Twórcy szczepionek przygotowują szczepionkę przeciw ptasiej grypie dla ludzi „na wszelki wypadek”; Bogate kraje blokują dostawy

Twórcy szczepionek przygotowują szczepionkę przeciw ptasiej grypie dla ludzi „na wszelki wypadek”;  Bogate kraje blokują dostawy

LONDYN (Reuters) – Niektórzy z wiodących światowych producentów szczepionek przeciw grypie powiedzieli, że mogą dostarczyć ludziom setki milionów szczepionek przeciw ptasiej grypie w ciągu kilku miesięcy, jeśli nowy szczep ptasiej grypy przeskoczy przez podział gatunkowy.

Jedna obecna epidemia ptasiej grypy, znana jako klad H5N1 2.3.4.4b, spowodowała śmierć rekordowej liczby zakażonych ptaków i ssaków. Jednak przypadki ludzi są nadal niezwykle rzadkie, a światowi urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że ryzyko przenoszenia z człowieka na człowieka pozostaje niskie.

Kierownictwo trzech producentów szczepionek — GSK Plc (GSK.L) Moderna Inc (MRNA.O) i CSL Seqirus, która jest własnością CSL Ltd (CSL.AX) — powiedział Reuterowi, że już opracowują lub zamierzają przetestować próbki szczepionek dla ludzi, które są zbliżone. lepiej. rozsianego podtypu, jako środek ostrożności przed przyszłą epidemią.

Inni, tacy jak Sanofi (SASY.PA), powiedzieli, że są „gotowi” do rozpoczęcia produkcji w razie potrzeby, mając dostępne szczepy szczepionki H5N1.

Firmy wywierają również presję, aby opracować szczepionkę przeciw ptasiej grypie dla drobiu, co jest potencjalnie znacznie większym rynkiem niż dla ludzi.

Mniej uspokajający światowi eksperci ds. zdrowia i firmy twierdzą, że większość potencjalnych dawek dla ludzi jest przeznaczona dla bogatych krajów w długoterminowych umowach gotowości.

Plany pandemiczne wielu krajów mówią, że szczepionki przeciw grypie powinny trafiać w pierwszej kolejności do najbardziej narażonych, podczas gdy dostawy są ograniczone. Ale podczas COVID-19 wiele krajów bogatych w szczepionki zaszczepiło dużą część swojej populacji, zanim rozważyło dzielenie się dawkami.

„Prawdopodobnie będziemy mieć znacznie gorszy problem z gromadzeniem zapasów szczepionek i narodowością szczepionek podczas wybuchu epidemii grypy niż w przypadku COVID” – powiedział dr Richard Hatchett, dyrektor generalny Coalition for Epidemic Preparationdness Innovations (CEPI), która pomaga finansować badania nad szczepionkami.

Międzynarodowe ramy dotyczące grypy pandemicznej przydzielają WHO 10% globalnej podaży do dzielenia się nią z krajami o niskich i średnich dochodach. Z kolei WHO szuka gwarancji 20% globalnej podaży na inne rodzaje pandemii w następstwie COVID.

Agencja ONZ poinformowała, że ​​podpisała prawnie wiążące umowy z 14 producentami w celu uzyskania 10% szczepionki przeciw grypie pandemicznej „w momencie, gdy schodzi ona z linii produkcyjnej”, w połączeniu dawek przekazanych i dawek, które agencja kupuje po przystępnej cenie. WHO poinformowała, że ​​umowy obejmują sześciu największych producentów grypy sezonowej, takich jak GSK, Sanofi i CSL Seqirus.

Światowa Organizacja Zdrowia nie skomentowała możliwości gromadzenia szczepionki w przypadku pandemii grypy, ale mówi, że opracowywane są mechanizmy „tak, aby kraje mogły współpracować – a nie konkurować ze sobą” w odpowiedzi na taki kryzys. Stwierdzono, że jest „całkiem pewny”, że producenci i państwa członkowskie będą honorować swoje zobowiązania.

Nowe trendy

W przypadku pandemii producenci szczepionek mogą przesunąć produkcję szczepionek przeciw grypie sezonowej i zamiast tego w razie potrzeby wykonać szczepionki dedykowane nowym ogniskom. Mają już zdolność robienia setek milionów mikstur.

Kilka szczepionek potencjalnie pandemicznych zostało wstępnie zatwierdzonych przez organy regulacyjne na podstawie danych z badań na ludziach, które pokazują, że szczepionki są bezpieczne i wywołują odpowiedź immunologiczną, proces już stosowany w przypadku szczepionek przeciw grypie sezonowej. Oznacza to, że mogą nie wymagać dalszych eksperymentów na ludziach, nawet jeśli muszą zostać zmodyfikowane, aby lepiej pasowały do ​​szczepu, który wskakuje na ludzi. Dane o tym, jak dobrze szczepionki rzeczywiście chronią przed infekcją, będą gromadzone w czasie rzeczywistym.

W sumie Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​istnieje prawie 20 licencjonowanych szczepionek przeciwko szerszemu szczepowi grypy H5. Istniejące terapie przeciwwirusowe dla osób już zakażonych również pomogą złagodzić skutki.

Jednocześnie przejście do produkcji na dużą skalę bardziej ukierunkowanego strzału może zająć miesiące, twierdzą producenci. Niektóre z potencjalnych zastrzyków wykorzystują tradycyjną metodę, która polega na hodowaniu wirusa stosowanego w szczepionkach w jajach kurzych przez okres od czterech do sześciu miesięcy.

„Stworzenie pierwszej dawki jest najłatwiejsze” — powiedział Raja Rajaram, szef globalnej strategii medycznej w CSL Seqirus. „Najtrudniejszą częścią jest masowa produkcja”.

Eksperci od dawna apelują o nowe podejście do opracowywania szczepionek, zarówno przeciwko grypie sezonowej, jak i pandemicznej. COVID wykazał zdolność technologii mRNA do szybszego dostosowywania się do zmieniających się wirusów, ponieważ szczepionki wykorzystują informację genetyczną patogenu, zamiast hodować samego wirusa.

Badania nad szczepionką RNA firmy Moderna naprawdę rozpoczęły się od grypy pandemicznej i zostały zmodyfikowane pod kątem COVID – powiedział Rafael Nakbagauer, dyrektor wykonawczy ds. chorób zakaźnych w firmie Moderna.

Powiedział, że firma planuje rozpocząć małą próbę na ludziach szczepionki mRNA grypy pandemicznej przeznaczonej dla nowego podtypu ptasiej grypy w pierwszej połowie 2023 r., dodając, że Moderna może zareagować „bardzo szybko” w przypadku wybuchu epidemii. Wyniki będą uważnie obserwowane, ponieważ dane dotyczące kandydata na grypę sezonową firmy Moderna są mieszane.

Knatchbagauer powiedział, że firma jest świadoma problemu kapitałowego, którym należy się zająć, ale nie ma jeszcze umów.

„Byłoby przedwczesne podpisywać cokolwiek lub zobowiązywać się do czegokolwiek, czego nie możemy faktycznie wdrożyć na dzień dzisiejszy” – powiedział.

(Reportaż Jennifer Rigby) Dodatkowe raporty Sybil De La Hamid. Montaż autorstwa Hugh Lawsona i Michelle Gershberg

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *