Ukraińscy uchodźcy w Polsce potrzebują dostępu do aborcji: UNHCR przez Reuters

© Reutera. Zdjęcie w pliku: Ludzie biorą udział w antyrosyjskich demonstracjach przed ambasadą rosyjską w Warszawie, 13 kwietnia 2022 r., podczas inwazji Rosji na Ukrainę. REUTERS / Aleksandra Szmigiel

(Reuters) – Wysoki rangą urzędnik UNHCR powiedział w piątek, że kobiety uciekające przed wojną w Polsce powinny mieć dostęp do praw reprodukcyjnych spełniających międzynarodowe standardy, w tym aborcji, w obliczu doniesień o gwałtach i przemocy na Ukrainie.

W Polsce obowiązują najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji w Europie, a obrońcy praw człowieka wyrażają zaniepokojenie trudnościami, jakie mogą napotkać ofiary gwałtu z Ukrainy, jeśli będą musiały dokonać aborcji.

„Istnieją konkretne zasady (dotyczące usług hodowlanych w Polsce), które naszym zdaniem nie spełniają międzynarodowych standardów” – powiedziała na konferencji prasowej zastępca wysokiego komisarza ds. obrony Gillian Trix.

„(Ofiary przemocy seksualnej) potrzebują porady i pomocy. Czasami potrzebują aborcji. Zamierzamy poruszyć to … z rządem” – powiedział.

Trix powiedział, że UNHCR będzie współpracować z osobami potrzebującymi aborcji, aby zapewnić, że dokonają aborcji w Polsce lub gdzie indziej.

Rzecznik polskiego rządu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że obserwatorzy praw człowieka ONZ próbują zweryfikować zarzuty dotyczące przemocy seksualnej ze strony sił rosyjskich, w tym sił ukraińskich i cywilnych sił bezpieczeństwa, w tym zbiorowych gwałtów i gwałtów w obecności dzieci.

Rosja zaprzeczyła jakimkolwiek wykroczeniom w swojej tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Ukrainę do zawieszenia wzbogacania uranu Posłaniec nie odpowiedział od razu.

(Pod redakcją Anny Copernal; Hiszpański przez Juana Casas)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.