Tusk rozpoczyna swoją kadencję w Polsce od zwolnienia szefa mediów publicznych Międzynarodowy

Tusk rozpoczyna swoją kadencję w Polsce od zwolnienia szefa mediów publicznych  Międzynarodowy

Liberalna koalicja rządząca Polską od zeszłego tygodnia szybko wywiązuje się ze swoich obietnic. Jednym z nich było „oczyszczenie” mediów publicznych, które w ciągu ośmiu lat ultrakonserwatywnego rządu stały się, zdaniem krytyków, machiną propagandową o niewielu zasadach deontologicznych. Nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił w środę, że zwalnia szefów telewizji (TVP), radia (PR) i Agencji Prasowej Publicznej (PAP). Kilku przedstawicieli Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), na czele której stoi obecnie przewodniczący opozycji Jarosław Kaczyński, w proteście przeciwko zmianom zajęło siedzibę TVP, a nowe władze odcięły nadawanie treści informacyjnych.

Gdy Donald Tusk stał na czele Rady Europejskiej, w 2019 r. pojechał do Warszawy, aby wygłosić przemówienie na uniwersytecie. TVP, Program Telewizji Publicznej, Wyjaśnił informację Zawiera materiał filmowy przedstawiający wojska nazistowskie maszerujące przez uniwersytet podczas okupacji w 1939 r., a także inne zdjęcia Hitlera i Stalina. To jeden z niezliczonych ataków w mediach publicznych na premiera, który jest obecnie „zdrajcą” i „marionetką” Niemiec, Brukseli i Rosji, zwłaszcza podczas ostatniej kampanii wyborczej.

Tusk powiedział we wtorek, że „telewizja publiczna w obecnym kształcie nie jest warta finansowania podatników”. Złożony tego samego dnia projekt budżetu na 2024 rok nie uwzględniał TVP w rachunkach publicznych. Zarówno Tusk, jak i członkowie jego rządu wielokrotnie mówili o „oczyszczeniu” sieci, ale o „rozmontowaniu jej”.

We wtorek nowa większość parlamentarna, złożona z trzech partii liberalnych tworzących koalicję rządową, przyjęła w Sejmie uchwałę wzywającą do „natychmiastowych działań wszystkich władz państwowych mających na celu przywrócenie konstytucja.” Dyrektywa w sprawie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych.” Decyzja ta była następstwem ogłoszonych przez Ministerstwo Kultury zwolnień, które wywołały groteskowe sceny w siedzibie TVP z udziałem ultrakonserwatywnych polityków.

Lider opozycji przybył wśród fanfar do siedziby TVP, aby „chronić demokrację” i „niepodległość Polski”. Kaczyński poprowadził strajk okupacyjny członków swojej partii, który zajął salę siedziby telewizji. W budynku panowały napięte momenty, związane z walkami pomiędzy odchodzącymi i przychodzącymi drużynami, które zakończyły się wyrzuceniem ręki przez zastępcę i obecnością policji. Kanał informacyjny TVP w godzinach porannych zakończył nadawanie, a jego strona internetowa została przekierowana na stronę telewizji publicznej. Jednak profile w mediach społecznościowych pozostawały pod kontrolą lojalistów PiS, którzy zamieszczali tweety oraz udostępniali wiadomości i filmy ultrakonserwatywnych polityków. Były premier Mateusz Morawiecki, który stanął na czele władzy wykonawczej, mającej zostać ukarany przez komisję za pogorszenie praworządności, napisał na X (dawniej Twitterze): „Nie poddamy się. „Nie pozwolimy, aby dyktatura formie w Polsce.”

„akt anarchii”

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrsk uznał zapowiedziane przez Ministra Kultury, który w poprzedniej kadencji Tuska był szefem spraw wewnętrznych, dymisje, za „poważne naruszenie prawa”. Dyrektor, powołany przez poprzednią ultrakonserwatywną większość parlamentarną z rekomendacji PiS, także

Kaczyński po przybyciu w środę do siedziby TVP w Warszawie.Wojdec Radwański (AFP)

Chcąc chronić media publiczne przed dojściem do władzy partii liberalnych, Trybunał Konstytucyjny, będący w rękach osób bliskich PiS, wydał w ubiegły czwartek środek zapobiegawczy, zakazując wszelkich działań mających na celu „rozwiązanie”. głoska bezdźwięczna. Trybunał Konstytucyjny zawetował „wszelkie działania mające na celu zmianę zarządu” do czasu rozstrzygnięcia kwestii konstytucyjnej podniesionej przez delegację PiS. W oświadczeniu Departamentu Kultury w sprawie zwolnień i nominacji minister określił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jako „nieważne prawnie i w żaden sposób niewiążące”.

Po wtorkowym przyjęciu uchwały prezydent Andrzej Duda napisał do Sejmu, ostrzegając, że „jeśli nowa większość chce zmian w mediach publicznych, musi to zrobić zgodnie z konstytucją, czyli zmienić prawo lub poczekać”. Rada Mediów Narodowych dobiega końca” – powiedział na konferencji prasowej jej szef Marcin Mastralec.

Burzliwy dzień przypada w tym samym dniu, w którym warszawski Sąd Rejonowy skazał byłego ministra spraw wewnętrznych i byłego szefa służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i jego nr 2 Macieja Wasicia na dwa lata więzienia za korupcję w 2007 roku. Duda udzielił skazanym osiem lat temu amnestii, ale kilka miesięcy temu Sąd Najwyższy uznał, że środek miłosierdzia jest nieodpowiedni, gdyż wyrok nie był jeszcze prawomocny, i wznowił sprawę.

Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar przyjmuje w Warszawie wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verę Djurovą, co stanowi „ważne potwierdzenie akceptacji przez Komisję Europejską zmian, które przywrócą praworządność” w kraju. „To historyczny moment i świadectwo nowej pozycji Polski w polityce europejskiej i międzynarodowej” – napisał Bodner w X.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *