Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że przypadek dżumy dymieniczej w Oregonie jest powiązany z kotami domowymi

Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że przypadek dżumy dymieniczej w Oregonie jest powiązany z kotami domowymi

Urzędnicy ds. zdrowia hrabstwa Deschutes potwierdzili, że u jednego z mieszkańców zdiagnozowano dżumę dymieniczą, co stanowi pierwszy przypadek tej choroby w Oregonie od ośmiu lat.

Emily Horton, kierownik programu zdrowia publicznego w Deschutes County Health Services twierdzi, że mieszkaniec prawdopodobnie zaraził się bakterią dżumy od swojego zarażonego kota, u którego wystąpiły objawy choroby.

Horton powiedział, że hrabstwo potwierdziło przypadek w zeszłą środę i że pacjent był leczony we wczesnym stadium infekcji. Dodała, że ​​kot zmarł „po bardzo ciężkiej chorobie”.

Urzędnicy uważają, że kot zaraził się zarazą od gryzonia – powiedział Horton. Dżuma dymienicza odnosi się do powszechnej formy infekcji wywoływanej przez bakterię Yersinia pestis, która „występuje naturalnie w dzikich rezerwuarach różnych gatunków gryzoni, takich jak myszy, wiewiórki i wiewiórki” – dodała.

Horton powiedział, że istnieją dwa możliwe sposoby przeniesienia bakterii na kota. Albo pchła ugryzła gryzonia będącego nosicielem bakterii i przekazała ją kotowi, albo kot połknął zakażonego gryzonia lub bawił się z nim.

„Prawdopodobnie choroba została przeniesiona na kota bezpośrednio od zakażonego gryzonia, ponieważ w środkowym Oregonie nie ma zbyt wielu pcheł” – powiedziała.

Horton nalegał, aby właściciele zwierząt trzymali je z dala od myszy, wiewiórek i innych gryzoni.

„Wiemy, że na całym zachodnim wybrzeżu występują naturalnie rezerwuary bakterii u gryzoni” – powiedział Horton. „Dlatego przestrzegałbym ludzi, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby chronić swoje zwierzęta przed interakcjami z gryzoniami, zwłaszcza kotami, ponieważ są one bardziej znane z zbierania gryzoni”.

Horton powiedział, że podczas dochodzenia prowadzonego przez hrabstwo w tej sprawie nie zgłoszono ani nie stwierdzono żadnych innych przypadków dżumy dymieniczej. Powiedziała, że ​​hrabstwo pracowało nad identyfikacją mieszkańców, którzy mogli mieć kontakt z pacjentem lub zakażonym kotem lub byli na nie narażeni, i zapewniło im „profilaktyczne antybiotyki”, aby zapobiec infekcji.

Według służby zdrowia hrabstwa DeschutesLudzie zarażeni dżumą zwykle zaczynają zauważać objawy – w tym gorączkę, nudności, bóle ciała i osłabienie – w ciągu dwóch do ośmiu dni od narażenia. Inne częste objawy to dreszcze i wyraźnie powiększone węzły chłonne.

Horton powiedział, że ludzi i zwierzęta zakażone tą chorobą można leczyć antybiotykami, jeśli objawy zostaną wcześnie wykryte. Ale choroba może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona.

–Christine De Leon; [email protected]

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *