Tunel polarny. Negocjacje Brak umowy między Polską a Czechami

Minister klimatu i środowiska Mike Kurtika powiedział w czwartek wieczorem, że przedstawiciele Polski i Czech nie mogli dojść do porozumienia w sprawie treści porozumienia w sprawie górnictwa polarnego. W związku z kontrowersją Europejski Trybunał nałożył na Polskę grzywnę w wysokości 500 500 000 dziennie, równowartość 2 mln zł.

Przedstawiciele Polski i Czech w środę nie zgodzili się co do treści umowy górniczej Trove. Minister Mykas Kurtika powiedział, że najlepsza polska oferta nie została przyjęta. – Ta oferta zwiększyła popyt ze strony czeskiej – powiedział polski minister. Jego zdaniem ucierpią społeczności po obu stronach granicy.

Polska rozmawia z Czechami w sprawie górnictwa polarnegoConcreto24

Na konferencji prasowej w Pradze wicekanclerz Pavz Zapayowski nie ukrywał, że był „zawiedziony brakiem porozumienia w sprawie polarnej kopalni węgla brunatnego”. – Czeska część zaczęła zachowywać się irracjonalnie i nie miała nic wspólnego z rzeczywistością – ocenił.

Zaposki powiedział, że strona czeska zaczęła domagać się wprowadzenia odcinka, który umożliwiłby rozwiązanie umowy. „Takich rozwiązań nie ma w międzynarodowych układach zbiorowych” – powiedział. Zaznaczył, że taka klauzula została zawarta w umowie z Rosją na dostawy gazu gazociągiem jamalskim. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że polskie propozycje nadal obowiązują i można je przywrócić do negocjacji.

Negocjacje ze stroną czeską trwają od czerwca. W połowie czerwca rząd praski wysłał do Polski pierwszą wersję umowy o kopalniach polarnych. Czeski minister środowiska Richard Probek zapowiedział wysłanie projektu. Jak powiedział, dokument zawiera warunki wymagane przez Czecha przed i po wycofaniu wniosku z TSUE. Jednak szczegóły planu wysłanego do Warszawy nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Premier Mathews Moravici powiedział w niedzielę, że trudno będzie osiągnąć porozumienie w sprawie górnictwa polarnego przed wyborami w Czechach. Zdaniem szefa polskiego rządu Czesi kierują się logiką wyborczą i jego zdaniem ta logika nie jest gotowa do porozumienia. Kampania wyborcza trwa obecnie w Czechach przed wyborami parlamentarnymi od 8 do 9 października.

Unia Europejska (UE) w zeszłym tygodniu orzekła, że ​​Polska powinna płacić karę w wysokości 500 tys. euro (2,3 mln zł) dziennie za nie zatrzymanie węgla brunatnego w kopalni Troy. „Takie działanie należy uznać za konieczne, aby wzmocnić skuteczność nakazu tymczasowego wydanego na mocy postanowienia z 21 maja 2021 r.” – wyjaśnił sąd.

Energia zakładu i część energetyczna PGE Gsrnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Grupa PGE Polska Energetyczna.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *