Uparty łazik znajduje dowody na dawne powodzie na Marsie, twierdzą naukowcy

Uparty łazik znajduje dowody na dawne powodzie na Marsie, twierdzą naukowcy

Wytrwały łazik, który całymi miesiącami podróżował na Marsa, nie mógł wylądować w ciekawszym miejscu.

Krater Jezero – Suchy, smagany wiatrem skrawek marsjańskich skał, na którym w lutym wylądował łazik Naukowcy twierdzą, że kiedyś było to koryto jeziora zasilane przez pradawną rzekę, której powodzie były tak silne, że mogły przesuwać skały.

te wyniki, Został opublikowany w zeszłym tygodniu w Science, potwierdziły podejrzenia naukowców, że krater zawierał jezioro miliony lat temu, a także wskazuje, że ta część Marsa miała ciepłą, wilgotną przeszłość z bardziej złożonym obiegiem wody niż było to znane.

„Tutaj płynęły rzeki” – powiedziała Katie Stack Morgan, zastępca naukowca projektu w projekcie Mars 2020 i autorka artykułu badawczego o krajobrazie Jezero około 3,5 miliona lat temu. „Może Jezero było dobrym miejscem do życia, a to środowisko ewoluowało z biegiem czasu”.

Więcej badań może pomóc naukowcom zrozumieć, dlaczego planeta wysycha, i dostarczyć nowych wskazówek na temat tego, czy planeta kiedykolwiek podtrzymywała życie.

Widok z ziemi

Nowa perspektywa – dzięki wytrwałości – i geologicznej pracy badawczej naukowców umożliwiły realizację tych pomysłów.

Łazik, który przesyłał obrazy z powierzchni krateru na Ziemię, dostarczył naukowcom nowych widoków, których nie można zobaczyć z kosmosu.

„To, co myślisz, że widzisz z orbity wokół Marsa, może nie być tym, co widzisz, gdy wchodzisz do krateru na poziomie oczu” – powiedział Stack Morgan.

Obrazy z poziomu powierzchni potwierdziły teorię naukowców, że Jezero kiedyś zawierało głębokie jezioro.

Zdjęcia dały również naukowcom, w tym 39 autorom artykułu naukowego, możliwość analizy warstw skał na wychodni zwanej Kodiakiem. Naukowcy odkryli, że te warstwy odpowiadają temu, w jaki sposób delty rzek pojawiły się na Ziemi, co wskazuje na przepływ wody do starożytnego jeziora.

Ale oprawa wizualna również zawierała pewne niespodzianki. Według artykułu naukowego na innych klifach w pobliżu Kodiaku naukowcy zauważyli duże głazy – niektóre o szerokości do pięciu stóp i ukształtowane przez wodę – w górnych warstwach formacji.

Podejrzewają, że skały zostały osadzone podczas potężnych powodzi, wystarczająco silnych, aby szybko przekształcić zlewisko na Marsie.

Nie wiedzą, co spowodowało te powodzie, ale w artykule spekulowali, że obfite opady deszczu, gwałtowne topnienie śniegu lub zmiany w lodzie lodowcowym mogą wywołać powodzie.

„Odbudowa tego rodzaju rzeczy może być bardzo trudna” – powiedział Stack Morgan.

Poszukiwanie znaków życia

Perseverance to pierwszy łazik, który zbiera i przechowuje próbki skał marsjańskich.

Stack Morgan powiedział, że ekscytująca jest pewność, że łazik odwiedzi i zbierze próbki ze starożytnego jeziora zasilanego przez rzekę.

Oznacza to, że łazik będzie miał dostęp do różnych rodzajów skał, które zostały osadzone w kraterze. Łazik powinien również być w stanie dotrzeć i pobrać próbki fragmentów starożytnych dna jezior, powiedziała, które są „dokładnie tego rodzaju łożami na Ziemi, które świetnie nadają się do materii organicznej i biosygnatur”.

Łazik może być we właściwym miejscu, aby odpowiedzieć na niektóre z najgłębszych pytań ludzkości.

„Dlatego przyjechaliśmy do Jezero z taką wytrwałością” – powiedziała. „Jak dotąd Jezero nie zawiodło”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *