Ukraina zyskuje coraz większe wpływy w negocjacjach z producentami ropy wojennej

Bloomberg – Producenci ropy zawsze byli łatwym celem na corocznym Szczycie Klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku, Ponieważ wojna Rosji na Ukrainie zwiększa popyt na paliwa kopalne, Rosjanie przygotowują się do walki.

Gospodarki zachodnie aktywnie poszukują alternatyw dla eksportu Władimira Putina. Wiele osób pracuje nad zwiększeniem dostaw energii, niezależnie od tego, czy jest ona czysta, czy nie. Prezydent USA Joe Biden nakazał uwolnienie bezprecedensowej ropy naftowej. Polska zasygnalizowała, że ​​chce wykorzystać węgiel poza cel UE na 2050 r., aby osiągnąć zerową emisję netto.. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał Arabię ​​Saudyjską do zwiększenia produkcji ropy naftowej.

Minister energetyki ZEA Suhail Al-Masroue podsumował odwrócenie sytuacji w branży na konferencji w Dubaju w zeszłym miesiącu. „Producenci ropy czuli, że są niepotrzebni na COP26 i czuli, że znaleźliśmy się w kącie” – powiedział. „Teraz jesteśmy jak superbohaterowie”.

Na spotkaniu w Glasgow w listopadzie ubiegłego roku Wielka Brytania zakazała firmom naftowym udziału w umowach sponsorskich. stwierdza, że ​​jego cele zerowej emisji netto nie są wiarygodne. Był to sukces działaczy ekologicznych, którzy w 2013 i 2018 roku krytykowali spółki węglowe za umożliwienie Polsce zlikwidowania wszystkich COP. Decyzja ta była szokiem dla dyrektorów naftowych, a dyrektor generalny Shell, Ben von Burden, wcześniej skarżył się, że jest to niepożądane. Zeszłoroczna rozmowa.

W tym roku branża raczej nie spotka się z podobnym sprzeciwem.. Egipt, który nadzoruje COP27 w kurorcie Sharm el-Sheikh w listopadzie tego roku, historycznie sprzymierzył się z grupą krajów rozwijających się, które nalegały na więcej w celu zmniejszenia emisji. Argumentuje się, że kraje afrykańskie nie powinny przegapić okazji do eksploatacji swoich rezerw ropy naftowej. Gaz, priorytet tegorocznego spotkania, podkreśla, że ​​bogate kraje powinny płacić więcej, aby pomóc im przejść na czystą energię.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, gospodarz szczytu w 2023 r., zostały pierwszym producentem ropy w Zatoce Perskiej, który w październiku ubiegłego roku wyznaczył cel zerowej emisji netto, będąc względnym liderem w regionie w zakresie polityki klimatycznej. Nadal korzysta z paliw kopalnych. Według osoby zaznajomionej ze strategią kraju, kraj chce zmienić historię COP.. Osoba ta powiedziała, że ​​zarówno władze ZEA, jak i Egiptu już ściśle ze sobą współpracowały, aby zapewnić wyrównanie obu konferencji.

Istnieją również oznaki, że kolejne dwie COP są narażone na współpracę z interesami naftowymi ze względu na bliskie stosunki między Arabią Saudyjską a krajami goszczącymi.. Arabia Saudyjska zobowiązała się udzielić 15 miliardów dolarów na wsparcie Egiptu, który zainwestował 5 miliardów dolarów od zeszłego miesiąca, gdy gospodarka Egiptu została dotknięta wojną na Ukrainie.

Rząd saudyjski zapowiedział, że zainwestuje duże środki w energię słoneczną i wiatrową oraz będzie w dużym stopniu polegał na technologii wychwytywania dwutlenku węgla.. Jednocześnie naród powiedział, że popyt na ropę pozostanie silny przez dziesięciolecia i wydaje miliardy dolarów na zwiększenie swoich zdolności produkcyjnych.

Wojna zmusza kraje do przyjęcia bardziej realistycznego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatu, ale powinna również pomóc im uświadomić sobie, że ich bezpieczeństwo narodowe zależy od przejścia na lokalną czystą energię.Mówi Christiana Figueroa, architekt porozumienia paryskiego z 2015 roku. „Nastąpiła zmiana tonu, na którą czekam w tym roku i przez resztę dekady, która jest naprawdę związana z bezpieczeństwem narodowym, nawet na Zachodzie” – powiedział. .

Nawet jeśli, Biorąc pod uwagę obecne otoczenie geopolityczne, listopadowe posiedzenie COP raczej nie zakończy się konsensusem, że należy stopniowo wycofywać zużycie ropy i gazu.Według Altona Meyera jest on wieloletnim uczestnikiem COP i starszym partnerem w zespole badawczym E3G. Pod koniec szczytu wszystkie kraje muszą uzgodnić dokument końcowy, co oznacza, że ​​każdy kraj może wykoleić cały proces.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.