Ukraina – Rosja Wojna: Najnowsze wiadomości na żywo | Rosja aresztuje byłego oficera tajnych służb krytyka Putina | Międzynarodowy

Ukraina – Rosja Wojna: Najnowsze wiadomości na żywo |  Rosja aresztuje byłego oficera tajnych służb krytyka Putina |  Międzynarodowy

Co się wydarzyło w ciągu ostatnich kilku godzin?

Oto najważniejsze wiadomości o godzinie 20:00 w 513. dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę:

Rosja zatrzymała byłego ministra obrony Republiki Donieckiej Rosyjskie władze aresztowały byłego ministra obrony Donieckiej Republiki Ludowej i byłego agenta KGB Igora Kirkina. Kirkin, nazywany Striełkowem Rewolwerowcem, jest wybitnym rosyjskim nacjonalistą, który w ostatnich miesiącach głośno krytykował moskiewską administrację i wojskową agresję rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przebywa w areszcie tymczasowym do 18 września i grozi mu do pięciu lat więzienia za „podżeganie do ekstremizmu”.

Putin grozi, że zaatakuje Polskę, jeśli ta zaatakuje Białoruś, a NATO mówi, że jest gotowe poprzeć Warszawę. Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Polskę o ambicje terytorialne w stosunku do części byłego Związku Radzieckiego i zapowiedział, że jakakolwiek akcja militarna rządu warszawskiego przeciwko sąsiedniej Białorusi zostanie uznana za atak na Rosję i zostanie odwetowana „wszystkimi dostępnymi środkami”. Rada Bezpieczeństwa warszawskiego rządu podjęła w minioną środę decyzję o mobilizacji jednostek wojskowych na wschodzie kraju w związku z operacją rosyjskiej grupy najemnej Wagner na Białorusi na terytorium sprzymierzonego z Rosją państwa.

Rosja twierdzi, że prowadzi rozmowy w sprawie eksportu żywności do Afryki. Rosja negocjuje eksport żywności do krajów afrykańskich po rezygnacji z inicjatywy zbożowej z Morza Czarnego, ale nie podpisała jeszcze żadnych umów, powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin. Mimo konfliktów z sąsiadami Wierszynin zadeklarował, że Rosja utrzyma program rekompensowania tym krajom zboża, którego nie otrzymują, po tym jak jego kraj zrezygnował z umowy gwarantującej bezpieczne przepływy statkom eksportującym zboże z Ukrainy.

Rosyjskie bombardowanie Doniecka zabija dwoje dzieci O trzeciej po południu Rosjanie zbombardowali artylerią miasto Drushba w gminie Doreck, a jeden z pocisków trafił w patio nieletniego. Ofiarami było dwoje rodzeństwa: 10-letni chłopiec i 16-letnia dziewczynka. Również starsza kobieta w tym samym mieście została ranna i trafiła do szpitala podczas wybuchu.

Ruch morski na Morzu Czarnym spadł o 35% po ostrzeżeniach z Rosji i Ukrainy. Według analizy przeprowadzonej przez platformę danych żeglugowych i morskich Shipfix, liczba statków chcących zabrać ładunki zboża z regionu Morza Czarnego spadła w tym tygodniu o 35% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Spadek zbiega się z niepewnością co do wpływu na ruch handlowy, ponieważ Rosja nadal atakuje ukraińskie dostawy żywności.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *