Układanka z rekinami powstała miliony lat temu

Shark Cemetery

Nowe badanie ujawniło masowe wyginięcie rekinów około 19 milionów lat temu.

Największy atak rekinów w historii nie dotyczył ludzi.

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców zajmujących się Ziemią z Yale University i College of the Atlantic ujawniły masową śmierć rekinów około 19 milionów lat temu. Nastąpiło to w okresie historii, kiedy po oceanach krążyło 10 razy więcej rekinów niż obecnie.

Obecnie naukowcy nie wiedzą, co spowodowało śmierć rekina.

„To wyginięcie nastąpiło niemal przez przypadek” – powiedziała Elizabeth Seibert, doktor habilitowany na Yale University for Earth and Planetary Sciences oraz Yale Institute for Biosphere Studies. Jest głównym autorem nowego opracowania opublikowanego w czasopiśmie Nauka.

„Badałem mikroskopijne zęby ryb i łuski rekinów w osadach głębinowych i postanowiliśmy stworzyć 85-milionowy rejestr obfitości ryb i rekinów, aby poznać naturalną formę różnorodności” – powiedział Seibert. Odkryliśmy jednak nagły spadek liczebności rekinów około 19 milionów lat temu i wiedzieliśmy, że musimy dalej badać.

Jaki jest rozmiar zrzutu? Seibert powiedział, że ponad 70% rekinów na świecie wyginęło – a liczba ofiar śmiertelnych rekinów rośnie na otwartym oceanie, a nie na wodach przybrzeżnych. Był to dwukrotnie wyższy poziom wyginięcia rekinów podczas kredowyMasowe wymieranie w Paleogenie miało miejsce 66 milionów lat temu, co spowodowało wyginięcie trzech czwartych gatunków roślin i zwierząt na Ziemi.

Dopełnieniem tajemnicy jest fakt, że nie jest znana żadna katastrofa klimatyczna ani zaburzenie ekosystemu, które miały miejsce w czasie gwałtownego spadku liczebności rekinów. „Nie wiadomo, czy ten przedział czasu zmienił jakiekolwiek poważne zmiany w historii Ziemi, ale całkowicie zmienił charakter tego, co to znaczy być drapieżnikiem z otwartego oceanu” – powiedział Seibert.

Współautorka Leah Rubin, przychodząca doktorantka w School of Environmental and Forest Sciences Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku, była studentką Atlantic College w czasie badań.

„Obecny stan spadku populacji rekinów jest z pewnością powodem do niepokoju, a niniejszy artykuł pomaga umieścić te spadki w kontekście populacji rekinów w ciągu ostatnich 40 milionów lat” – powiedział Rubin. „Ten kontekst jest ważnym pierwszym krokiem w zrozumieniu konsekwencji, które mogą nastąpić po dramatycznym spadku liczby tych morskich drapieżników w epoce nowożytnej”.

Naukowcy zauważają, że wcześniejsze odkrycia zdarzeń wymierania doprowadziły do ​​fal nowych badań nad pochodzeniem wymierania i czy wskazują na większe, wcześniej nieznane zakłócenie globalnych ekosystemów.

Na przykład dodatkowe badania mogą potwierdzić, czy rekiny powodują, że pozostałe populacje rekinów zmieniają swoje preferencje siedliskowe, aby uniknąć otwartego oceanu, powiedzieli Seibert i Robin. Dodatkowe badania mogą również pomóc wyjaśnić, dlaczego rekiny nie wyzdrowiały po wyginięciu 19 milionów lat temu.

powiedział Pincelli Hull, adiunkt nauk o Ziemi i planetologii w Yale, który nie był częścią badania. „Reprezentuje poważną zmianę w ekosystemach oceanicznych w czasie, który wcześniej uważano za nijaki”.

Bibliografia:

„Wczesnomioceńskie wyginięcie rekinów pelagicznych” 3 czerwca 2021 r. Dostępne tutaj. Nauka.
DOI: 10.1126 / science.aaz3549

„Kiedy rekiny prawie zniknęły: wcześniej nieznane wyginięcie w otwartym oceanie, zniszczone rekiny powierzchniowe” 3 czerwca 2021, Nauka.
DOI: 10.1126 / science.abj2088

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *