Ukraina i Polska, wolumen zrodzony z gazu przed niemieckim wysokim przywództwem | Międzynarodowy

Rura gazowa Północny strumień2 To było praktycznie skończone. Jej certyfikacja jest ostatnią barierą dla rosyjskiego gazu płynącego przez jego gazociągi bezpośrednio do Niemiec, kraju, który większość tego ważnego surowca wysyła do Unii Europejskiej. Ta inicjatywa, która nie podoba się niektórym państwom członkowskim, będzie miała głębokie konsekwencje dla grupy politycznej, którą opuściła Angela Merkel, a część z nich znalazła sojusznika przeciwko niemieckim interesom na Ukrainie. Długoterminowa gra, która może znaleźć swoje miejsce w okręgu wyborczym Kijowa.

„Ukraina będzie nalegać, aby rosyjski gazociąg działał tylko zgodnie z prawem europejskim” – mówi Svitlana Jalischuk, doradca ds. międzynarodowych prezesa ukraińskiego koncernu gazowego Naphthokas. „Przepisy europejskie uniemożliwiają, by North Stream 2 był narzędziem manipulacji dla Kremla. Dlatego certyfikacja będzie ważnym testem dla UE; sprawdź, czy może chronić własne zasady, gdy jest dużo pieniędzy” – dodał.

Więcej informacji

Wojna o North Stream 2 rozstrzyga się w sądzie, w którym Polska i Ukraina mogą opóźnić swój start o kilka miesięcy. Prokijowskie precedensy mają otwarte dwa końce: politykę solidarności europejskiej i mandaty UE ograniczające liberalizację rynków gazu i energii elektrycznej. Trzeci pakiet energetyczny. Pierwsze wzmianki o zwycięstwie Warszawy Caso Opel W Europejskim Trybunale Sprawiedliwości Bruksela w lipcu cofnęła Berlinowi pozwolenie na maksymalizację eksploatacji gazociągu, ponieważ zagrażało to bezpieczeństwu energetycznemu Polski i Słowacji. W odniesieniu do trzeciego pakietu energetycznego Sąd Najwyższy w Dெல்sseldorfie odrzucił wniosek rosyjskiego Gazpromu, aby nie stosować się do szczytu tego beznadziejnego prawa: promowania produkcji i dystrybucji gazu oraz zezwolenia na jedną trzecią.

wzrost ceny

„Niemcy będą miały tańszy gaz z Nord Stream 2, ale inne kraje będą płacić więcej, a ich produkcja będzie mniej konkurencyjna, co jej nie wesprze” – ostrzega Siergiej Makokon, dyrektor naczelny Ukraińskiego Operatora Systemu Przesyłu Gazu (TSOUA). Firma uważa jednak, że zniesienie monopolu Cospromu w Nord Stream 2 obniży ceny: „Rosja nie jest jedynym producentem gazu, a setki mogą eksportować do Europy jak Novotech”. Tego poglądu nie podzielał jednak Konstantin Simonow, dyrektor rosyjskiego Narodowego Funduszu Poszanowania Energii. „Europejskie firmy mogą go kupić nawet w regionie Leningradu, ale rosyjskie prawo stanowi, że ma monopol na eksport tylko z Gospromu”.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz do EL PAÍS teraz

Zapisz się tutaj

Eksploatacja gazociągu wydaje się wszystkim ekspertom bezpieczna, o ile jest kwestionowana. Według Simonowa “sprawiedliwość ma duże szanse na kontrolę do 50%”, co pozwoli utrzymać trasę przez Ukrainę, obiecał Władimir Putin w swoim ostatnim spotkaniu z Merkel. Jednak według badacza Brooke, George’a Sackmana, „Gasprom ma duże dostawy gazu i wywiera bardzo dużą presję na władze”, więc można go maksymalnie wykorzystać. Dlatego uważa, że ​​„Europa powinna włączyć do gry Ukrainę”.

Marże mają charakter polityczny i ekonomiczny. „Choć może się wydawać na odwrót, to nieprawda, że ​​ceny gazu w Kijowie są wysokie; nie zależy to od tego, jak blisko jest się sprzedającego” – powiedział Willem Kapouls, który od trzech dekad pracuje na rynkach wschodnich. gigantów takich jak EDF, GDF Suez i Naftocus, ponieważ sektor został zliberalizowany. Jeśli Rosja nie sprzeda gazu Ukrainie, odkupi go od innych, ale przy obecnych wahaniach nie jest to takie ważne” – powiedział, zanim oszacował, że może być o około 20 centów inny, przy wzroście gazu ziemnego z 7 do 45 centów. euro / megawat rocznie.

Nowy widok

Jednak Ukraina znalazła swoje miejsce w nowej sytuacji. „Mamy największe magazyny gazu w Europie” – podkreśla Mahogan. Jego 31 miliardów metrów sześciennych dostaw gazu (w PCM, angielski) jest strategiczną rezerwą dla obozu w obliczu cięć i wahań cen. Ponadto kraj doskonale pasuje do Polski, która dąży do niezależności energetycznej w zakresie dostępu do gazociągów z Niemiec do Turcji i Bułgarii oraz może dostarczać do Kijowa skroplony gaz ziemny, który dociera do jej portów z całego świata. Innymi słowy, w Europie Wschodniej zostanie zintegrowany alternatywny obóz polityczno-gospodarczy.

Więcej informacji

W rzeczywistości ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski niedawno potępili zakaz budowy gazociągu między Waszyngtonem a Berlinem. Zestaw porozumień podkreślony przez konsultanta Naphthogas: „Administracja USA ma ograniczone przeszkody w osiągnięciu sojuszu z Berlinem stojącym przed Chinami” – mówi Jaliszuk.

Ostrzegają z TSOUA, że „jeśli Ukraina zostanie zatrzymana jako cel transportu, Rosja stanie się bardziej agresywna na wschodzie. Rurociągi znajdują się 70 km od Donbasu”. „Potencjalne złoża na Morzu Czarnym mogą zmienić Ukrainę w eksportera gazu, ale Rosja blokuje jego wydobycie po nielegalnej aneksji Krymu – powiedział.

Co jest niedopuszczalne Unia Europejska jest uzależniona od rosyjskiego gazu. Według Eurostatu w 2020 roku ten wolumen pochłonął 394 proc. Z tej liczby 43% zostało sprowadzonych z Rosji, w porównaniu do 13% wyprodukowanych w ilości. Ponadto gaz stał się głównym źródłem zanieczyszczeń dzięki Europejskiej Zielonej Porozumieniu, ponieważ priorytetem jest usuwanie węgla i energii jądrowej. „Gosprom nie miał większego znaczenia w Europie 20 lat temu”, mówi jednak Kapouls, a Simonov odsunął żelazo: „Rosja od 50 lat eksportuje gaz do Europy Zachodniej. Wojny Gaz z Ukrainą w 2006 i 2009 roku, który zimą pozostawił część Europy bez dostaw.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *