Twarda „zielona transformacja” Polski nadal jest mocno uzależniona od węgla

Śląsk, górniczy region Polski, a „Zielona zmiana”. Ale podobnie jak reszta kraju nadal jest uzależniona od przemysłu węglowego.

Zamknięcie kopalń to wyzwanie. „Zielona zmiana” Nie tylko to „Zmiana energii„, Ale „Przemysłowy”.

Ripnick Meyer wdraża „Zielone zmiany” W Twoim mieście od wielu lat. Ale śląskie gminy nie tylko radzą sobie z tą zmianą, twierdzi, że potrzebują pomocy.

_ „Nasze działania dzielimy na trzy: najpierw edukację, potem proces dotacyjny i wykorzystanie wynikających z tego sankcji m.in. transformacji gospodarczej nie mogą zarządzać same samorządy” – mówi Piotr Gucera, burmistrz Ripnick.

87% węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE

W ubiegłym roku wydobycie węgla w Polsce wyniosło około 54,4 mln ton, a sprzedaż 53 mln ton.

Sektor ciepłowniczy zużywa około 26 mln ton węgla. Połowa idzie do domów.

Polska spala 87% węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w całej UE.

Henrietta jest 72-letnią emerytką. Mieszka sama i jest chora. Nadal używa węgla do ogrzewania, ale już pożyczył, by wymienić system grzewczy narzucony przez nowe, zielone przepisy.

Trudna zmiana dla osób z niewielkimi zasobami

„Muszę płacić 533 euro za wszystko… a paliwo jest drogie każdego dnia… 222 euro za tonę, potrzebuję tonę miesięcznie. W medycynie te 222 euro i 133 długi… moja emerytura nie przyszła „, powiedział. Lament Henrietta Ferenc.

W Polsce wielu, jak Henrietta, nie jest w stanie wytrzymać zmian ekologicznych.

Kryzys energetyczny?

Polscy górnicy uważają, że szybkie wydobycie węgla doprowadzi do kryzysu energetycznego.

_ „Boję się, że tej zimy zobaczymy, że w Polsce bez węgla jest obecnie wiele alternatyw. Kryzys jest już pewny. Polska nie jest gotowa na tak drastyczne zmiany w systemie energetycznym naszego kraju. Dziś bieguny cen gazu są po prostu energia”, Rafał Jedwabny, Solidarność Pokazać, że związek górniczy nie może dać.

Mimo wprowadzenia „zielonych” zmian wydaje się, że województwo śląskie i kraj nie są jeszcze w pełni gotowe do zamknięcia kopalń. Choć obecnie widzi wyzwania w zapewnieniu zrównoważenia energetycznego bez węgla, wiceminister zmian klimatycznych zapewnia, że ​​zielone zmiany w Polsce przebiegną pomyślnie.

„Chociaż muszę zaakceptować energetykę opartą na węglu, jestem przekonany o zmianach i drodze, którą podążamy. Czyniąc to, Polska będzie korzystać z zaawansowanych technologii, aby zapobiegać emisji zanieczyszczeń do środowiska, dopóki nie zmieni swojego systemu energetycznego.– wyjaśnia wiceminister zmian klimatu Ireneusz Zyska.

„W ubiegłym roku polskie kopalnie wyprodukowały ok. 7,2 mln ton węgla w stosunku do roku poprzedniego, a sprzedaż tego surowca spadła o ok. 5,4 mln ton. Produkcja spadła o prawie 12%, a sprzedaż wzrosła o 9%. Tworzenie miejsc pracy, zwłaszcza w Województwo śląskie, alternatyw nie ma zbyt wiele.”, Magdalena Chodownik, Euronews, Polonia.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *