Trzech członków opuszcza Radę Konsultacyjną Muzeum Auschwitz po dołączeniu do polityków prawa i wymiaru sprawiedliwości

Trzech członków opuszcza Radę Konsultacyjną Muzeum Auschwitz po dołączeniu do polityków prawa i wymiaru sprawiedliwości

W Polsce trzech członków rady doradczej Muzeum Auschwitz złożyło rezygnację na znak protestu. Robią to, ponieważ powołali byłą premier Polski Piatę Citlow z rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Według zrezygnowanych członków powołanie Seattle do rady doradczej jest motywowane politycznie. Zgromadzenie ma dziewięć biegunów i spotyka się raz w roku.

Skeetlow, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, uznał nominację za wielki zaszczyt. Pochodzi z Auschwitz w Polsce, gdzie znajduje się były nazistowski obóz zagłady Auschwitz.

Zrezygnowani członkowie to filozof Stanislav Krazowski, były zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz Christina Oleksi i historyk Marek Lasutta. Lasuda jest dyrektorem Muzeum Opozycji w Krakowie i członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Był kandydatem na burmistrza Craigo do partii.

W liście do Ministra Kultury RP powołującego członków Rady, członkowie wyjaśnili swoją decyzję. Lasutta pisze: „Ta rada miała na celu historyczne, a nie polityczne cele”.

Historyczny atak polityczny

Zdaniem Krozewskiego scalenie Szitlowa jest nierozerwalnie związane ze strategią polityczną rządzącej Partii Konserwatywnej, PiS, od 2015 roku. Associated Press: „Istnieją obawy, że będzie to kolejny krok do wykorzystania Muzeum Auschwitz w jego polityce historycznej”.

Polski rząd aktywnie stara się wpływać na historię kraju w celu kreowania narodowego wizerunku w czasie II wojny światowej. Prezydent Duda określił to w 2016 roku jako „nowy historyczny atak polityczny, który wzmocni międzynarodową pozycję kraju”.

Całopalenie

Krytycy twierdzą, że polska polityka ma na celu przede wszystkim uwypuklenie i zaszkodzenie polskiemu bohaterstwu podczas II wojny światowej, przykrywając jednocześnie rolę Polski w Holokauście. W 2018 roku w kraju uchwalono kontrowersyjną ustawę, zgodnie z którą oskarżanie Polski o współudział w Holokauście jest nielegalne.

Nazistowskie obozy na polskiej ziemi nigdy nie powinny nazywać się Polską. Po nieporozumieniach z Izraelem Osłabione prawo polskieNaruszenie nie podlega już karze, ale jest powiązane z Kodeksem Cywilnym.

Imigracja

W 2017 roku Svitlow wygłosił przemówienie w Auschwitz jako premier. „W dzisiejszych trudnych czasach Auschwitz to świetna lekcja pokazująca, że ​​musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić bezpieczeństwo i życie obywateli” – powiedział.

Przeciwnicy uważają, że orzeczenie to potwierdza stanowisko polskiego rządu, że uchodźców nie należy przyjmować w kontekście unijnego programu redystrybucji. Jego poprzednik Donald Tusk odpowiedział: „Polski premier nigdy nie powinien wypowiadać tych słów w takim miejscu”. Sidlow został oskarżony o wykorzystywanie obozu Auschwitz do celów politycznych. Jednak zaprzeczył, że jego słowa były związane z imigracją.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *