Tusk oskarżył Kaczyńskiego o zachęcanie do zamachu stanu w Polsce

Tusk oskarżył Kaczyńskiego o zachęcanie do zamachu stanu w Polsce

Lider polskiej opozycji Jarosław KaczyńskiZwolennicy jego partii, ultrakonserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zachęcają do stosowania „wielu metod”, aby rzucić wyzwanie proeuropejskiemu rządowi Donalda Tuska, zwiększając polaryzację w kraju.

Kaczyński, potężny lider PiS, zakwestionował w czwartek legitymację nowego rządu Tuska. „Okres przejściowy” i nowe wybory. „Mamy sytuację awaryjną. Konstytucja nie obowiązuje w praktyce. Dlatego można stosować różne metody.

Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, ostro zareagował na swojego byłego rywala, oskarżając go o podżeganie do buntu. Część sojuszników Tuska porównała manewry Kaczyńskiego do działań prezydenta USA Donalda Trumpa W styczniu 2021 r. jego gorąca retoryka doprowadziła jego zwolenników do szturmu na Kapitol USA.

„Jeżeli ktoś naprawdę miał na myśli spisek, to prawdopodobnie był to Kaczyński” – powiedział Tusk. „Ponieważ wygraliśmy wybory i legalnie przejęliśmy władzę w Polsce, nie musieliśmy przeprowadzać zamachu stanu”. Tusk zarzuca liderowi PiS, że zachowuje się „jak człowiek coraz bardziej oderwany od rzeczywistości i mający pewne niebezpieczne tendencje w stopniu, który wydaje się groteskowy”.

W centrum uwagi znajdują się rosnące napięcia między przywódcami PiS a rządem Tuska, który objął władzę w grudniu po ośmiu latach prawicowego aktywizmu nacjonalistycznego. Skazanie dwóch posłów PiS za nadużycie władzy.

Kaczyński zagroził Tuskowi podjęciem kroków prawnych, zarzucając obu byłym urzędnikom stosowanie tortur. Sąd tak nakazał Mariusz KamińskiByły minister spraw wewnętrznych i jeden z uwięzionych prawodawców został za nim nakarmiony na siłę. Masija Wasika, jego były partner, rozpoczął w więzieniu strajk głodowy. W tym tygodniu Kamiński został na krótko zabrany do szpitala, aby monitorować niski poziom cukru we krwi.

Policja aresztowała Kamińskiego i Wasica 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim Prezydenta Andrzeja Dudy, którzy po grudniowym wyroku skazującym ubiegali się o azyl. Para została w tym tygodniu zwolniona z więzienia po uzyskaniu drugiego ułaskawienia od Dudy.

Ich żony zorganizowały kilka protestów przed więzieniem i udzieliły wsparcia Tudzie, gdy we wtorek ogłosił nowe ułaskawienie.

Stojąc przed główną izbą parlamentu Kaczyński zapowiedział w czwartek, że jego partia „zaapeluje do Unii Europejskiej, aby oskarżyła polskie władze o stosowanie tortur”.

Dodał: „Jestem głęboko przekonany, że była to osobista decyzja Tuska i że powinien on ponosić osobistą odpowiedzialność za tortury w Polsce”.

Ustawodawcy BIS „grozili mi, że zbuduję drugą stolicę” – powiedziała w tym miesiącu przewodnicząca parlamentu Simone Hołownia. [de EE.UU.] Sejm”, izba niższa parlamentu. Zapewnił jednak, że Sejm „będzie przeciwstawiał się próbom jego blokowania”.

Warszawska policja zaostrzyła w czwartek bezpieczeństwo wokół parlamentu, ponieważ Kamiński i Wasik, pozbawieni mandatów parlamentarnych w wyniku grudniowych wyroków skazujących, przygotowywali się do siłowego odebrania mandatów.

Aby złagodzić napięcie, komisja ds. procedury parlamentarnej orzekła, że ​​parlamentarzyści powinni mieć możliwość występowania w charakterze obserwatorów.

Kamiński powiedział w czwartek, że on też planuje w najbliższych dniach udać się do parlamentu, żeby przeczytać, ale nie na własnych warunkach, a nie tych, jakie wyznacza Holownia, która stoi na czele partii w koalicji Zmierzchu.

„Nie jesteśmy byłymi parlamentarzystami” – powiedział Kamiński portalowi wPolsce. „Podejmowane są nielegalne próby odebrania parlamentarzystom możliwości wykonywania ich mandatu”.

W środę Tusk ostrzegł, że Kamińskiemu i Wasikowi może stanąć nowy proces po tym, jak prezydent ułaskawił ich na drugą kadencję, prawdopodobnie w związku z rzekomym używaniem przez nich oprogramowania szpiegującego Pegasus podczas lat kierowania krajowym biurem antykorupcyjnym.

Będąc w rządzie, urzędnicy PiS przyznali, że kupowali Pegasusa dla celów policji i bezpieczeństwa narodowego, ale upierali się, że nie był on używany do szpiegowania przeciwników politycznych.

„Obydwaj są w bardzo złym stanie zdrowia w wyniku zbrodni popełnionych na nich w więzieniu” – powiedział w czwartek Kaczyński.

Duda, wspierany przez PiS w wyborach prezydenckich w 2020 r., dołącza do Kaczyńskiego w jego trwającym ponad dwie dekady sporze z Tuskiem. Kaczyński wielokrotnie oskarżał premiera o bycie „niemieckim agentem” i pomoc Kremlowi w zabiciu jego brata bliźniaka Lecha, który był premierem, gdy Tusk zginął w katastrofie lotniczej w Rosji w 2010 roku.

Pomimo wysiłków PiS nie ma jasnego, konstytucyjnego sposobu na obalenie rządu Tuska. Jego centroprawicowa koalicja ma większość w obu izbach parlamentu po zwycięstwie w październikowych wyborach, w których frekwencja była rekordowa.

Premier obiecał kontynuować reformyDemontaż aparatu państwowego zbudowanego przez PiS Podczas ośmiu lat sprawowania władzy. Ma także wsparcie Brukseli, która z radością przyjęła powrót prounijnego polityka do władzy w Warszawie.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *