Ukraina – Rosja Wojna: Najnowsze wiadomości na żywo | Moskwa ostrzega, że ​​użycie przez Ukrainę myśliwców F-16 wiąże się z „ogromnym ryzykiem” po zielonym świetle USA | Międzynarodowy

Co się wydarzyło w ciągu ostatnich kilku godzin?

W 450. dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w piątek, 19 maja o 20:00, oto najważniejsze artykuły:

USA dają zielone światło na szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Prezydent USA Joe Biden wskazał przywódcom G7, że popiera wspólne europejskie wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców nowej generacji, w tym F-16, poinformował Biały Dom w oświadczeniu. „W miarę rozwoju ćwiczeń w ciągu najbliższych kilku miesięcy koalicja narodów zdecyduje, kiedy dostarczyć te samoloty Ukrainie, które kraje je dostarczą i kiedy”.

Zełenski z zadowoleniem przyjmuje decyzję USA w sprawie F-16 i ma nadzieję, że przedyskutuje ją z przywódcami G-7 w Japonii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na swoim koncie na Twitterze uczcił decyzję USA o wsparciu szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi zachodnich myśliwców, w tym amerykańskich F-16. Zełenski postrzega to posunięcie jako pierwszy krok do „wzmocnienia naszej armii na niebie”, chociaż jeszcze nie zdecydowano, kto, kiedy i jak dostarczy myśliwce.

Rosja zakazała wjazdu do kraju kolejnym 500 Amerykanom, w tym Obamie. Rosja nie chce czekać, aż nowa lista sankcji G-7 zareaguje, zakazując wjazdu do kraju 500 Amerykanom, w tym byłemu prezydentowi Barackowi Obamie. „Na liście znajdują się senatorowie, przedstawiciele, eksperci i pracownicy think tanków, którzy szerzą kłamstwa i fundacje rusofobiczne, a także szefowie firm kompleksu wojskowo-przemysłowego dostarczającego broń kijowskiemu reżimowi” – ​​czytamy w oświadczeniu MSZ.

Ukraina twierdzi, że Rosja wzmocniła Bakmut „tysiącami żołnierzy”.. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar zauważyła, że ​​w piątek na froncie Pakmut toczyły się „bardzo ciężkie walki”. „Wróg nie może wygrać jakością, więc stawia na ilość. Pakmutil stara się zwiększyć obecność wojsk o kilka tysięcy żołnierzy i wykorzystać tę przewagę ciężką artylerią i amunicją” – powiedział na swoim koncie na Telegramie. „W Pakmut budynki są spalane na popiół” – powiedział Maliar. „Są tylko fundamenty, których nie można obronić”.

Trzech cywilów zginęło w rosyjskim ataku w przygranicznej prowincji Sumy. Trzech pracowników firmy zarządzającej siecią elektroenergetyczną w obwodzie sumskim na północy Ukrainy zginęło w piątek w rosyjskim ataku – poinformowała ukraińska prokuratura. Według prokuratorów funkcjonariusze jechali swoim pojazdem przez pole w pobliżu miasta Yunaqiv, kiedy zostali zaatakowani lekką bronią. Zginął kierowca i dwóch elektryków” – czytamy w oświadczeniu.

Rosja umieściła głównego prokuratora MTK na liście osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. W piątek Rosja ponownie odpowiedziała na wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i Marii Ławowej-Bełowej, oskarżonych o kradzież ukraińskich dzieci, oraz przedstawicielki ich obrony, Marii Ławowej-Bełowej. , zbrodnia wojenna. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło Karima Ahmeda Khana, głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, na liście poszukiwanych.

Zełenski wzywa kraje Ligi Arabskiej w Dżuddzie, aby nie odwracały wzroku od rosyjskiej inwazji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w piątek do państw Ligi Arabskiej o wsparcie jego wysiłków pokojowych na rzecz zakończenia wojny Rosji na Ukrainie. Zełenski, udając się w pierwszą podróż do Arabii Saudyjskiej, zapowiedział w przemówieniu, że delegaci otrzymają tekst dziesięciopunktowego planu pokojowego i poprosił ich o bezpośrednią współpracę z Ukrainą bez pośredników. Ukraiński przywódca obiecał, że „niektóre” kraje arabskie „odwracają wzrok” w obliczu rosyjskiej agresji. „Niestety, niektóre kraje na całym świecie i wśród was czekają na te nielegalne połączenia” – potępił Zełenski podczas przemówienia na początku szczytu w saudyjskim mieście Dżudda.

Rosja uznała Greenpeace za niesmaczną organizację. Greenpeace działał w Rosji tak długo, że w końcu się zepsuł. Prokuratura uznała renomowaną organizację pozarządową za organizację niepożądaną, równoznaczną z uznaniem za grupę terrorystyczną i powodem do skazania za współpracę z nią.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *