Ukraina i Polska muszą odłożyć na bok dzielące ich różnice i podjąć pierwsze kroki w celu przywrócenia stosunków dwustronnych: zniesienie blokady granicznej

Ukraina i Polska muszą odłożyć na bok dzielące ich różnice i podjąć pierwsze kroki w celu przywrócenia stosunków dwustronnych: zniesienie blokady granicznej
Ukraina i Polska odkładają na bok różnice i podejmują pierwsze kroki w celu przywrócenia dwustronnych więzi (REUTERS)

Ukraina I Polska Odłożyli na bok dzielące ich różnice i podjęli pierwsze kroki w celu ponownego nawiązania dwustronnych stosunków po silnym rozłamie kilka miesięcy temu. W czwartek stołeczni urzędnicy rozpoczęli spotkania z Kijowem, które stanowią początek szeregu negocjacji, które będą miały m.in. na celu rozwiązanie granicznego sporu kierowców ciężarówek.

Polscy kierowcy A zapobieganie Strategiczne posunięcie Shehin-Medica jest następstwem zarzutów o nieuczciwą konkurencję wobec Ukraińców akceptujących warunki pracy poniżej rynkowych. Dlatego Minister Infrastruktury Polski Dariusz Klimczak i Wicepremier Ukrainy ds. Odbudowy Oleksandr Kubrakow zgodzili się na wprowadzenie polityki wzajemności w zakresie czasu dostępnego dla pojazdów społecznych na Ukrainie i transportu Kijowa w Europie. Między innymi po to, aby w krótkim terminie rozwiązać problem gromadzenia się ciężarówek oczekujących na wjazd do Polski.

Wtedy robotnicy zgodzili się położyć Zrezygnowali z blokady dróg i zaniechali protestu. „O Wyraźna poprawa sytuacji na zachodniej granicy” – świętowała kijowska minister gospodarki Julia Swyrydenko.

Swyrydenko z zadowoleniem przyjął to posunięcie, nazywając je „istotną poprawą sytuacji na zachodniej granicy” (REUTERS)

Wiadomość ta była pierwszą pozytywną komunikacją między stronami od czasu, gdy 21 września premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że jego kraj „nie będzie dostarczał broni Ukrainie, ponieważ się ona dozbraja” w obliczu oznak rozłamu między obydwoma krajami w sprawie importu zbóż.

„Polska będzie dostarczać wcześniej uzgodnioną amunicję i broń wyłącznie w wyniku porozumień podpisanych przez Ukrainę” – powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller po wzroście napięcia w związku z oświadczeniami Wołodymyra Zełenskiego. Jedność w dramacie politycznym (…) Ale oni pomagają aktorowi z Moskwy przygotować scenę. Wypowiedzi prezydenta nawiązują do jednostronnego polskiego zakazu importu żywności rolnej ze swojego kraju, który poprzedni prezydent zdecydował się przedłużyć bez uwzględnienia dialogu z opozycją, co rozzłościło i zdystansowało Warszawę.

Jednak kilka miesięcy po jego uchwaleniu i po powołaniu nowego rządu Polska wydaje się gotowa wznowić stosunki z Kijowem, zapewniając o jego dalszym wsparciu. „Otrzymałem zapewnienia, że ​​będzie nadal pomagał Ukrainie” – powiedział szef MSZ Dmytro Kuleba. Podziękował także Wenecji za całą pomoc, jakiej udzieliła podczas prawie dwuletniej wojny, i wyraził nadzieję na zintensyfikowanie stosunków i ponowne nawiązanie więzi.

Polska i Ukraina odbędą spotkania na wysokim szczeblu w celu przywrócenia więzi i zacieśnienia wzajemnej współpracy (REUTERS)

Ujawniono, że nowy szef dyplomacji planuje ogłosić pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, a w programie przyszłych spotkań dwustronnych nadal będą omawiane kwestie importu ukraińskiego zboża i dostępu ukraińskich kierowców ciężarówek do polskiego rynku pracy.

(Według informacji Reutersa)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *