Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w środę przedłużyła koncesję głównego kanału informacyjnego w kraju. Zezwolenie na transmisję TVN24, która bardzo krytycznie odnosiła się do radykalnego konserwatywnego rządu PiS, wygasło w niedzielę 26 września. Kontrowersyjna ustawa regulująca media z udziałem kapitału zagranicznego, przyjęta przez polski parlament w sierpniu, należy do wynalazku panelu amerykańskiego Discovery. Komisja Europejska ostrzegła, że zagrożenia dla wolności informacji w Polsce utrzymują się, mimo że TVN24 może nadal nadawać w ten czwartek.
Więcej informacji
Według rzeczniczki Rady, Theresy Brikinskiej, decyzja była oczekiwana za 19 miesięcy i przyniosła cztery głosy za i jeden głos przeciw. Przyszłość TVN24 wciąż jest niepewna. Polski regulator przedłużył licencję, ale podjął uchwałę, w której zwrócił się do funkcjonariusza organów ścigania o wyjaśnienie kwestii własności mediów. Zwrócił się również do Trybunału Konstytucyjnego o wyjaśnienia prawne.
PiS walczy o utrzymanie większości parlamentarnej w izbie niższej, twierdząc, że zagraniczne media od dawna zniekształcają debatę publiczną i ignorują polskie interesy. Krytycy ostrzegają jednak, że rząd próbuje jedynie kontrolować media i wolność wypowiedzi. Od czasu dojścia partii do władzy w 2015 r. Polska spadła z 18. na 64. miejsce w światowym indeksie wolności mediów.
Rzecznik Komisji Europejskiej uznał w ten czwartek za przedłużenie W terroryzmie Koncesjonowanie to „pozytywny krok”, ale dodał: „Zdajemy sobie sprawę ze specjalnej rezolucji w tym kontekście, która została przyjęta wczoraj (do środy) w sprawie zasad koncesjonowania stacji telewizyjnych i radiowych”. „Mamy nadzieję, że kraje firmy zapewnią, że ich polityka i przepisy nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na ich zaangażowanie w zapewnienie wolnego, niezależnego i zróżnicowanego środowiska medialnego” – powiedział podczas codziennej konferencji prasowej Komisji. UE będzie uważnie śledzić rozwój tej kontrowersji.
Kontrolowana przez opozycję izba wyższa odrzuciła ustawę na początku września, ale PiS obiecał, że do końca tego miesiąca odrzuci odmowę Senatu. Stany Zjednoczone wyraziły „głębokie zaniepokojenie” tym ograniczeniem, które ich zdaniem wpływa na wolność prasy i środowisko biznesowe dla inwestorów zagranicznych. Według francuskiej prasy agencja zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy o uchylenie ustawy waszyngtońskiej.
Jeśli polski parlament zaostrzy prawo własności, Discovery będzie musiało sprzedać ponad połowę swoich firm. Oprócz TVN24 posiada kilkanaście kanałów telewizyjnych i platformę wideo na żądanie. W obliczu ryzyka zablokowania nadawania w Polsce, Discovery złożył wniosek o koncesję w Holandii i zezwolił na dalsze nadawanie jego treści w Polsce.
Reporterzy bez Granic ostro skrytykowali polskie prawo i nazwali TVN „klejnotem koronnym polskiej demokracji”.
Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”