Tusk ostrzegł, że jeśli prezydent nie zatwierdzi budżetu, Polsce grożą przedterminowe wybory

Tusk ostrzegł, że jeśli prezydent nie zatwierdzi budżetu, Polsce grożą przedterminowe wybory

Madryt, styczeń 30 (Prasa europejska) –

Premier Donald Tusk ostrzegł we wtorek, że ryzykuje przedterminowe wybory, jeśli prezydent Andrzej Duda nie zatwierdzi budżetu rządu na 2024 rok.

Dlatego też – zaznaczył – „nieracjonalne” jest, aby Tuda skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, który w dużej mierze składa się z sędziów wybranych przez byłą Partię Prawa i Sprawiedliwości (PIS), a których legalność została zakwestionowana przez Trybunał Europejski sprawiedlowości.

Zgodnie z polskim prawem głowa państwa ma czas do czwartku na podjęcie decyzji, czy zatwierdzić budżety. „Jeśli rząd w jakiś sposób będzie chciał przestać płacić obywatelom, blokując budżet, ja i moi koledzy natychmiast podejmiemy decyzję o ograniczeniu mandatu legislacyjnego i wezwiemy do nowych wyborów” – powiedział.

Zaznaczył także, że zbliżające się kwietniowe wybory samorządowe będą sprawdzianem zmian wprowadzonych w kraju jesienią ubiegłego roku. „W tym sensie potraktujemy te wybory bardzo poważnie, nie tylko dlatego, że samorządy na to zasługują, ale także dlatego, że będą one sprawdzianem poziomu zadowolenia Polaków” – powiedział.

„Z punktu widzenia codziennego życia ludzi mogą to być bardzo ważne decyzje” – zauważył, jak podała PAP. „Nadal są mniej spektakularne niż wybory prezydenckie, ale wywierają większy wpływ na zwykłych obywateli” – wyjaśnił.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *