Trzy oblicza Warszawy, europejskiego miasta, które musisz odwiedzić

Trzy oblicza Warszawy, europejskiego miasta, które musisz odwiedzić

W ciągu nieco ponad ćwierć wieku Warszawa przechodzi prawdziwą transformację. Miasto, którego nie można było swobodnie zwiedzać aż do upadku muru berlińskiego, stało się magnesem dla turystów zainteresowanych kulturą, historią, a w miesiącach letnich uliczną atmosferą historycznego centrum i brzegów Wisły. rzeka

Kontynuuj czytanie: (Aruba: Wskazówki, jak najlepiej wykorzystać czas na wyspie, która uczyniła szczęście swoją marką)

powiązane tematy

Klasyczna Warszawa

Pomimo Starego Miasta i swojej nazwy, Nowe Miasto stanowi historyczne centrum Warszawy. Zbudowany w XIII wieku na wzgórzu z widokiem na Wisłę, stał się stolicą Polski po odebraniu tytułu od Krakowa w 1596 roku.

Jeśli złotym wiekiem Polski był wiek XV i XVI, kiedy obszar królestwa dorównywał w Europie jedynie Imperium Hiszpańskiemu, to świetność Warszawy przyszła później, w XVIII wieku. Specjalność, którą można odnaleźć spacerując Drogą Królewską, łączącą najważniejsze miejsca w mieście, pomiędzy ulicami Noy Świad i Kraków Przemyśl (ulica na przedmieściach Krakowa).

znajduje się na jednym końcu Fort Królewski, zwornik starożytnego miasta. Zniszczony podczas II wojny światowej, podobnie jak praktycznie całe miasto, zabytek został odbudowany na podstawie szkiców, fotografii i dokumentów.

Przeczytaj także: (Między pingwinami a lodowcami: podróż na Antarktydę)

Pałac jest otwarty dla zwiedzających, którzy za pośrednictwem audioprzewodnika w języku hiszpańskim (zamek-krolewaki.pl) mogą zapoznać się z odrestaurowanymi apartamentami królewskimi, salą tronową, kolekcją obrazów i przedmiotów dekoracyjnych.

Można spacerować po jego ogrodach bez płacenia za wstęp lub zjeść lunch w jednej z restauracji z najlepszym widokiem na miasto.

Niedaleko zamku znajduje się kolejny symbol klasycznej Warszawy: Bazar. Przewodniczy mu posąg anioła Ssawy, który według legendy Kopenhagi pełni funkcję obrońcy miasta i symbolu dzięki swojej tarczy i mieczowi.

Idealnym miejscem do jedzenia są tarasy, pierogi, makarony z różnymi wędlinami i serami, pieczywo, płatkowate (plemienne) lub klonič, spróbuj typowo polskich potraw, takich jak zupa żurek z jajkiem, pierogi.

Zainteresowani zagłębieniem się w historię docenią Muzeum Warszawy, zlokalizowane wokół Starego Rynku, w jednej z 11 zabytkowych kamienic miasta. Z najwyższego piętra roztacza się panoramiczny widok na historyczne centrum.

Innymi ciekawymi miejscami w okolicy są muzea poświęcone bardziej znanym sąsiadom. Chopina Albo Marie Curie, laureatka Nagrody Nobla i pionierka promieni rentgenowskich, której panieńskie nazwisko brzmiało Skłodowska.

Nieco dalej od tego obszaru, ale z tego samego okresu, znajdują się Ogrody Królewskie w Łazienkach. Zachowała się tu letnia rezydencja ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Teraz jest tam muzeum.

Jeden z największych parków w mieście, cieszący się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, ponieważ latem w każdą niedzielę odbywają się w nim bezpłatne koncerty na świeżym powietrzu. Z kunsztem Chopina.

Komunistyczna Warszawa

Kompleks ma skomplikowany związek z okresem komunistycznym, którego doświadczał kraj w latach 1945–1989, pod rządami którego odbudowano znaczną część obecnego miasta.

Dla podróżnika z Zachodu najbardziej uderzające są przykłady urbanistyki i architektury. Pałac Kultury i Nauki był największą manifestacją tej epoki.

Zbudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku w centrum współczesnego miasta, na wzór podobnych budynków w Moskwie, mierząc 237 metrów, był najwyższym budynkiem w mieście XX wieku i stale przypominał mieszkańcom miasta, kto rządzi.

Obecnie mieści się w nim kilka teatrów i sal wystawowych, ale jego największą atrakcją jest możliwość wejścia na taras widokowy na 30. piętrze, skąd widać całą stolicę Polski.

Kontynuuj czytanie: (Kolumbijski podróżnik, który chce pieszo zwiedzić dziewięć páramos Kolumbii: zabiera pięć osób)

Otaczają go wielkie aleje w stylu sowieckim i dzielnice przypominające MDM, gdzie wiele oficjalnych budynków poświęconych robotnikom i chłopom ma wspólne płaskorzeźby z dzisiejszymi właścicielami i designerskimi barami.

Możesz odwiedzić ten obszar Muzeum Życia w PRL-u, niedaleko Plaza de la Constitución. Co ciekawe, znajduje się nad Kentucky Fried Chicken (KFC).

Dzielnica Muranov, zbudowana według sowieckich standardów na terenie byłego getta żydowskiego, to kolejny przykład komunistycznego planowania. W tej okolicy znajduje się pomnik rycerski Getto Warszawskie, Zbudowany wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, a także Muzeum Historii Żydów Polskich, które dokonuje przeglądu ich obecności w Polsce od średniowiecza, oraz cmentarz żydowski.

Główne witryny Darmowe wycieczki Oferują wycieczki z przewodnikiem po tej okolicy, gorąco polecam, jeśli chcesz zagłębić się w tragiczne wydarzenia.

Nowoczesna Warszawa

Po upadku reżimu komunistycznego w 1989 r. Polska rozpoczęła nowy etap w swojej historii. A Warszawa, powrót do swoich tradycji kulturowych i religijnych, to nowa zmiana, połączona ze światowymi trendami. Proces ten nasilił się po wejściu miasta do Unii Europejskiej w 2004 roku i rozwoju gospodarczym, jakiego miasto doświadczało przez ostatnie 20 lat.

Choć proces ten powtarzał się w całym mieście, najbardziej widoczny był w dzielnicy Praga. Położony na wschodnim brzegu Wisły, nietknięty przez II wojnę światową, to dzielnica przemysłowo-mieszkaniowa posiadająca własne życie społeczne, zwrócona w stronę bardzo monumentalnego i instytucjonalnego centrum miasta.

Dziś środowisko ulega ciągłym zmianom. Stare magazyny i fabryki zmieniły swoje przeznaczenie, aby przyciągnąć nowych sąsiadów. Przykładem jest Centrum Praskie Konzer, dawna destylarnia wódki, która dziś skupia sklepy znanych projektantów, modne restauracje i biura międzynarodowych koncernów technologicznych.

Ale jest bardzo popularny wśród turystów, ponieważ Muzeum Polskiej Wódki, Polacy organizują wycieczki z przewodnikiem, podczas których można dowiedzieć się, jak destyluje się ten popularny trunek, uznawany przez Polaków za swój własny.

To nie jedyne atrakcje w okolicy. Muzeum Neonów, w którym odrestaurowano ponad 200 plakatów reklamowych z czasów sowieckich, ma inne zainteresowania podobne do zoo.

Drugi brzeg Wisły pod historycznym miastem i centrum urbanistycznym również przechodzi własną transformację. Miasto odnawia zarówno promenadę nad rzeką, jak i tereny rekreacyjne i zabawowe. Otwarte są pływające bary, w których można cieszyć się długimi, letnimi dniami wzdłuż rzeki, gdzie w słoneczne dni gromadzą się uliczni muzycy, rowerzyści i spacerowicze.

Mieści się tu Muzeum Kopernika i Centrum Nauki ku czci wielkiego polskiego naukowca oraz Biblioteka Uniwersytecka, na jej dachu znajduje się popularny ogród z bezpłatnym dostępem i jednym z najpiękniejszych widoków na centrum miasta i Wisłę. Wyjątkowe miejsce na zakończenie każdej wycieczki do miasta, szczególnie o zmroku.

Informacje przydatne w podróżowaniu po Warszawie

Igor Galo

EL Universal (Meksyk) – GDA

W X: @El_Universal_Mx

Przeczytaj także w EL TIEMPO


You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *