UE, Polska wzywają Białoruś do uwolnienia liderów polskiej mniejszości | Wiadomości ze świata dla nas

Warszawa, Polska (AP) – Unia Europejska i Polska wezwały do ​​uwolnienia w tym tygodniu przywódców mniejszości polskiej aresztowanych na Białorusi.

Przeciwko Antelice Boris, liderce organizacji pozarządowych na Białorusi, została wytoczona sprawa karna za podżeganie do nienawiści społecznej w działalności organizacji. Za te zarzuty grozi kara 12 lat więzienia.

Białoruska policja zatrzymała także kluczowego członka związku Andrzeja Foxpota. Przeszukali jego dom i biura związkowe, aby zorganizować spotkania poświęcone polskiej historii i tradycjom.

Na sąsiedniej Białorusi żyje około 300 000 etnicznych Polaków, co stanowi 3,1% populacji kraju.

Szef unijnej polityki zagranicznej Joseph Borel wezwał w czwartek do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia białoruskich urzędników.

Białorusią wstrząsnęły protesty wzywające w sierpniu do rezygnacji ponownie wybranego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Podczas walk Porus i Pokmon nie dokonano żadnych aresztowań.

W czwartek polski premier Matos Moraveki wezwał do współpracy z sąsiednią Litwą i Łotwą w celu nałożenia na Białoruś sankcji za „represjonowanie” mniejszości.

Wezwał przywódców w Mińsku, aby „opamiętali się” w tej sprawie.

Stosunek do mniejszości polskiej jest jednym z elementów wewnętrznych napięć na Białorusi – powiedział w piątek Kamil Klychinsky, badacz Centralnej Grupy Myśliwskiej ds. Studiów Wschodnich.

Związek jest niezależną organizacją, finansowaną przez Polskę i nieuznawaną przez białoruskie prawo, która stała się celem represji, a stosunki dwustronne zaostrzają napięcia.

„Polska jest celem propagandowych i politycznych ataków władz białoruskich jako proopozycyjny kraj na Białorusi, który od sierpnia aktywnie domaga się sankcji wobec Białorusi” – powiedział Kliinsky Associated Press.

Copyright 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany lub rozpowszechniany bez pozwolenia.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *