UE zachęcającymi słowami przyjmuje plan Polski dotyczący przywrócenia niezawisłości sądów

UE zachęcającymi słowami przyjmuje plan Polski dotyczący przywrócenia niezawisłości sądów

Wybory proeuropejskie Donalda TuskaByły Przewodniczący Rady Europy w latach 2014-2019, Jako Premier Polski Jeden w zeszłym roku Radykalna zmiana w polskiej polityce I zaczyna to być realne. Polski Minister Sprawiedliwości, Adama BodneraWe wtorek zaprezentowano go ministrom do spraw europejskich planu reform I do tego aspiruje Warszawa Przywrócenie praworządności i niezawisłości sądów W kraju powinno to zamknąć proces odprawy zgodnie z sekcją 7 Wdrożone przez Brukselę sześć lat temu. Według belgijskiego ministra spraw zagranicznych reakcje innych rządów były „pozytywne”. Hadja Lahbib. „Wola to władza” – dodał, zawstydzając byłego polskiego ministra sprawiedliwości za to, że nigdy nie postawił stopy w Brukseli.


dzwonić „Przycisk nuklearny” Jest to mechanizm przewidziany w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który umożliwia państwom członkowskim nakładanie sankcji „poważne i trwałe naruszenie” wartości europejskich i ostatecznie doprowadzą do odebrania prawa głosu w Radzie. The Komisja Europejska Zdecydowała się wystąpić przeciwko Warszawie sześć lat temu, po dwóch latach bezowocnych rozmów z rządem pod przewodnictwem konserwatystów. Prawo i Sprawiedliwość (PiS), w związku z dryfem autorytarnym i reformami sądownictwa wprowadzonymi w ciągu ośmiu lat jego rządów.

Nawet poślizg wskazał drogę Bruksela do zrobienia zamrażać Milionowy fundusz ratunkowy (W grudniu wypłacono jedynie 5,1 mld z 60 mld przeznaczonych na plan ratunkowy). Dzieje się to samo WęgryChociaż proces w twoim przypadku Wdrażane przez Parlament Europejski We wrześniu 2018 r. Mimo wszystko praktyka nie osiągnęła jeszcze etapu przyzwalania i doprowadziła do dyskusji.

„Realistyczny plan”

Zawiera Sprawa polskasytuacja może wkrótce zacząć się poprawiać. „Po sześciu latach dyskusji na temat reformy polskiego sądownictwa poprosiliśmy o realistyczny plan przywrócenia niezawisłości sądownictwa, która w Polsce jest zagrożona” – powiedziała wiceprzewodnicząca komisji odpowiedzialna za wartości i przejrzystość Vera Jurova . .


„Istnieje opcja Przedreforma wymiaru sprawiedliwości oraz przywrócenie niezawisłości sędziów. „Rozumiem, że zmierzamy w stronę procesu, w którym sędziowie są powoływani przez innych sędziów, a nie przez władzę polityczną” – powiedział Lahbib, podkreślając jeden z elementów planu, który obejmuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, prawie oraz rozdzielenie funkcji sądów powszechnych od urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Choć nie ma harmonogramu ani jasności co do zamknięcia procedury przewidzianej w art. 7, belgijska prezydencja w UE zamierza – podobnie jak Polska – zamknąć ją przed zakończeniem swojej półrocznej kadencji. Pod koniec czerwca. Bohaterowie widzą „pozytywna zmiana” I choć Komisja Europejska podchodzi do tego procesu z nieco większą ostrożnością, władza Tuska jest zdecydowana odwrócić kurs.

Prokuratura Europejska

„Wysłuchaliśmy prezentacji. Teraz ocenimy sytuację. „W nadchodzących tygodniach zobaczymy, jaki jest najlepszy sposób dalszego postępowania” – powiedział szef teki wymiaru sprawiedliwości kuratora społecznego. „oczywiście” Na przykład zademonstrowane przez zamiar Warszawa Dołącz do Prokuratury Europejskiej.

!Plan działania jest krokiem w stronę zamknięcia art. 7”, ale „jest jeszcze wiele do zrobienia. Minister przedstawił ustawy do zatwierdzenia w Polsce”, ale „trzeba zająć się długą listą naruszeń art. 7” – wyjaśniła Zorova, obiecujący. Wybór „konstruktywny”. Oraz „otwarty” dialog, ponieważ ważny jest nie tylko plan reform, ale także „sposób jego realizacji”.


Niepewność powraca, ponieważ reformy wymagają podpisów Prezydent Polski Andrzeja Dudy, PiS, który może wykorzystać swoje prawo weta do wykolejenia reform i zablokowania zmian, co zaczął już robić w tym roku, kierując budżety do Trybunału Konstytucyjnego. „Przyjęcie ustawy i negocjacje należą do rządu. Postaramy się przekonać prezydenta, aby ją podpisał” – powiedział Bodnar.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *