Ukraina twierdzi, że nie podpisze ustępstw w negocjacjach z Rosją

Ukraina twierdzi, że nie podpisze ustępstw w negocjacjach z Rosją

Ukraina potwierdziła 27 lutego, że nie podda się planowanym negocjacjom z Rosją, po czwartym dniu inwazji i groźbie prezydenta Władimira Putina, który nakazał postawienie w stan pogotowia nuklearnych „sił odstraszania”.

Spotkanie miało się odbyć „bez warunków”, według Kijowa, na granicy z Białorusią. Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ostrzegał: Nie poddamy się, nie poddamy się i nie oddamy ani cala naszej ziemi.

„Mówię rzeczy jasno, jak zwykle: nie sądzę, żeby to zadziałało” – powiedział w nagraniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski, ale „musimy spróbować”.

Należy zauważyć, że w obliczu dostaw pomocy i broni na Ukrainę oraz sankcji nałożonych na Rosję przez różne kraje zachodnie, Putin polecił ministrowi obrony i szefowi sztabu generalnego postawić wojskowe siły odstraszania nuklearnego w „pogotowiu”.

Stany Zjednoczone, druga na świecie potęga nuklearna, uznały tę informację za „absolutnie nie do przyjęcia” eskalację, jak powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas Greenfield.

Ze swojej strony Niemcy uznały manewr nuklearny Putina za znak, że atak „zatrzymał się”, Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że było to „odwrócenie uwagi” przed żelaznym oporem, z jakim borykały się jego siły na Ukrainie.

W niedzielę Rada Bezpieczeństwa ONZ, na wniosek państw zachodnich i głosując przeciwko Rosji, przyjęła rezolucję o zwołaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w „nadzwyczajnej sesji nadzwyczajnej” w poniedziałek, aby jej 193 członków wyraziło rezolucję w sprawie rosyjskiego inwazja na Ukrainę, podczas gdy w swoim orędziu w niedzielę Papież Franciszek wezwał do „uciszenia broni” i „pilnego otwarcia korytarzy humanitarnych”.

A w Kijowie, stolicy Ukrainy, gdzie obowiązuje godzina policyjna do 6 rano GMT 28 lutego, dzień był spokojny, po „trudnej” nocy z rosyjskimi bombardowaniami dzielnic mieszkaniowych, prezydent zadenuncjował. A ulice miasta były puste, z wyjątkiem kilku cywilów, którzy odważyli się wyjść, by kupić jedzenie, czasem na próżno.

„Wasylkow, Kijów, Czernigow, Sumy, Charków i wiele innych ukraińskich miast żyje w warunkach, jakich nie doświadczyliśmy na naszych ziemiach od II wojny światowej”Zełenski powiedział w filmie opublikowanym w niedzielę.

Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainie zginęło 198 cywilów, w tym troje dzieci. Ze swojej strony Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformował, że 240 cywilów zostało rannych, a 64 zabitych.

Rosnąca liczba uchodźców

Tymczasem Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) informuje, że ponad 368 000 osób uciekło z Ukrainy, a napływ nadal rośnie. Unia Europejska uważa, że ​​przesiedleńców może być siedem milionów.

W Rumunii 36-letnia Olga powiedziała, że ​​jest jedną z setek osób, które przekroczyły Dunaj z trójką dzieci, aby dotrzeć do bezpieczeństwa. „Mój mąż przyjechał ze mną na granicę, a potem wrócił do Kijowa na walkę” – powiedziała.

Podobne zeznania złożyli inni uchodźcy, którym udało się dotrzeć do Polski pociągiem, samochodem, a nawet pieszo. – Wszędzie zdarzają się ataki – mówi 37-letnia Diana, która obawia się o swoją matkę, która pozostaje w Kijowie.

W miastach takich jak Berlin, Praga, Madryt i Amsterdam były świadkami masowych demonstracji przeciwko wojnie i poparciu dla Ukrainy.

* Z informacją od Agence France-Presse.

Ponieważ jest to wiadomość o znaczeniu globalnym, wszystkie treści związane z konfliktem między Rosją a Ukrainą będą swobodnie dostępne dla naszych czytelników na wszystkich platformach cyfrowych SEMANA. Śledź minutę po minucie, co się dzieje.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *