Ukraina, Polska i Litwa będą gospodarzami Szczytu Bezpieczeństwa w poniedziałek – Świat

Moskwa, 14 grudnia (EFE) .- Prezydenci Ukrainy, Wołodymyr Żeleński; Gitanas Nauseda z Polski, Andrzej Duda i Litwy spotkają się w najbliższy poniedziałek, aby omówić kwestie bezpieczeństwa i współpracy regionalnej w obliczu napięć wywołanych przez siły rosyjskie skoncentrowane w pobliżu granicy z Ukrainą.

„Z przyjemnością gratuluję prezydentom Andrzejowi Dudzie i Gitanasowi Nauseda na Ukrainie za kilka dni” – powiedział na Twitterze ukraiński prezydent.

Zełenski podkreślił, że będzie to pierwszy bezpośredni szczyt w formie Trójkąta Lubelskiego ustanowionego przez te trzy państwa w lipcu 2020 r. w celu wsparcia współpracy Ukrainy z Ukrainą i jej integralności terytorialnej z Unią Europejską (UE).

„Doceniam tę jedność i wsparcie! Wspólnie pogłębimy strategiczne partnerstwo Ukraina-Litwa-Polska” – dodał.

Przybycie Dudy i Nousety na Ukrainę nastąpiło w czasie wielkiego napięcia na wschodniej granicy Ukrainy, kiedy Rosja rozmieściła dziesiątki tysięcy żołnierzy.

Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w ataku na Ukrainę, twierdząc, że ruch wojsk do Rosji jest „sprawą suwerenną” i nikomu nie zagraża.

„Wizyta prezydentów Polski i Litwy to pokaz poparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacji. Oba kraje wspierają euroatlantycką integrację Ukrainy!” Na Twitterze napisał szef Biura Polityki Międzynarodowej Ukrainy. Prezydent Polski Jacques Kumoch.

Powiedział, że szczyt odbędzie się w najbliższy poniedziałek i że trzej szefowie państw „poruszą kwestię bezpieczeństwa regionalnego”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *