Ukraina wzmacnia granicę z Białorusią w obliczu kryzysu migracyjnego i rosyjskiego zagrożenia | Międzynarodowy

Członkowie ukraińskiej straży granicznej 11 listopada przeprowadzają manewry na granicy z Białorusią w rejonie muru.Reuters

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej, gdzie tysiące migrantów czeka w nadziei na przedostanie się do UE, również podsyca napięcia na Ukrainie. Kijów zapowiedział, że wzmocni swoją granicę z Białorusią, która do tej pory miała zbyt wiele porów, i rozważa przeznaczenie środków z przyszłorocznego budżetu na budowę ponad 2500 km ogrodzeń wzdłuż granic z Rosją i Białorusią. Kryzys migracyjny u bram mroźnej zimy i coraz większa bliskość Moskwy i Mińska wywołały kolejne ostrzeżenia w Kijowie, który, zgodnie z ostrzeżeniami NATO, już teraz jest bliski koncentracji wojsk rosyjskich na ruchu w pobliżu swojego terytorium. , co w 2014 roku doprowadziło do nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego do Ukrainy.

Ukraina ma już 15 śmigłowców, dwa samoloty i 44 drony stacjonujące na jej granicy. Ponadto parlament zatwierdził użycie sprzętu wojskowego i broni palnej przez Siły Ochrony Granic. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w czwartek, że przechwyciło grupę 15 osób z Bliskiego Wschodu, które próbowały nielegalnie wjechać do kraju z sąsiedniej Białorusi. Unia Europejska (UE) oskarżyła przywódcę dyktatora Aleksandra Łukaszenkę o planowanie kryzysu i pomoc nielegalnym imigrantom w przekraczaniu granicy do Polski i Litwy (członków UE) w odpowiedzi na sankcje nałożone na Mińsk za surowe represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Opór.

Kijów nie tylko boi się, że stanie się kolejnym ogniwem w kryzysie humanitarnym – i wtedy widzi rękę Kremla w destabilizacji Europy – ale zaczyna realizować swoją 1100-kilometrową granicę z Białorusią (lub przynajmniej niektóre punkty strategiczne). Kwestia bezpieczeństwa. – To może być źródło realnego zagrożenia – zapewnia ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba EL PAÍS. „Przed tym kryzysem nasza granica z Białorusią była prawie w 100% wyraźna, ponieważ Ukraina nie spodziewała się żadnych wrogich działań ze strony Białorusi – mówi Guleba.

Moskwa jest jedynym europejskim sojusznikiem Łukaszenki, mającym bliskie związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Białoruski prezydent, który kiedyś chwalił się, że jest buforem między Rosją a Zachodem, ze względu na potrzebę jest blisko Moskwy, choć nadal sprzeciwia się głębokiej integracji z potężnymi sąsiadami. W 2015 r. Mińsk wynegocjował zakończenie konfliktu w Donbasie, w którym wojna z ukraińskimi separatystami, wspieranymi militarnie i politycznie przez Moskwę, pochłonęła już 14 tys. istnień ludzkich, a tam podpisano porozumienia kończące wojnę. Dziś sytuacja jest zupełnie inna i niektórzy obserwatorzy obawiają się, że Łukaszenka uzna Krym – zaanektowany przez Moskwę po uznanym przez społeczność międzynarodową referendum za nielegalne, oraz obecność wojskową na tym terytorium – Rosji.

W ostatnich miesiącach Rosja i Białoruś zacieśniły współpracę wojskową nowymi manewrami. W zeszłym tygodniu Moskwa wysłała spadochroniarzy (dwóch spadochroniarzy zginęło) w celu przeprowadzenia innych wspólnych ćwiczeń w pobliżu granicy białorusko-polskiej, a także wysłała bombowce zdolne do wojska do patrolowania regionu. Jednocześnie według szacunków zachodnich agencji wywiadowczych i ukraińskich sił bezpieczeństwa utrzymuje na granicy z Ukrainą około 114 tys. żołnierzy; Zostawił tam ciężką broń zeszłej wiosny, a jego manewry postawiły NATO i UE w stan najwyższej gotowości.

Kreml zaprzecza jakimkolwiek agresywnym zamiarom, grozi NATO Rosja, oskarża Ukrainę o „prowokacyjne” działania na Morzu Czarnym z bronią i manewrami poza jej „czerwonymi liniami” i obiecuje, że „utrzyma napięcia, aby zapobiec konfliktom”. „Nasze ostatnie ostrzeżenia zostały uwzględnione i wprowadzone w życie” – powiedział w czwartek Putin.

Dołącz do EL PAS już teraz, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Ruchy rosyjskich wojsk, które wskrzesiły ostrzeżenia bezpieczeństwa z Sojuszu Atlantyckiego i Brukseli, budzą poważne zaniepokojenie w Kijowie. Podczas wizyty w Waszyngtonie minister obrony Ukrainy Oleksi Resnikow wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia dodatkowej pomocy w ochronie przestrzeni powietrznej i linii brzegowej kraju. Po spotkaniu z sekretarzem obrony Lloydem Austinem Resnikov powiedział: „Musimy pokryć nasze niebo i morza.

Rozmowy redukujące kryzys migracyjny

Białoruś obiecuje, że kryzys na jej granicy z Polską i Litwą wyprodukował około 7 tysięcy migrantów, którzy chcą przekroczyć UE, m.in. europejskie sankcje wobec Mińska. W związku z uregulowaniem przez Brukselę w szczególności programów pomocy technicznej w zakresie bezpieczeństwa granic międzynarodowych, białoruskie MSZ poinformowało w komunikacie, że planuje budowę ośrodka dla migrantów o nieuregulowanym statusie pobytu. Białoruś twierdzi, że „straciła zasoby i możliwości potrzebne do wykonywania takiej samej pracy w celu rozwiązania wspólnych problemów związanych z migracją”, co zapewnia Mińskowi otwartość na współpracę.

Prawie 2000 migrantów zostało ewakuowanych przez władze białoruskie z prowizorycznych obozów do tymczasowego schronienia w magazynie w pobliżu granicy z Kuźnicą w Polsce, gdzie białoruscy żołnierze i wolontariusze dostarczali im codziennie osiem ton jedzenia i gorącej herbaty. . Kontynuowane są rozmowy o ograniczeniu ekspansji. W tym tygodniu prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W piątek rzecznik rządu niemieckiego rozmawiał z ONZ o kryzysie humanitarnym na granicy. Powiedział, że kanclerz rozmawiał z przywódcami Agencji ds. Uchodźców i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *