Unia Europejska oskarża Słowenię o ingerencję w system sądowniczy | Sporty

Bruksela (AFP) – Prokurator generalny Unii Europejskiej oskarżył w piątek Słowenię o ingerencję w wymiar sprawiedliwości Unii Europejskiej, podnosząc pytania o to, czy budżet handlowy Unii jest chroniony przed oszustwami i korupcją.

Prokuratura Europejska – znana pod skrótem EPPO – wszczęła w czerwcu niezależne dochodzenie w sprawie przestępstw przeciwko budżetowi UE, takich jak korupcja i transgraniczne oszustwa związane z podatkiem od wartości dodanej. Słowenia jest jedynym krajem spośród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, który odmówił powołania prokuratorów do agencji.

„Fakt, że państwo członkowskie ingeruje w prawidłowe funkcjonowanie unijnej instytucji sądowniczej, stanowi bardzo niebezpieczny precedens” – powiedziała prawodawcom UE główna prokurator bloku, Laura Covesi. Fakt, że do organu, któremu przewodniczy, nie powołano powodów, „otwiera lukę procesową w obszarze EPPO”.

Premier Janez Jansa powiedział w lipcu, że procedury powoływania delegatów słoweńskich „nie zostały właściwie wdrożone”. Powiedział, że zgłoszono tylko dwóch kandydatów, „choć zgłosiło się kilku kandydatów”.

Jansa oskarżyła system sądowniczy jej kraju o zbyt wolne działanie w walce z oszustwami i korupcją.

Opóźnienie jest podwójnie kłopotliwe dla Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę, że mały kraj alpejski sprawuje rotacyjną prezydencję w bloku do końca roku. Region EPPO składa się z 22 krajów Unii Europejskiej. Węgry, Polska i Szwecja zdecydowały się nie przystąpić, a Dania i Irlandia mogły zdecydować się na wstrzymanie się od głosu w sprawach europejskiego wymiaru sprawiedliwości.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na początku słoweńskiej prezydencji, że Prokuratura Europejska jest „elementem krytycznym w ochronie pieniędzy unijnych podatników”.

„To bardzo dobrze, że Słowenia zdecydowała się na członkostwo i teraz Słowenia musi współpracować z EPPO” – powiedział. „Jestem przekonany, że premier jak najszybciej przedstawi nazwiska kandydatów do EPPO”.

Kosevi powiedział, że prokuratura powinna działać, „jeśli nie ma siedziby w Słowenii. W tym przypadku, w jaki sposób Słowenia może zapewnić należyty i pełny nadzór nad organami odpowiedzialnymi za zarządzanie i kontrolę funduszy unijnych? W jaki sposób Słowenia może zapewnić skuteczną kontrolę sądową wykrytych nadużyć finansowych Czy budżet UE jest odpowiednio chroniony?”

Słowenia przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *