Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) ostro skrytykowało Polskę, w której w tym tygodniu doszło do zmiany rządu, za brak gwarancji uznania i ochrony związków osób tej samej płci. Brak regulacji dotyczących związków osób tej samej płci narusza prawo do życia prywatnego i rodzinnego oraz stanowi dyskryminację w rozumieniu uchwały. Wyrok ten jest odpowiedzią na sprawę…
Zapisz się, aby kontynuować czytanie
Czytaj bez ograniczeń
Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) ostro skrytykowało Polskę, w której w tym tygodniu doszło do zmiany rządu, za brak gwarancji uznania i ochrony związków osób tej samej płci. Brak regulacji dotyczących związków osób tej samej płci narusza prawo do życia prywatnego i rodzinnego oraz stanowi dyskryminację w rozumieniu uchwały. Orzeczenie to jest następstwem wyroku pięciu polskich par tej samej płci, które w 2017 i 2018 roku zwróciły się do sądu w Strasburgu z pozwem, ponieważ nie mogły zalegalizować swojego związku w kraju.
W decyzji podkreślono, że brak prawa regulującego związki osób tej samej płci, niekoniecznie małżeństwo, narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, w szczególności art. 8 (prawo do prywatności i życia rodzinnego) w związku z art. 14 (zakaz dyskryminacji).
Jak orzekają stany, pary tej samej płci „nie mogą wspólnie regulować podstawowych aspektów swojego życia, takich jak majątek, alimenty, podatki i dziedziczenie”. W większości przypadków związek powodów „nie ma żadnego znaczenia przed organami sądowymi lub administracyjnymi”. Raport firmy.
W trakcie procesu sąd w Strasburgu odnotował zarzuty dotyczące ingerencji stron i innych osób, które wskazywały na „coraz bardziej wrogie i homofobiczne postawy” wobec społeczności LGBTI okazywane przez wyższych urzędników partii rządzącej podczas przedstawiania spraw, w tym uchwał. Uznanie przez sąd samorządów lokalnych za „strefy wolne od ideologii LGBTI” przywołuje także na myśl homofobiczne wypowiedzi jednego z obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, organu upolitycznionego.
Partią rządzącą, na którą wskazuje ETPC, jest ultrakonserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w poniedziałek nie złożyła wniosku o ponowną ocenę swojego mandatu. W wyborach 15 października PiS był partią, która zdobyła najwięcej głosów, ale nie zapewniła sobie większości potrzebnej do utworzenia rządu. Orzeczenie zostało upublicznione tego samego dnia, gdy neoliberalna administracja Donalda Tuska uzyskała wotum zaufania od izby niższej parlamentu, czyli Sejmu.
Dusk, szef centroprawicowej Platformy Obywatelskiej, nie uwzględnił w umowie koalicyjnej praw ruchu LGTBI, takich jak chadek i chłopi Trzeciej Drogi oraz socjaldemokraci z Lewicy (po lewej), czyli związki osób tej samej płci . Przyjęcie. Obiecał je nowy premier w trakcie swojej kampanii, a do żądań tej grupy przyłączył się w przeszłości nowy minister sprawiedliwości i były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodner, wybitny działacz na rzecz praw człowieka.
Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.
Rejestr
Organizacje praw LGBTI świętowały tę decyzję i wezwały nową administrację liberalną, która jutro obejmie urząd, do negocjacji z orzeczeniem sądu w Strasburgu.
6 grudnia większość parlamentarna w Sejmie powołała nową komisję ds. równości społeczności LGBTI. „Będzie dużo pracy, bo ostatnie kilka lat skupiało się głównie na nienawiści i znęcaniu się nad innymi” – powiedział prezydent Krzysztof Smicek.
Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”