Ukraina – Rosja Wojna: Najnowsze wiadomości na żywo | Moskwa rozpoczyna nowe ataki dronów na Kijów i inne ukraińskie miasta | Międzynarodowy

Ukraina – Rosja Wojna: Najnowsze wiadomości na żywo |  Moskwa rozpoczyna nowe ataki dronów na Kijów i inne ukraińskie miasta |  Międzynarodowy

Rosja przeprowadza nowy atak dronami w Kijowie

Rosja już drugą noc z rzędu przeprowadziła ataki dronów kamikadze na Kijów i inne miasta – poinformowało w środę ukraińskie wojsko. „W 504. dniu pełnej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wróg przeprowadził kolejny atak powietrzny na stolicę” — napisał Serhij Babko, szef administracji wojskowej Q, w aplikacji komunikacyjnej Telegram. Moskwa wystrzeliła w nocy 15 irańskich dronów Shahed, a ukraińskie siły obronne zestrzeliły 11 z nich, poinformowały siły powietrzne tego kraju w telegramie. Ihor Taburets, dowódca wojskowy obwodu czerkaskiego na południowy wschód od Kijowa, wyjaśnił, że dwie osoby zostały ranne w wyniku uderzeń dronów po tym, jak ogień rozprzestrzenił się na obiekty infrastruktury niemieszkalnej. „Ciężka noc… wróg zaatakował nasz obszar szahedami” – napisał Taburets w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Ostrzeżenia lotnicze brzmiały przez ponad dwie godziny w Kijowie i na całej Ukrainie. Atak rosyjskiego drona nastąpił po tym, jak we wtorek przywódcy NATO zatwierdzili szereg środków mających na celu promowanie bliższego zbliżenia między Ukrainą a sojuszem, choć powstrzymali się od zaproszenia Kijowa do przyłączenia się do bloku atlantyckiego, co wywołało krytykę ze strony ukraińskiego prezydenta. Wołodymyr Zełenski.

W deklaracji zatwierdzonej przez aliantów na wczorajszym szczycie i kontynuowanej dzisiaj w Wilnie, NATO „będzie w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki”. . Zapytany o te uwarunkowania na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyjaśnił, że wskazują one, w jakim stopniu Ukraina jest w stanie zmodernizować swoje instytucje obronne i bezpieczeństwa. Wspomniał również o wzmocnieniu sprawowania rządów, w tym o walce z korupcją.

Wczesnym rankiem we wtorek Rosja wystrzeliła 28 dronów nad Kijowem i południowym portem Odessa, a obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła 26 dronów Shahed.

Zełenski weźmie udział w środowej sesji inauguracyjnej Rady NATO-Ukraina w Wilnie, organu powołanego w celu zbliżenia Kijowa i 31-osobowego transatlantyckiego sojuszu wojskowego. (Reuters/Efe)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *