Ukraina i Polska wraz ze swoimi spółkami Bumar-Łabędy i Ukrobronprom dążą do utworzenia centrum serwisowego zajmującego się naprawą czołgów T-64. Umowa podpisana między Warszawą a Kijowem Ustala, że ukraińskie pojazdy opancerzone będą naprawiane i odnawiane przez polską firmę z siedzibą w Gliwicach.
Umowa dwustronna ma na celu uzupełnienie zdolności obu firm do wykonywania napraw, modyfikacji, montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw czołgów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego pojazdów opancerzonych. Transakcja otwiera drzwi do stworzenia podobnych linii w perspektywie średnioterminowej dla czołgów z rodziny T-72, PT-91 Twardy i być może Leoparda 2.
Od początku inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 r. Polska stała się jednym z głównych ośrodków logistycznych w Europie, skupiającym znaczną część przyjacielskiego wysiłku w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Inicjatywy mające na celu zaopatrzenie ukraińskich sił zbrojnych w pojazdy opancerzone pochodzenia zachodniego pomogły w stworzeniu tych linii konserwacji, napraw i modernizacji, a sytuacja, której możemy się spodziewać, będzie się rozszerzać wraz z wejściem do służby różnych zagrożonych elementów: czołgi Challenger 2, M1A2 Abrams, Panther 1, Panther 2, moździerz VCI i M2A2 ODS.SA Bradley, VCBR 8×8 Striker, między innymi.
Pomocy udzielały również inne kraje, takie jak artyleryjskie wozy bojowe Pzh2000 na Litwie i czołgi rodziny T-72 w Czechach. Rheinmetall ogłosił, że ma nadzieję na utworzenie centrum logistycznego w Rumunii, w celu obsługi i naprawy różnych pojazdów opancerzonych pochodzenia niemieckiego dostarczanych i dostarczanych na Ukrainę: Leopard 1, Leopard 2, Gepard 1A2, Pzh2000, VCI Marder, m.in.
O Polskim Centrum Logistycznym – powiedziała Prezes Zarządu ZM „BUMAR-ŁABĘDY” SA Edyta Szymańska. „…Gliwickie Zakłady Mechaniczne są gotowe do stworzenia centrum napraw sprzętu pancernego używanego przez Siły Zbrojne Ukrainy. Ponad 70-letnie doświadczenie zakładu w zakresie produkcji i przeglądów, napraw, remontów i modernizacji sprzętu pancernego będzie miało duże znaczenie znacząca pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych Armii Ukraińskiej.Do regularnych czynności naprawczych i serwisowych Dzięki temu używane pojazdy zostaną w pełni przywrócone do wymaganej gotowości bojowej.
Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu Ukraina utrzymywała znaczną obecność czołgów T-64 w stanie rezerwowym lub magazynowym, aby nowe centrum logistyczne mogło służyć do ich odbudowy i ewentualnej modernizacji. To samo mogło się stać z T-72 i zdobytymi przez wojska rosyjskie przedmiotami, których według analizy otwartych źródeł było kilkaset.
Porozumienie o współpracy w służbie czołgów T-64 było jednym z punktów programu wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, przy której podpisano również kontrakty na produkcję amunicji 125 mm do czołgów 125 mm. mm oraz list na zakup 100 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.
Zdjęcie w tle: UkrOboronProm
Może Cię zainteresuje: Ukraina może otrzymać pierwsze czołgi Abrams szybciej niż oczekiwano
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”