Ukraińscy uchodźcy w Polsce potrzebują dostępu do aborcji: UNHCR

– Kobiety uciekające przed wojną do Polski powinny mieć dostęp do praw reprodukcyjnych spełniających międzynarodowe standardy, w tym aborcji, powiedział w piątek wysoki urzędnik. UNHCRWśród doniesień o gwałtach i przemocy seksualnej na Ukrainie.

W Polsce obowiązują najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji w Europie, a obrońcy praw człowieka wyrażają zaniepokojenie trudnościami, jakie mogą napotkać ofiary gwałtu z Ukrainy, jeśli będą musiały dokonać aborcji.

„Istnieją konkretne zasady (dotyczące usług hodowlanych w Polsce), które naszym zdaniem nie spełniają międzynarodowych standardów” – powiedziała na konferencji prasowej zastępca wysokiego komisarza ds. obrony Gillian Trix.

„(Ofiary przemocy seksualnej) potrzebują poradnictwa i pomocy. Czasami potrzebują aborcji. Porozmawiamy o tym z (…) rządem – powiedział.

Powiedziała Trix UNHCR Będzie współpracował z osobami potrzebującymi aborcji, aby upewnić się, że są dostępni w Polsce lub gdzie indziej.

Rzecznik polskiego rządu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Obserwatorzy praw człowieka z ONZ ONZ Próbowali zweryfikować zarzuty dotyczące przemocy seksualnej ze strony sił rosyjskich, w tym zarzuty zbiorowego gwałtu i gwałtu w obecności dzieci przez siły ukraińskie i bojowników obrony cywilnej.

Rosja zaprzeczyła jakimkolwiek wykroczeniom w swojej tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Zadaniem ONZ Ukraina nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz w sprawie zarzutów wobec sił ukraińskich.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.