrzymania szczepionki poprzez przekształcenie jej w część „dziennego przepływu” danej osoby.

Postawa niektórych ludzi jest taka, że ​​”Jeśli szczepionka spadnie z nieba i uderzy mnie w ramiona, dostanę ją. Ale nie będę przerywać mojego pracowitego codziennego życia, aby podjąć ten wysiłek i wprowadzić szczepionkę”.

„Dlatego tak naprawdę skupiamy się na klinikach mobilnych, klinikach typu pop-up, w których jest łatwo dostępne miejsce na podanie szczepionki, gdziekolwiek się udają” – dodała.

Gdzie indziej na świecie pojawiły się przebłyski nadziei, gdy Indie ponownie otworzyły Taj Mahal pośród nowych infekcji. We Francji, gdzie liczba przypadków wirusa wynosi poniżej 4 000 dziennie – w porównaniu z 35 000 na wiosnę – władze złagodziły wymagania dotyczące noszenia masek na zewnątrz i powiedziały, że nocna godzina policyjna zakończy się pod koniec tego tygodnia.

„Nie znamy tak niskiego poziomu rozprzestrzeniania się wirusa od sierpnia zeszłego roku” – powiedział premier Jan Casteks.

Tymczasem Republika Południowej Afryki nałożyła surowsze ograniczenia na zgromadzenia publiczne i sprzedaż napojów alkoholowych, ponieważ hospitalizacje z powodu COVID-19 wzrosły o 59% w ciągu ostatnich dwóch tygodni, podały władze. Liczba nowych przypadków prawie się podwoiła.

Stany Zjednoczone odnotowały liczbę ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 osiągnęły 600 000 we wtorek, według zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Na całym świecie jest to 3,8 miliona, chociaż uważa się, że obie liczby są znacznie zaniżone

__

Autorka Associated Press Rachel La Corte przyczyniła się do powstania tego raportu.

Prawa autorskie © 2021 Associate Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany.

Kino

Powiązane linki

Powiązane historie

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *