Tysiące starszych osób wciąż umiera na Covid-19. Czy już nas to nie obchodzi?

Tysiące starszych osób wciąż umiera na Covid-19.  Czy już nas to nie obchodzi?Wiadomości zdrowotne KFF

Jak przewidywali zwolennicy seniorów, pandemia Covid-19 będzie sygnałem ostrzegawczym dla Ameryki: będzie to niepodważalny dowód na to, że naród nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapewnić opiekę bezbronnym seniorom.

Liczba ofiar śmiertelnych była szokująca, podobnie jak doniesienia o chaosie w domach opieki i o osobach starszych cierpiących z powodu izolacji, depresji, nieleczonych chorób i zaniedbań. Do tej pory z powodu wirusa koronowego zmarło około 900 000 osób starszych, co stanowi 3 na 4 Amerykanów, którzy zmarli na świecie. pandemia.

Jednak zdecydowane działania, na które liczyli zwolennicy, nie doszły do ​​skutku. Obecnie większość ludzi – i urzędników rządowych – wydaje się akceptować Covida jako część normalnego życia. Wielu seniorów z grupy wysokiego ryzyka nie otrzymuje leków przeciwwirusowych Leczenie CovidaWiększość seniorów przebywających w domach opieki nie otrzymuje… Zaktualizowane szczepionki. Wysiłki mające na celu podniesienie jakości opieki w domach opieki i ośrodkach opieki nie powiodły się w obliczu kontrowersji wokół kosztów i dostępności personelu. I tylko A Mały procent ludzi Maskują się lub podejmują inne środki ostrożności w miejscach publicznych pomimo nowej fali zakażeń koronawirusem, grypą i wirusem syncytialnym układu oddechowego, które hospitalizują i zabijają starsze osoby.

Według danych dostarczonych przez CDC tylko w ostatnim tygodniu 2023 r. i pierwszych dwóch tygodniach 2024 r. z powodu Covida życie straciło 4810 osób w wieku 65 lat i starszych – w sumie wypełniłoby to ponad 10 dużych samolotów. Jednak ostrzeżenia, które mogłoby towarzyszyć katastrofom lotniczym, wyraźnie nie ma. (W tym samym okresie grypa zabiła dodatkowe 1201 osób starszych, a wirus syncytialny układu oddechowego – 126).

„Zaskakuje mnie, że nie ma w nim więcej złości” – stwierdziła Alice Bonner, lat 66, starszy doradca ds. starzenia się w Instytucie Poprawy Opieki Zdrowotnej. „W tym momencie chcę powiedzieć: co to jest? Dlaczego ludzie nie reagują i nie robią więcej dla osób starszych?”

To dobre pytanie. Czy po prostu jest nam to obojętne?

Zadaję to ogólne pytanie, rzadko zadawane w debatach budżetowych i politycznych, starszym pracownikom służby zdrowia, badaczom i decydentom, którzy spędzili wiele lat pracując nad starzeniem się. Oto niektóre z ich odpowiedzi.

Pandemia pogorszyła sytuację

Powiedział, że ageizm nie jest niczym nowym, ale obecnie „wydaje się bardziej intensywny i wrogi” niż wcześniej Carla Bellmera69 lat, profesor psychologii i gerontologii na Uniwersytecie Cornell.

„Myślę, że pandemia pomogła utrwalić wizerunek osób starszych jako chorych, słabych i odizolowanych, jako ludzi innych niż reszta z nas” – powiedział. „Ze względu na ludzką naturę lubimy ludzi, którzy są do nas podobni i mniej „inni”.

„Wielu z nas czuło się odizolowanych i zagrożonych podczas pandemii. Kazał nam usiąść i pomyśleć: „Naprawdę zależy mi na ochronie siebie, mojej żony, mojego brata, moich dzieci i ośmieszaniu wszystkich”. Andrzeja Achenbauma76, autor Dziewięć książek O starzeniu się i emerytowany profesor w Texas Medical Center w Houston.

W środowisku „my kontra oni”, w którym każdy chce kogoś zrzucić winę na kogoś, Achenbaum kontynuował: „Kto jest do dyspozycji? Starsi ludzie, których nie postrzega się jako produktywnych, którzy wykorzystują zasoby uważane za niedostępne. To naprawdę trudne dać Starzy ludzie mają swoje prawo, kiedy boisz się o swoje istnienie.

Chociaż Covid w dalszym ciągu się rozprzestrzenia, nieproporcjonalnie dotykając osoby starsze, „ludzie wierzą teraz, że kryzys się skończył i głęboko pragniemy powrotu do normalności” – powiedział. Edwina Walkera, 67 lat, który kieruje Departamentem Zdrowia i Administracji Opieki Społecznej ds. starzenia się. Mówił jako jednostka, a nie jako przedstawiciel rządu.

W rezultacie, zauważył, „nie wyciągnęliśmy wniosków, których powinniśmy byli się nauczyć” oraz że dyskryminacja osób starszych, która pojawiła się podczas pandemii, nie ustąpiła.

„Każdy kocha swoich rodziców, ale jako społeczeństwo nie cenimy osób starszych ani osób, które się nimi opiekują Roberta Kramera74 lata, współzałożyciel i doradca strategiczny w Narodowym Centrum Inwestycji Mieszkalnictwa i Opieki nad Seniorami.

Kramer wierzy, że wyżu demograficznego zbierają to, co sieją. „Goniliśmy za młodzieżą i gloryfikowaliśmy ją. Kiedy wydajesz miliardy dolarów, próbując zachować młodość, wyglądać młodo lub zachowywać się młodo, automatycznie budujesz strach i uprzedzenia, które są wręcz przeciwne.

Połącz strach przed niekompletnością, upadkiem i śmiercią, które mogą towarzyszyć starzeniu się, z traumą i strachem wywołanym pandemią, i stwierdza: „Myślę, że pandemia cofnęła wszelkie postępy, jakie poczyniliśmy w zaspokajaniu potrzeb naszego szybko starzejącego się społeczeństwa” – John Rowe „To jeszcze bardziej piętnuje starzenie się” – mówi 79-letni profesor polityki zdrowotnej i starzenia się w Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia.

„Przesłanie do seniorów jest następujące: Twój czas minął, odstąp od miejsca przy stole, przestań konsumować zasoby i ustaw się w kolejce” – powiedział. Annę Montgomery, 65 lat, ekspert ds. polityki zdrowotnej w Krajowym Komitecie ds. Ochrony Ubezpieczeń Społecznych i Medicare. Wierzy jednak, że przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego mogą „przepisać i odwrócić ten scenariusz, jeśli chcemy i jeśli będziemy pracować nad zmianą systemów ucieleśniających wartości społeczeństwa głęboko uprzedzonego wobec osób starszych”.

Najlepszym sposobem na przezwyciężenie piętna jest „poznanie osób, które piętnujesz” – mówi J. Allena Powera70-letni geriatra i kierownik oddziału innowacji w zakresie starzenia się i demencji w Instytucie Badań nad Agingiem na Uniwersytecie Schlegel w Waterloo w Kanadzie. „Ale oddzielamy się od osób starszych, abyśmy nie musieli myśleć o własnym starzeniu się i śmiertelności”.

Rozwiązanie: „Musimy znaleźć sposoby na lepszą integrację seniorów ze społeczeństwem, zamiast przenosić ich do kampusu, gdzie są oddzieleni od reszty z nas” – stwierdził Power. „Musimy przestać patrzeć na seniorów jedynie przez pryzmat usług, których mogą potrzebować, i myśleć o nich, a nie o wszystkim, co mają do zaoferowania społeczeństwu”.

Punkt ten stanowi podstawową zasadę raportu Narodowej Akademii Medycznej za rok 2022 Globalna mapa drogowa do zdrowej długowieczności. Osoby starsze są „zasobem naturalnym”, które „wnosi znaczący wkład w życie swoich rodzin i społeczności” – napisali autorzy raportu, przedstawiając swoje ustalenia.

Wkłady te obejmują między innymi wsparcie finansowe dla rodzin, pomoc w opiece, wolontariat i ciągłe uczestnictwo w rynku pracy.

„Kiedy osoby starsze prosperują, dobrze się rozwijają wszyscy” – podsumowuje raport.

Takie przesłanie Kramer przekazuje na zajęciach, które prowadzi w USC, Cornell i innych instytucjach. „Macie znacznie większą szansę na zmianę sposobu, w jaki podchodzimy do starzenia się, niż ja” – mówi swoim uczniom. „Jesteś bardziej jak, Statystycznie, aby dożyć 100 lat kim jestem. Jeśli nie zmienicie podejścia społeczeństwa do starzenia się, będziecie skazani na przeżycie ostatniej trzeciej części swojego życia w życiu o niewielkim znaczeniu społecznym, gospodarczym i kulturowym.

Jeśli chodzi o niego i pokolenie wyżu demograficznego, Kramer uważa, że ​​jest już za późno na wprowadzenie znaczących zmian, które, jak ma nadzieję, przyniesie przyszłość.

„Myślę, że sytuacja ludzi mojego pokolenia może się znacznie pogorszyć w nadchodzących latach” – powiedział Bellmer. „Ludzie dramatycznie nie doceniają kosztów opieki nad osobami starszymi w ciągu najbliższych 10–20 lat, co moim zdaniem doprowadzi do nasilenia konfliktów”.

Wiadomości zdrowotne KFFwcześniej znana jako Kaiser Health News (KHN), to ogólnokrajowy newsroom publikujący pogłębione dziennikarstwo na tematy zdrowotne i będący jedną z głównych sił napędowych KFF – Niezależne źródło badań nad polityką zdrowotną, sondaży i dziennikarstwa.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *